Malarstwo Oswalda Malury

4 lipca o godz. 17.00 w raciborskim Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Oswalda Malury.

Dyrektor Muzeum w Raciborzu – Joanna Muszała Ciałowicz oraz Andrew Malura zapraszają na wernisaż.

- reklama -

 

Laudacja: Dr. Brigitta Rambeck, Monachium.

 

Patronat nad wystawą objał dr. Helmut Schops, Konsul Generalny RFN we Wrocławiu.

 

Oswald Malura urodził się 9 października 1906 roku w Bolesławiu koło Raciborza. Pierwsze próby rysunkowe i malarskie podejmował podczas nauki w szkole powszechnej w Bolesławiu. W 1921 roku rozpoczął naukę zawodu w pracowni malarza-dekoratora w Raciborzu.

 

Po wyjeździe w 1925 roku do Monachium, pracuje jako malarz fasadowy, zostaje przyjęty do Akademii Sztuk Plastycznych. Jest uczniem prof. Hermanna Groebera. W 1929 roku zdobywa stypendium umożliwiające wyjazd zagranicę.

 

Po powrocie w 1933 r. z podróży do Indii mieszka i pracuje jako malarz w Monachium. Wtedy po raz pierwszy prezentuje swoje obrazy. Od 1940 do 1945 roku odbywa służbę wojskową.

 

Po wojnie organizuje pierwszą galerię sztuki w Monachium. W latach 1946-1950 otwiera szkołę malarstwa i rysunku, pracuje nadal jako malarz i prowadzi galerię. W latach 1951-1955 odbywa podróż do Ameryki Południowej.

 

Po powrocie do Monachium udziela lekcji malarstwa i rysunku, wznawia działalność galerii, gdzie odbywają się wykłady, dyskusje o sztuce oraz prezentowane są wystawy czasowe. W latach swojej działalności artystycznej bierze udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Otrzymuje liczne nagrody artystyczne i wyróżnienia. Jest aktywnym działaczem Związku Artystów w Monachium.

 

W 1985 roku zakłada fundację Miasta Marzeń, która otrzymuje gwarancje miejskie Monachium. W 1993 roku 29 czerwca następuje otwarcie Muzeum Malury w Oberdiessen, gdzie prezentowana jest wystawa stała obejmująca 120 dzieł malarza.

 

Mimo ciężkiej choroby od 1995 roku artysta pozostaje w swoim domu i nadal tworzy. Umiera 29 czerwca 2003 r. w wieku 96 lat.

 

Od 1 maja 2003 roku syn Oswalda Andrzej, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, przejmuje zarządzanie Muzeum Malury. W marcu tego samego roku zakłada nową Fundację Oswalda Malury. Zadaniem fundacji jest utrzymanie Muzeum oraz wspomaganie młodych artystów, zgodnie z życzeniem nieżyjącego malarza. Od 2004 r. Fundacja Oswalda Malury jest sponsorem „Schwabińskiej Nagrody Sztuki”.

 

Po śmierci artysty jego prace, te znane oraz nigdy nie ujawnione, były eksponowane na wielu wystawach w Niemczech.

 

Wystawa będzie czynna do 25 sierpnia. 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here