Sympozjum o Mendelssohnnie

0

15 maja w raciborskim Muzeum odbyła się prelekcja pt. "Życie i twórczość Arnolda Ludwiga Mendelssohna".

Organizatorem sympozjum, trwającego blisko dwie godziny, było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego w Raciborzu. Jako pierwszy referat pt. "Postać Arnolda L. Mendelssohna" wygłosił Piotr Sput. Mówił wówczas między innymi:

- reklama -

 

 

Arnold Ludwig Mendelssohn urodził się 26 grudnia 1855 roku w Raciborzu, jako syn kolejowego mistrza maszynowego. W 1864 roku zdał egzamin wstępny i został uczniem raciborskiego królewskiego ewangelickiego gimnazjum. Kiedy jego ojciec zmarł na cholerę, matka z dziećmi przeniosła się do Berlina. 

 

 

Następnie o pracy twórczej Mendelssohna mówił Andrzej Rosół. Przedstawił referat pt. "Twórczość Arnolda Mendelssohna".

 

 

Jako kompozytor Mendelssohn pozostawił po sobie wiele dzieł, w tym m.in. symfonie, opery, kwartety smyczkowe i melodie do wierszy Goethego. Przede wszystkim był on jednak twórca muzyki kościelnej. Uznawany jest za odnowiciela ewangelickiej muzyki kościelnej. Brał udział przy wydaniu "Einheits – Choralgesangbuch für das gesamte Deutschland" – jednolitego śpiewnika dla protestanckich Niemiec. Jednak muzyka nie wypełniała jego całego życia. Pisał także o sztuce, filozofii, religijności i osobowości człowieka. Wybór jego literackiej działalności ukazał się w 1993 roku pod tytułem "Gott, Welt und Kunszt" – referował Rosół.

 

 

Arnold Ludwig Mendelssohn zmarł 19 lutego 1933 roku w Darmstadt. W roku 2008 mija 75 rocznica śmierci kompozytora.

 

4 maja 2006 roku została odsłonięta tablica pamiątkowa, którą ufundowały władze miasta w imieniu mieszkańców Raciborza z inicjatywy dr Herberta Hupka.

 

Wybór miejsca wmurowania tablicy – budynku Poczty ściśle nawiązuje do dawnego miejsca zamieszkania sławnego kompozytora. To naprzeciwko obecnego budynku poczty, mieścił się jego dom rodzinny – mówi Piotr Sput.

 

Na zakończenie sympozjum odbył się koncert w wykonaniu Andrzeja Rosoła (fortepian), Klaudiusza Rosoła (skrzypce), Magdaleny Spytek (mezzosopran) i Joanny Wojnowskiej (sopran).

 

/KJ

fot. MaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here