Średniowieczna majówka – 785-lecia Brzezia

0

W niedzielę, 25 maja, na wzgórzu "Lipki" w Brzeziu odbyły się uroczyste obchody 785-lecia Brzezia nad Odrą.

Z okazji   785. rocznicy historycznej wzmianki o miejscowości Brzezie (1223-2008) – zorganizowana została „Średniowieczna majówka” z udziałem Chorągwi Opolskiego Bractwa Rycerskiego.

- reklama -

 

Uroczystość objęła patronatem wiceprezydent miasta Ludmiła Nowacka. Wzgórze „Lipki” w Brzeziu (najwyższe wzniesienie w okolicy Raciborza (276,2 m n.p.m.)

 

 

 

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 na wzgórzu "Lipki", gdzie organizatorzy witali gości w oczekiwaniu na nabożeństwo majowe. Starsi mieszkańcy oraz zaproszeni goście (w uroczystości udział wzięli m.in. Poseł na Sejm-Henryk Siedlaczek, Prezydent Raciborza – Mirosław Lenk, Wiceprezydent Raciborza – Ludmiła Nowacka, Starosta Powiatu – Adam Hajduk wraz z małżonką, Prezes TMZR – Zbigniew Ciszek) dojechali podstawionymi samochodami i bryczkami. Z udziałem ks.dr Marka Kirsznioka – dziekana dekanatu Pogrzebień oraz ks. kapelana Józefa Gawliczka, proboszcz parafii, ks.Kazimierz Kopeć odprawił uroczyste "majowe". Zgromadzeni przy ołtarzu na "Lipkach" śpiewali pieśni maryjne.

Na wspomnienie faktu, iż od XIV wieku aż po XVII wiek Brzezie było wsią rycerską,  przed polowym ołtarzem wartę honorową pełniło rycerstwo "Gwardii Wareskiej".

 

 

 

Wzgórze "Lipki" jest nie tylko wspaniałym miejscem widokowym, lecz jednocześnie miejscem wiekowego kultu, a rosnące tam lipy legenda łączy z przemarszem wojsk króla Sobieskiego na raciborski zamek, co w bieżącym roku wpisuje się w uroczystości 900-lecia Raciborza.

Więcej o wzgórzu "Lipki" w artykule: O tym szumią lipy w Brzeziu…

 

Na wzgórzu powstała okazja spotkania się z seniorami miejscowości Brzezie, z których duża część przyznała, iż całe lata już nie gościła na "Lipkach".

 

Na rycerskim festynie (program początkowo zakładał, że cała majówka odbywać się będzie na wzgórzu, jednak z uwagi na rozmokły teren oraz niepewną aurę, część rozrywkową zorganizowano w  "Ogrodzie pod kasztanami", obok Cafe Finezja)  rozstawione zostało obozowisko dawne składające się z saksońskich namiotów historycznych oraz kuchnia z paleniskiem, na której od podstaw został przygotowany posiłek, a także kramy z rzemiosłem dawnym, gdzie można było nabyć rycerską pamiątkę.

 

Zaprezentowane zostały: strój, ekwipunek i uzbrojenie wczesnośredniowiecznego gwardzisty wareskiego, walki wojów – grupowe oraz pojedynki. Atrakcją były zabawy plebejskie, w które aktywnie włączono przybyłych gości. Podczas imprezy publiczność  miała możliwość strzelić z łuku, rzucić włócznią, toporkiem lub nożem.

 

Organizatorem jubileuszowej uroczystości było pismo historyczno-religijne "BRZESKI PARAFIANIN" oraz Parafia pw. św.Mateusza i Macieja w Brzeziu.  W imieniu organizatorów, redaktor prowadzący pisma – Małgorzata Rother- Burek , pomysłodawczyni jak i incjatorka "majówki" dziękowała wszystkim sponsorom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów oraz obecnym za udział w uroczystości.

 

 

 

//i/

Zobacz Fotorelację z obchdów

 

 

Patronat medialny sprawował Raciborski Portal Internetowy oraz Gazeta – Informator Raciborski.

uwaga: tekst niniejszy został przygotowany w oparciu o zapowiedź imprezy

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here