Tłuszcze

0

Najczęstsze błędy w żywieniu Polaków? Zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych, zbyt małe spożycie olejów roślinnych.

- reklama -

Spożywaj tłuszcze roślinne, które są bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych, którym przypisuje się rolę w profilaktyce miażdżycy. 

 

Tłuszcze spożywcze są to produkty składające się z substancji tłuszczowej przeznaczonej do spożycia, pochodzące z organizmów zwierzęcych i roślinnych. W organizmach zwierzęcych tłuszcze występują w tkance tłuszczowej  i w różnych narządach. Źródłem tłuszczów roślinnych są głównie nasiona i owoce. Ze względu na pochodzenie tłuszcze spożywcze dzielimy na zwierzęce i roślinne. Ze względu na konsystencję  tłuszcze dzielimy na stałe i płynne (ciekłe), zwane też olejami.

Rodzaje Tłuszczów
Zwierzęce:
Masło, słonina, smalec, łój wołowy i barani, sadło.
Tłuszcze zwierzęce to bogactwo nasyconych kwasów tłuszczowych. Badania dowodzą, że podnoszą stężenie cholesterolu LDL w surowicy krwi. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych przyśpiesza rozwój miażdżycy oraz chorób nowotworowych okrężnicy, gruczoły piersiowego, prostaty.

Roślinne:
Olej, oliwa
Tłuszcze roślinne to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, którym przypisuje się rolę w profilaktyce miażdżycy. Dochodzi do podniesienia frakcji lipoprotein HDL.
Niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje:
1. zahamowanie wzrostu
2. zmiany skórne (sucha skóra, cienka łuszcząca się)
3. zmniejszone wydzielanie gruczołów łojowych
4. niedobór płytek krwi
5. upośledzenie czynności fizjologicznych nerek, wątroby, serca
6. nadciśnienie tętnicze
7. bezpłodność
8. zmniejszenie syntezy prostaglandyn
9. zwiększenie podatności na infekcje

Tłuszcze należy przechowywać w pomieszczeniach czystych, suchych, chłodnych, przewiewnych, wolnych od pleśni, i obcych zapachów, w temperaturze ok. 7 o C.
Tłuszcz w czasie przechowywania ulega złożonym procesom fizykochemicznym, które ogólnie nazywa się jełczeniem tłuszczów.  Zmiany te zachodzą pod wpływem światła, powietrza, wilgoci i ciepła.  Tłuszcze o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawierających białka i wodę, jełczeją szybciej.

Tłuszcze mają różnorodne zastosowanie w procesach kulinarnych: są składnikami wielu potraw, np. zup, sosów, ciast, jarzyn, majonezów, deserów, zapobiegają przyleganiu i przypalaniu produktów podczas smażenia i pieczenia, nadają potrawom wartości smakowych w wyniku tworzenia się kompleksowych połączeń z białkami i cukrami, ułatwiają przyswajanie karotenu (dodatek do gotowych potraw z warzyw oraz surówek), zwiększają wartość energetyczną i sytość posiłków, są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E, K).

Jednak do najczęstszych błędów w żywieniu Polaków należy zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych i zbyt małe spożycie olejów roślinnych. Pozostałe błędy to:

 

1. nieregularne spożywanie posiłków
2. zbyt małe spożycie pieczywa razowego, grubych kasz i suchych nasion strączkowych
3. niskie spożycie warzyw i owoców, co prowadzi do niedoborów witamin i składników mineralnych
4. zbyt małe spożycie produktów mlecznych, może nie zapewniać pokrycia zapotrzebowania na wapń
5. zbyt duże spożycie mięsa i wędlin
6. małe spożycie ryb, szczególnie morskich
7. za duże spożycie cukru i słodyczy
8. duże spożycie soli kuchennej
9. małe urozmaicenie potraw
10. stosowanie tradycyjnych technologii potraw z użyciem dużej ilości tłuszczu
11. korzystanie z fast foodów.

 

Artykuł sponsorowany

 

Medykamenty  wspomagające profilaktykę miażdżycy – również preparaty naturalne – oferują apteki Hanny i Piotra Klimów: Apteka św. Mikołaja przy ul. Londzina i apteka Świętych Kosmy i Damiana przy ul. Gamowskiej w szpitalu w Raciborzu

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here