Dalecy kuzyni z Europy

0

Od 1994 roku działa we Wrocławiu familijne Towarzystwo Genealogiczne „Worsten“ założone przez potomków braci czeskich z wielkopolskiego rodu Bursztynowiczów /Orsztynowiczów/ Worsztynowiczów/.

W czasie swych poszukiwań nabrali oni przekonania, że ich przodkowie o nazwiskach Palaski, Rothert i Wurst byli braćmi czeskimi. Ród Palaskich z Wielkopolski, to prawdopodobnie odnoga czeskiego rodu o nazwisku Palacky. Franciszek Palacky (* 13.06.1798 Hodislavice, † 26.05.1876 Praha) był najwybitniejszym czeskim historykiem.  Był potomkiem braci czeskich i opracował swój rodowód od 1600 roku.

- reklama -

 

Członkowie Towarzystwa „Worsten“ chcieliby poszukiwać swych rodzinnych korzeni razem z dalekimi kuzynami mieszkającymi obecnie w różnych krajach Europy, a także w Ameryce Północnej i Australii, ale na przeszkodzie takiej współpracy stoją problemy językowe. Dlatego na swym portalu genealogicznym „Dalecy kuzyni z Europy“ http://worsten.org  proponują przyjęcie neutralnego esperanta jako języka kontaktowego dla międzynarodowej współpracy genealogów.

 

W czasie i po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648)  bracia czescy musieli opuścić Czechy i Morawy i osiedlili się głównie na Śląsku i w Wielkopolsce. Kilku członków ŚTG przypuszcza, że część ich przodków należała do braci czeskich (Kleibert, Konieczny, Streubel), a także inni pochodzący z okolic Leszna, mogą w każdej chwili na takich przodków natrafić. Należałoby więc pomyśleć o polsko-czeskiej współpracy w badaniach nad potomkami braci czeskich mieszkającymi aktualnie w Polsce. Prezentowane w Raciborzu tablice potomków Wurstow (Worsztynowiczów), Rothertów i Palaskich niechaj będą zaczątkiem takiej współpracy.

 

Zobacz program V Zamkowych Spotkań Genealogicznych z Polski i Zagranicy w ramach obchodów  900-lecia Raciborza.

 

 /Edward Wojtakowski; Śląskie Towarzystwo Genealogiczne; Towarzystwo Genealogiczne „Worsten“/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here