70-lecie szkoły i kościoła w Ocicach

0

Budynek szkoły w Ocicach został oddany do użytku w 1938 r. Po zakończeniu II wojny światowej, jeszcze w 1945 roku, w budynku rozpoczęła działalność edukacyjną Szkoła Podstawowa Nr 7.

Początkowo działała jako siedmio a następnie ośmioklasowa. W 1973 r. decyzją Kuratora Okręgu Szkolnego w Opolu nadano jej imię Tadeusza Kościuszki. Od 1 stycznia 1996 r. organem prowadzącym szkoły jest Gmina Racibórz. W związku a wejściem w życie ustawy o funkcjonowaniu nowego ustroju szkolnego, z dniem 1 września 1999 r. szkoła została przekształcona w placówkę o sześcioletnim cyklu kształcenia.

- reklama -

 

W roku 2005 Uchwałą Rady Miasta Racibórz, poprzez połączenie Przedszkola Nr 9 i Szkoły Podstawowej Nr 7, w budynku szkoły rozpoczął działalność Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Raciborzu. Obecnie w ZSP Nr 2 funkcjonuje 6 oddziałów szkoły podstawowej oraz 2 oddziały przedszkolne. Liczba uczniów w roku szkolnym 2007/2008 wynosi 126, natomiast wychowanków przedszkola 40.

 

Budynek szkolny od 2000 roku podlegał kolejnym remontom i modernizacjom. W 2002 r. oddana do użytku nową salę gimnastyczną a do 2005 r. przeprowadzono kompleksową termomodernizację, łącznie z wymianą okien, systemu grzewczego (wymiana grzejników i instalacji centralnego ogrzewania, nowa, ekologiczna kotłownia gazowa), wymianę dachu, remont elewacji. Przeprowadzono niezbędne prace adaptacyjne, które stworzyły warunki do funkcjonowania oddziałów przedszkolnych (między innymi od podstaw stworzono nowoczesny pion żywieniowy) jak też filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Teren szkolny został uporządkowany i ogrodzony.

 

Uczniowie jak też mieszkańcy dzielnicy Ocice mogą korzystać z infrastruktury sportowej: boiska do piłki nożnej z trybunami dla kibiców, boisk do piłki koszykowej, siatkowej, plażowej. Dla najmłodszych zbudowano plac zabaw. W ZSP Nr 2 W Raciborzu znalazły swoją siedzibę: LKS „Ocice”, Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka”, Cyklo-klub Ziemia Raciborska.

 

W bieżącym roku obchodzimy 70-lecie szkoły w Ocicach, połączone z jubileuszem 70-lecia tutejszego kościoła pw. Św. Józefa. Uroczystości rozpoczną się w tutejszym kościele o godz. 16.00, w dniu 31 maja 2008 r. od okolicznościowego koncertu oratoryjnego w wykonaniu artystów z Ostrawy i chóru parafii św. Anny w Krzyżanowicach pod kierownictwem Leonarda Fulneczka. W niedzielę 01 czerwca 2008 r., również w tutejszym Kościele, o godz. 12.00 odbędzie się msza św., po której (ok. godz. 14.15) wszyscy goście wezmą udział w uroczystej akademii w Zespole Szkolno- -Przedszkolnym Nr 2 w Raciborzu. Po jej zakończeniu będzie można zwiedzać szkołę oraz wziąć udział w festynie szkolnym, którego atrakcją będą, między innymi, występy zespołów artystycznych skupionych w Raciborskim Centrum Kultury.

 

/Artykuł zaczerpnięto z Raciborskiego Informatora Miejskiego nr 5 z 2008 roku/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here