Torba plastikowa to problem światowy

0

Foliowe siatki jeszcze kilkanaście lat temu były uważane za wspaniały wynalazek, który ułatwia życie.

Dziś nawet dziecko wie, że popularne foliówki są zabójcze dla środowiska. Ich rozkład trwa aż czterysta lat. Od dawna zakaz bezpłatnego rozdawania plastikowych torebek w sklepach obowiązuje m.in. w Irlandii, Izraelu, Tajwanie i RPA. Od czerwca tego roku taki zakaz wprowadzono również w Chinach, gdzie za złamanie przepisu obowiązuje kara w wysokości 10 tys. juanów, czyli około 1400 dolarów. Od początku tego roku podobny zakaz wprowadzono również w San Francisco. To pierwsze miasto w USA, które całkowicie zakazało używania plastikowych opakowań w hipermarketach. Jak przyznają władze San Francisco, batalia trwała dobrych kilka lat. Bo handlowcy i producenci foliówek sami deklarowali, że wycofają je z użytku. Tak się jednak nie stało i problem dopiero rozwiązało restrykcyjne prawo lokalne.

- reklama -

 

W Polsce dotychczas zakaz używania foliówek próbowano wprowadzić w Łodzi. Ale uchwałę tamtejszej Rady Miasta uchylił wojewoda łódzki, bo taki zakaz zbyt ingerował w swobodę handlowców. Kolejnym polskim miastem, które stara się wycofać torby plastikowe jest Racibórz, który prowadzi akcję pn. „Sklep ekologiczny”. Pierwsze próby wyeliminowania z rynku foliówek Urząd Miasta Racibórz podjął już pod koniec lat 90-tych. Wówczas wyprodukowano płócienne torby wielokrotnego użytku, które każda placówka handlowa w mieście mogła kupić w cenie, jaką zapłaciłaby za reklamówkę. Zainteresowanie było jednak znikome. W tym roku urząd miasta przygotował kolejną akcję pn. „Sklep ekologiczny”. Sklepy, które wycofają w tym roku z użytku lub nawet ograniczą zużycie toreb foliowych, mogą liczyć na nagrody pieniężne, od 3 do 10 tys. zł.

 

W akcji, trwającej zaledwie od 3 miesięcy, bierze udział kilkanaście sklepów, w tym duże sieci handlowe. Są to: Centrum Handlowe Auchan, sieć sklepów Novex (ul. Odrzańska, ul. Mickiewicza, ul. Ocicka, ul. Żółkiewskiego, ul. Książęca, ul. Ogrodowa), Sklep spożywczo-rolny ul. Słowackiego, Sklep zielarsko-medyczny ul. Solna, Sklep spożywczo-przemysłowy Nr 5 w Markowicach oraz sklepy PSS Społem: Nr 24 ul. Nowa, Nr 2 ul. Rynek, Nr 3 ul. Mickiewicza. Te sklepy wycofują foliówki albo ograniczają ich dostępność. Tu towar pakowany jest w papier i torby papierowe.

 

Torby plastikowe to poważny ekologiczny problem, z jakim przyjdzie nam się wkrótce zmierzyć. Dlatego też raciborscy urzędnicy mają nadzieję, że akcja pn. „Sklep ekologiczny” przyniesie zamierzony efekt i foliówki, które niszczą środowisko, znikną w najbliższych latach z raciborskiego krajobrazu. A i sami mieszkańcy, coraz bardziej świadomi tego, że środowisko trzeba chronić, będą rezygnowali z popularnych foliowych reklamówek.

 

/Artykuł zaczerpnięto z Raciborskiego Informatora Miejskiego nr 7/2008/

 

Czytaj również Dzień bez foliówki, czyli ziarnko do ziarnka…

 

Zobacz cały numer – pobierz Raciborski Informator Miejski nr 7.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here