„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

0

Te słowa Jana Zamoyskiego przyświecały uroczystościom gminnego zakończenia roku szkolnego, które odbyło się 19 czerwca w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej.

Udział w akademii wzięli m. in. burmistrz Rita Serafin, poseł Henryk Siedlaczek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adrian Plura, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Zygmunt Pietrzak, Janusz Brzeźniak – przewodniczący Komisji Oświaty przy Radzie Miejskiej, Adam Skórka – opiekun uczniów klas zawodowych, Komendant Hufca ZHP Marek Majewski, dyrektorzy i wicedyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz liczne grono nauczycieli i uczniów ze szkół kuźniańskiej gminy. 

- reklama -

 

Zakończenie roku szkolnego, to – obok rozdania świadectw – czas podsumowania rocznej pracy tak nauczycieli, jak i uczniów, toteż w sprawozdaniu przedstawionym przez Wiesławę Czogałę – dyrektora Miejskiego Zespołu Oświaty znalazły się m. in. sukcesy uczniów startujących w konkursach literackich, ekologicznych, zdrowotnych, sportowych czy językowych, stale rozwijana współpraca ze szkołami poza granicami Polski, czy systematyczne dokształcanie się nauczycieli. Wśród licznych wydarzeń, jakie miały miejsce w szkołach, W. Czogała wymieniła m. in. V Debatę Oxfordzką, spotkanie autorskie z prof. Stanisławem S. Nicieją czy happening solidarności z Tybetem. Bilans rocznej pracy, to także modernizacja placówek oświatowych (monitoring w ZSOiT, nowoczesne wielofunkcyjne boisko przy szkole podstawowej). W obszernym sprawozdaniu dyrektor MZO wspomniała również o nauczycielskich awansach. Tytuł nauczyciela mianowanego odebrała Joanna Sroka. Długoletnią pracę w środowisku oświatowym zakończyli natomiast Irmgarda Fibic oraz Tadeusz Magdziak – dyrektorzy Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Turzu i Budziskach.

Akademia stała się ponadto okazją do uhonorowania najlepszych uczniów i wręczenia im wartościowych nagród. Gratulacje i podziękowania powędrowały także do rodziców najlepszych wychowanków. Sukcesy uczniów znalazły odbicie w słowach burmistrz Rity Serafin: – Wysokie osiągnięcia naszych gminnych placówek oświatowych to dla nas duży powód do dumy. To wspaniała promocja naszej gminy, gdy w świat idzie wiadomość, że uczeń z gminy Kuźnia Raciborska osiągnął sukces w konkursowej czy olimpijskiej rywalizacji.

 

Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów padły także z ust posła Siedlaczka: – Tu zawsze wiele się działo, ta gmina zawsze oświatą stała i to mimo różnych zawirowań, jakie nieraz targały tą dziedzinę działalności.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na program artystyczny przygotowany przez uczniów drugiej klasy kuźniańskiego gimnazjum. Przedstawienie, zatytułowane "To był maj" nawiązywało do ostatnich lat istnienia Rzeczpospolitej, a ściślej – do roku 1791, kiedy to w Warszawie obradował Sejm, zwany Wielkim. Uczniowie-aktorzy, ubrani w wykwintne stroje, siedząc przy stołach staropolskim językiem rozprawiali o losach swojego kraju, o którym znów zaczęły decydować sąsiadujące z Rzeczpospolitą państwa. Płomienne dysputy od czasu do czasu przerywano pięknymi tańcami. Był więc "polonez" (nad którym z uczniami pracowała Gabriela Brzeźniak) oraz "menuet" z repertuaru Luigi Boccherniego (za przygotowanie którego odpowiedzialna była Agata Strójwąs).

 

Autorką inscenizacji, które spotkało się z wysokim uznaniem osób zebranych w sali widowiskowej była Zofia Purol – nauczycielka historii w ZSOiT. Pochwał nie szczędził jej sam dyrektor placówki: – Wielcem ukontentowan Zofijo, robotą Twoją – powiedział po zakończeniu przedstawienia Kazimierz Szczepanik.

W tym miejscu dodać jeszcze należy, że wydarzenia na scenie zostały uwiecznione na obrazie, jaki w trakcie inscenizacji malowała uczennica kuźniańskiego ZSOiT – Alicja Zawada. – Ala, jesteś żywym dowodem tego, że chcieć, to móc – orzekł dyrektor Szczepanik, dodając: – Chciałbym, byście brali przykład nie tylko z tych, którzy kiedyś musieli oddawać życie za Rzeczpospolitą, ale również z tych żywych, którzy są wśród nas.

Ostatnim punktem akademii był mini-koncert życzeń w wykonaniu zespołu wokalnego, któremu przewodził Tomasz Kurij oraz występ solistek – Dominiki Zawady i Karoliny Wojtoszek. Uroczystość zakończyła prezentacja multimedialna pt. "Ale to już było – rok szkolny w obiektywie".

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here