Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących obowiązuje od 1 lipca

0

Rozporządzenie z 27 czerwca Ministra Finansów zostało opublikowane w Dz.U. Nr 113 poz. 720 i zachowuje dotychczasowe kryteria zwolnień ze stosowania kas związanych z wielkością obrotu.

Artykuł sponsorowany 

- reklama -

 

Zakres zwolnień od ewidencjonowania jest w zasadzie utrzymany, a ich listę określa załącznik do rozporządzenia. Jednak w zakresie świadczenia niektórych usług od 1 listopada wprowadzono ograniczenia.

 

Od tej daty kasy muszą bezwzględnie zainstalować podatnicy, którzy sprzedają wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2 procent i napoje alkoholowe, które są mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 procent bez względu na symbol PKWiU. Inna grupa podatników np. wynajmujących mieszkania, wykonujących usługi detektywistyczne i ochroniarskie, usługi naboru pracowników mogą być zwolnieni ze stosowania kas warunkowo, o ile zapewnią dokumentację wszystkich swoich czynności przez wystawianie faktur.

 

Do chwili obecnej wspomniani podatnicy nie muszą stosować kas bez względu na osiągane obroty. Należy dodać, że zwolnienie to obejmuje podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Od 1 listopada będą mogli z niego skorzystać tylko podatnicy czynni ponieważ tylko oni są uprawnieni do wystawiania faktur i mogą tym samym spełnić warunki do zwolnienia, gdyż świadczenie w pełnym zakresie jest dokumentowane fakturami. W praktyce oznacza to, że podatnicy zwolnieni podmiotowo – prowadzący tylko ewidencję sprzedaży – by skorzystać ze stosowania kasy fiskalnej zmuszeni będą zarejestrować się jako podatnicy VAT.

 

Bez zmian pozostają zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kasy dla tych grup podatników, którzy płacą zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Utrzymano także zasadę wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych bez względu na osiągniętą wysokość obrotu, podatników kontynuujących po 30 czerwca tego roku działalność, a którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą.

 

Nowe rozporządzenie zachowuje dotychczasowe zasady zwolnienia ze stosowania kas związane z wielkością obrotu. Ze zwolnień, tak jak dotychczas nie będą mogli korzystać podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, u których wielkość obrotów z tego tytułu przekroczyła w okresie rocznym kwotę 40 tys. zł.

 

Zachowane zostało także obecne kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy, którzy przekroczyli obroty w wysokości 20 tys. zł liczonego od 1 stycznia 2008 r. tracą prawo do korzystania ze zwolnienia z instalacji kas fiskalnych.

 

Opracowanie: SOFT-ib

 

Firma SOFT-ib (róg Klasztornej i Ogrodowej) posiada w ofercie szeroki wybór kas fiskalnych: ELZAB POSNET NOVITUS DATEX INNOVA ELEMIS. Prowadzi Autoryzowany Serwis Fiskalny, Kompleksowe Rozwiązania Komputerowe dla firm i osób detalicznych, wdrożenia oprogramowania magazynowego dla firm. Więcej na: www.softib.pl

 

Pobierz pełny tekst rozporządzenia

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here