Bezpieczne wakacje 2008

0

Raciborscy policjanci przystąpili do corocznej akcji związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa w okresie letniego wypoczynku pod hasłem “Bezpieczne wakacje 2008”.

Okres wakacyjny to w znacznej części dla mieszkańców powiatu raciborskiego czas  relaksu,   ulopów i wyjazdów rodzinnych. Planując letni wypoczynek należy pamiętać nie tylko o przyjemnościach z nim związanych, ale także o zagrożeniach jakie niesie ze sobą okres urlopowy.

- reklama -

 

Bezpośrednimi przyczynami, dla których policja ukierunkowuje swoje działania, by wakacje stały się bezpieczniejsze są: znacznie większe natężenie ruchu pojazdów na drogach – tutaj policjanci z sekscji ruchu drogowego będą prowadzić akcje “Trzeźwość”, “Pieszy” i “Rowerem bezpiecznie”. Przewidziano w tym zakresie zwiększenie kontroli drogowych.

 

Podczas wakacji zmienia się struktura społeczna miast, ponieważ mieszkańcy wyjeżdżają w inne rejony kraju lub za granicę, zwiększa się również liczba turystów odwiedzających nasze miasto. W tym celu, w ramach prewencji zwiększona zostanie liczba patroli mundurowych na pasażach handlowych, w okolicach parkingów i w miejscach wypoczynku letniego. Obserwowane będą markety, przyległe do nich parkingi, by zapobiec kradzieżom kieszonkowym, kradzieżom samochodów i oszustwom. Policjanci będą czynili wszystko, by uniemożliwiać włamaniom do domów i mieszkań.

 

Podczas wakacji istnieje też wiele zagrożeń dla bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży. By temu zapobiec, będą systematycznie patrolowane te miejsca, gdzie młodzież spotyka się najczęściej, szczególnie w pubach i na dyskotekach. Chodzi tu przede wszystkim o spożywanie alkoholu, posiadanie i rozprowadzanie narkotyków, chuligaństwo i dewastację mienia na terenie miasta, zakłócanie spokoju i ciszy nocnej.

 

Policja będzie też czynić wszystko, by wokół kąpielisk było bezpiecznie. Należy szczególnie zwracać uwagę na całkowity zakaz kąpieli na dzikich kąpieliskach, bo niezależnie od fizycznego niebezpieczeństwa, grozi to karą grzywny lub nagany zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń. Poza wcześniej wymienionymi działaniami prowadzonymi przez policję, dzielnicowi zostali zobowiązani do kontroli warunków, w tym bhp, na terenach zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.

 

 

Zapewne do naszego miasta oprócz turystów, “zawitają” także różnego rodzaju oszuści, drobni złodzieje, a także grupy przestępcze. Dlatego raciborska policja, szczególnie w okresie przedwakacyjnym, współpracuje z policją z okolicznych rejonów i nie tylko naszego województwa, wymieniając w tym celu informacje w dziedzinie przemieszczania się różnego rodzaju przestępców. Policja zwraca się do mieszkańców całego powiatu, by nie zapominali o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale szczególnie o bezpieczeństwie dzieci i osób starszych.

 

Ci, którzy decydują się na wypoczynek nad wodą powinni wybrać kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Młodzieży, która często lekceważy problem i chce “zaistnieć” w swoim środowisku, należy jak najczęściej przypominać o grożących niebezpieczeństwach na jakie jest narażona na dzikich kąpieliskach.

 

W poprzednich latach dzielnicowi raciborskiej komendy policji pełnili służbę na basenie w Oborze w strojach kąpielowych. Taki rodzaj “patrolowania” został wymuszony przez nasilające się kradzieże wartościowych przedmiotów, telefonów komórkowych oraz innych pozostawionych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dzięki temu wielu drobnych złodziei zostało zatrzymanych na gorącym uczynku, a kradzieże ustały. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać także w tym roku, policja na pewno skorzysta z doświadczeń ubiegłych lat.

 

 

Rzecznik prasowy raciborskiej policji, Mirosław Wolszak, w imieniu policji apeluje i przypomina: by posiadać niezbędną wiedzę o miejscu przebywania swoich dzieci; nie pozostawiać wartościowych przedmiotów bez zabezpieczenia; przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed włamaniem; należy uważać na oszustów. Mienie pozostawić pod opieką kogoś zaufanego, a kosztowności i oszczędności zdeponować w banku. Nie należy też podpisywać niezrozumiałych dokumentów i nie kupować walut obcych od nieznanych osób. Decydując się na wyjazd turystyczny korzystać z usług renomowanych i sprawdzonych firm. Należy także zachować odpowiedni dystans w stosunku do nieznanych osób.

 

Jeżeli mimo wszystko spotka kogoś coś złego, należy niezwłocznie o wszystkim powiadomoć policję pod nr alarmowym 997.

 

/wgg/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here