Sesja na miarę 900-lecia

W piątek, 13 czerwca, w raciborskim Muzeum odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta. Fotorelacja 1, Fotorelacja 2.

Przy wejściu do Muzeum witali przybywających gości dwaj huzarze i rzemieślnik wybijający okolicznościowe monety.

- reklama -

 

 

Rozpoczęcie uroczystej sesji oznajmiło czterech fanfarzystów z Orkiestry Dętej „Plania”.

 

 

 

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Miasta, który otwarł sesję. Jako pierwszy przybyłych gości przywiał Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk:

 

 

– Racibórz jest najstarszym grodem w województwie śląskim. Dziś świętujemy 900-lecie wzmianki o grodzie raciborskim. Obecnie Racibórz to miasto liczące 60 tys. mieszkańców,  rozwijające się gospodarczo, społecznie i turystycznie, otwarte – o czym świadczą chociażby przymierza z zaprzyjaźnionymi miastami – mówił wówczas.
– Stawiamy dziś na nowoczesność. Chcemy rozwijać infrastrukturę drogową naszego miasta – podkreślał.     

 

Na uroczystą sesję przybył między innymi Książę Raciborski – Franciszek von Ratibor:

 

 

– Bardzo się ucieszyłem z zaproszenia. Jestem pod dużym wrażeniem tak długiej historii Raciborza. Moja rodzina przez długi czas odgrywała ważną rolę w Raciborzu. Cieszy mnie patrzeć jak szybko Racibórz się rozwija w ostatnich latach, jak został odbudowany po II wojnie światowej. Mogę Państwu tylko pogratulować. Niech Bóg błogosławi przyszłość Raciborza – mówił.

 

Wśród pozostałych gości można wymienić Jerzego Buzka – Posła do Parlamentu Europejskiego, Zygmunta Łukaszczyka – Wojewody Śląskiego. Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli samorządów miejskiego i powiatowego.

 

Najważniejszą częścią uroczystej sesji była ceremonia podpisania Deklaracji Partnerskiego Przymierza przez Prezydenta Miasta oraz przedstawicieli miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Raciborzem: Kędzierzyn-Koźle, Kaliningrad, Leverkusen, Opava, Roth, Tysmenica, Villeneuve d`Ascq, Budapeszt – Buglo, Tomaszów Mazowiecki. Każdy z przedstawicieli tych  miast otrzymał egzemplarz deklaracji od prezydenta Lenka.

 

 

Na zakończenie sesji został zaprezentowany przybyłym gościom program artystyczny. Złożył się na niego występ Krzysztofa herbu Łodzian – członek Chorągwi Rycerskiej Księżnej Konstancji z Wodzisławia Śląskiego szczycący się rodowodem szlacheckim, krewny herbowy Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego i jego syn Maciej herbu Łodzian. Podczas sesji starali się przybliżyć słuchaczom polską husarię. Przedstawili  ją jako największy fenomen światowej wojskowości. Zaprezentowali również polską szablę, którą naród polski wywyższył spośród innych broni. Na zakończenie dokonali pokazu walki szablą.  

 

 

Sesję zamknął przewodniczący Rady Miasta. Po czym fanfarzyści odegrali na trąbkach sygnał oznajmiający zakończenie uroczystej sesji.

 

Całość imprezy w Muzeum zamknął koncert Zespołu Muzyki Dawnej Floripari, który zabrał słuchaczy na dwory królewskie. Grupa muzyków wawelskich zaprezentowała muzykę minionych wieków.    

 

 

 

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here