Konkurs na okładkę książki Hanny Pasterny rozstrzygnięty

0

Zwycięzcą została studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu Aleksandra Kotala.

W środę, 21 maja, jury w składzie: adi.II st. dr Aleksander Ostrowski, dr Henryk Fojcik, dr Kazimierz Frączek, mgr Magdalena Gogół-Peszke, mgr Gabriela Habrom-Rokosz dokonało przeglądu prac studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu zgłoszonych do konkursu. Pierwszy przegląd wyłonił dwa projekty, które poddane zostały ponownej ocenie. Drogą głosowania po drugiej ocenie wyłoniono zwycięzcę konkursu.

- reklama -

 

Jury doceniło pomysł, ideę, jak również kompozycję i typografię. Członkowie komisji zwrócili uwagę na element poetyki proponowanego rozwiązania.

 

Interesujące jest w projekcie nawiązanie do optymizmu i pogody ducha autorki książki. Kolorystyka wybranego elementu projektu (przepaski) z jednej strony nawiązuje do niemożliwości zobaczenia świata a z drugiej do barw flagi belgijskiej. Jednocześnie wyraża radość i pozytywne, refleksyjne nastawienie autorki do życia – mówi jeden z członków jury.

 

 

Aleksandra Kotala, która w nagrodę wyjedzie do Brukseli, ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Żorach, gdzie uczęszczała również na  warsztaty plastyczne. Obecnie studiuje Edukację Artystyczną i z tym kierunkiem wiąże swoją przyszłość. Interesuje się muzyką i sztuką, a w szczególności malarstwem, grafiką i filmem.

 

Do zaprojektowania okładki zainspirowała mnie szczególnie odwaga autorki, to że pokazała innym, iż  mimo kalectwa można osiągnąć wyznaczone cele. Chciałam pokazać, że przez tę książkę można dostrzec inne piękno świata. Piękno odczuwane przez niewidomą kobietę, która mimo tego, że nie może go poznać poprzez wzrok, widzi i odczuwa więcej niż niejeden pełnosprawny człowiek – wyjaśnia Aleksandra Kotala.

 

Zobacz Prośba o pomoc finansową w wydaniu książki, Konkurs na projekt okładki do książki "Jak z białą laską zdobywałam Belgię" .

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here