Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Józefa Krzeptowskiego

0

Z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa Wójt Gminy Rudnik na ręce Przewodniczącego Rady Gminy złożył wniosek o przyznanie wyróżnienia "Zasłużony dla Gminy Rudnik" dla księdza za jego wieloletnią działalność społeczną.

Ks. Józef Krzeptowski urodził się 24 grudnia 1930 roku w Dzianiszu koło Zakopanego. Święcenia Kapłańskie przyjął w katedrze opolskiej 22 czerwca 1958 roku z rąk Biskupa Franciszka Jopa. Od 1976 do 2005 roku był proboszczem Parafii Św. Trójcy w Modzurowie. Kiedy w 1976 roku obejmował modzurowską parafię rozpoczął niezwykłą wędrówkę wpisaną w historię Modzurowa, historię Śląska i w powikłane losy jego mieszkańców.

- reklama -

 

 

Plon wieloletnich dociekań ks. Józefa Krzeptowskiego, prawnuka Sabały, to liczne publikacje dotyczące regionu, w szczególności dotyczące tragicznie zamordowanego kapłana Augustyna Strzybnego. Mimo rozlicznych obowiązków ks. Józef Krzeptowski, kapłan i społecznik zawsze potrafił znaleźć czas i chęci do szukania dokumentów, studiowania ich, tłumaczenia by oddać hołd historycznej prawdzie.

 

 

Za jego sprawą mieszkańcy parafii Modzurów i okolic mogą poznać dramat zmagań Polaków-Górnoslązaków w dobie wojennej zawieruchy. W swojej działalności na rzecz parafii, w której był proboszczem współpracował z czołowymi przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, między innymi z pasjonatem historii regionu – Benedyktem Motyką. Owoce tej współpracy, na które Wójt Alojzy Pieruszka zwrócił szczególną uwagę, to dwie piękne publikacje literackie: pierwsza autorstwa ks. Józefa Krzeptowskiego zatytułowana "Ks. Augustyn Strzybny – w hołdzie pamięci 70 rocznicy Jego męczeńskiej śmierci", druga autorstwa Benedykta Motyki i Franciszka Marka pt.: "Ksiądz Augustyn Strzybny".

 

 

Działalność społeczna ks. Józefa Krzeptowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności publikatorskiej, przyczynia się nie tylko do poznawania historii tego regionu przez najmłodsze pokolenia ale przyczynia się również do promocji naszej gminy. Ks. Józef Krzeptowski jako proboszcz modzurowskiej parafii poprzez swoją działalność dbał o rozwój parafii. Z jego inicjatywy wybudowano między innymi dom parafialny, przed kościołem postawiono granitowy krzyż.

 

Przez swoje 50 lat kapłaństwa był i jest wzorem godnym naśladowania. Uroczystości parafialne z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich Ks. Józefa Krzeptowskiego rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w miejscowym kościele, natomiast festyn odbył się w Szkole Podstawowej w Szonowicach 6 lipca. Wójt Alojzy Pieruszka złożył jubilatowi serdeczne życzenia i podziękowania za jego 50 lat posługi kapłańskiej. Przewodniczący Rady Gminy Rudnik, w imieniu Rady Gminy na ręce jubilata złożył wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Rudnik”.

 

Po części oficjalnej, wielu życzeniach swój program artystyczny przedstawili uczniowie szkoły w Szonowicach, nie zabrakło dobrego kołacza, góralskiej muzyki prosto z Zakopanego i Rajczy.

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here