Festiwal Moniuszkowski

0

20 kwietnia sali widowiskowej RCK odbył się VI Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki.

Pamięć i zasługi Moniuszki dla kultury polskiej upamiętniono w formie festiwalu jego imienia. Pierwszy, odbywający się w Kudowie Zdroju, otworzono w 1962 r. Raciborski Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki jest wydarzeniem mniejszym rangą i zasięgiem, jednak już na stałe wpisanym w kalendarz imprez kulturalnych miasta oraz w plan pracy towarzystw śpiewaczych.

- reklama -

W VI koncercie udział wzięły: Chór Mieszany Parafii św. Mateusza i Macieja w Raciborzu – Brzeziu – dyr. Aleksandra Gamrot, Chór "Senior" z Kuźni Raciborskiej – dyr. Joanna Galas.

Nie zawiódł Młodzieżowy Chór "Bel Canto" w Raciborzu pod dyrekcją Marcelego Reszki, który w swoim repertuarze ma „Prząśniczkę” , „W Raciborzu na ryneczku”, „Pożegnanie” do słów J. Eichendorffa.

Chór "Złota Jesień" przy SM "Nowoczesna" w Raciborzu pod dyr. Danuty Domin wykonał „Po nocnej rosie”, „Laura i Filon”, „Racibórz – moje miasto”.

W wykonaniu Chóru Mieszanego "Cecylia" przy DK i DFK w Krzanowicach pod dyr. Kornelii Pawliczek-Błońskiej usłyszeliśmy „Pieśń wieczorną” w oprac. Romana Masarczyka, Ich bete an die Macht der Liebe” Dymitra Bortnianskyego i „A jak przyszła niedzieliczka” w oprac. R. Masarczyka.

  

 

Chór i Zespół Instrumentalny "Strzecha" (na zdjęciu) pod dyr. Piotra Libery wykonał „Mazura” P. Maszyńskiego w opracowaniu Pawła Kowola, modlitwę z opery „Halka” w oprac. P. Kowola i raciborską pieśń ludową w oprac. R. Masarczyka. Słuchaczy zachwycił „Joszko Broda” z repertuaru Anny Marii Jopek w wykonaniu dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu (na zdjęciu).

 

  

 

Na koniec połączone chóry, uczestniczące w festiwalu, z orkiestrami "Strzechy" oraz Państwowej Szkoły Muzycznej wykonały raciborską pieśń ludową „Piękne jest miasto Racibórz" pod dyr. Piotr Libery i "Przylecieli Sokołowie" S.Moniuszki pod dyr. Katarzyny Nawrat.

 

 

Ponadto podczas festiwalu usłyszeliśmy w solowych wykonaniach: Martę Gamrot (na zdjęciu), Ewę Reszkę: „Pieśń poranna” i „Chochlik” do muz. S. Moniuszki, Klaudiusza Weinera: „Pieśń żeglarzy” i Aria z kurantem.

  

 

Na scenie wystąpiła również grupa taneczna "Raciborzanie" (na zdjęciu), która pod kierunkiem Aldony Krupy-Gawron przygotowała mazura.

Koncert prowadzili Agnieszka Błońska i Krzysztof Świżewski.

 /BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here