750. rocznica Fundacji Cysterskiej w Rudach

0

Już w najbliższą sobotę i niedzielę w Rudach odbędą się uroczystości związane z 750. rocznicą Fundacji Cysterskiej.

Rocznicowe obchody zainauguruje Ogólnopolska Sesja Naukowa, która odbędzie się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w przy ul. Rogera 2. Z referatami wystąpią: dr Norbert Mika, prof. dr hab. Antoni Barciak, dr Marek L. Wójcik, dr Bogdan Kloch, mgr Jolanta Lazar i mgr Grzegorz Wawoczny.

- reklama -

Swą obecność na uroczystości potwierdzili także członkowie trzynastu z piętnastu gmin skupionych wokół Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. Zatem do Rud przybędą goście z województwa dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Obecny będzie również Opat Prezes Polskiej Kongregacji Cystersów – Piotr Chojnacki. Jest to najwyższa osoba, jeśli chodzi o kongregację cystersów w Polsce.

Od godz. 15:00 na polanie obok Zespołu Klasztorno-Pałacowego przy ul. Cysterskiej rozpoczną się pokazy bractw rycerskich. – Spodziewamy się około setki rycerzy. Z prośbą o pomoc zwróciliśmy się do Pana Andrzeja Kościuka, który przewodzi bardzo prężnie działającemu bractwu opolskiemu. Za jego pośrednictwem, w Rudach ma zjawić się kilkanaście bractw rozsianych po całej Polsce – mówi sekretarz miasta Kuźnia Raciborska Dominik Klimanek. Rycerze zjadą się już w piątek wieczorem, gdzie na oddzielnej polanie rozbiją swe namioty. Dla publiczności przygotowali szereg atrakcji, wśród których znajdą się m. in. demonstracje walk rycerskich, pokaz tańca średniowiecznego, sposoby przygotowywania potraw itp.

Podczas, gdy pod murami klasztoru trwać będzie program artystyczno-rozrywkowy, w Zajeździe "Pod Dębami" o godz. 17. rozpocznie się zgromadzenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, podczas którego w poczet organizacji zostaną przyjęte kolejne dwie gminy – Bledzew i Lądek.

Atrakcji nie zabraknie i drugiego dnia imprezy. Tego dnia, oprócz koncertu Zbigniewa Wodeckiego, czy występu zespołu muzyki klasycznej Franciszka Prusa przewidziane jest wręczenie nagród za udział w trzech konkursach, jakie z okazji rudzkiego jubileuszu ogłosiły władze kuźniańskiej gminy. – Pierwszy z konkursów – rysunkowy – adresowany był dla dzieci wszystkich szkół gminnych. Wpłynęło blisko sto prac, które są właśnie oceniane. Konkurs literacki ogłaszaliśmy na poziomie powiatu i tu mamy większość prac z naszej gminy, ale otrzymaliśmy również prace z innych gmin raciborskiego powiatu jak Nędza czy Krzyżanowice. Trzecim konkursem był konkurs plastyczny, skierowany do osób dorosłych z terenu całego województwa śląskiego. Termin nadsyłania prac upłynął w ubiegłym tygodniu – dodaje sekretarz miasta.

Atrakcją niedzielnego popołudnia będzie ponadto stoisko radiowców-amatorów, któremu przewodzić będzie Franciszek Baraniuk – nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. – Pan Franciszek od dłuższego czasu prowadzi klub krótkofalowców amatorów i ma w planie stworzenie takiego oddzielnego klubu na terenie Kuźni Raciborskiej. Podobne kluby funkcjonują już z powodzeniem w Raciborzu i kilku mniejszych miejscowościach raciborskiego powiatu – kontynuuje mój rozmówca. Zdaniem D. Klimanka, stoisko to będzie okazją do zaprezentowania nie tylko sprzętu, ale również pokazania, jak wygląda nawiązywanie łączności z całym światem.

Ponadto będzie możliwość wybicia sobie samodzielnie okolicznościowej monety. Do zdobycia będzie także krążek, który jest zalaminowany w specjalnej pocztówce.

Na miejscu imprezy znajdować się będzie także duży punkt informacyjny, gdzie dostępne będą różnego rodzaju foldery i informatory, zarówno z Gminy Kuźnia Raciborska, raciborskiego starostwa, jak i materiały dotyczące województwa śląskiego. Akcję promocyjną prowadzić będą ponadto wspomniane już bractwa rycerskie.

 

Zobacz szczegółowy program uroczystrości

 

Zobacz również XIII edycja festiwalu w Rudach.

 

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here