Zmarł Józef Burek – nauczyciel, wychowawca, historyk

0

Wieloletni nauczyciel w raciborskich szkołach, wytrwały wychowawca, historyk z zamiłowania oraz twórca licznych pozycji wierszowych, zmarł 11 sierpnia br.

Urodził się w 1931 roku. Nauczyciel – emeryt od 1985 roku. Studia historyczne ukończył w Krakowie, w latach 1954-58. Długoletni nauczyciel etatowy w Technikum Mechanicznym w Raciborzu. Uczył w wielu szkołach średnich i w Studium Nauczycielskim w Raciborzu. Aktywny działacz TWP oraz członek TMZR od 1960r. Współautor monografii Raciborza wydanej w 1981r. przez Śląski Instytut Naukowy w Katowicach. Opracował okres dziejów Raciborza, od czasów piastowskich do jego przejścia pod panowanie pruskie.

- reklama -

 

Józef Burek w lutym 2007 roku podczas wernisażu Barbary Kaszy, gdzie prezentował swoje utwory

 

Autor około 30 artykułów okolicznościowych w miejscowej prasie. Ponadto spod jego pióra wyszły takie pozycje jak:
przetłumaczona z języka niemieckiego i opatrzona komentarzem broszura pt. W obronie mowy śląskiej, wydanej do druku dzięki TMZR, broszura wspomnieniowa na okoliczność 50-lecia Technikum Mechanicznego w Raciborzu, wierszowana Broszura Wspomnieniowa z okazji 10-lecia Chóru Parafialnego w Pogrzebieniu, książka "Fraszki, Aforyzmy i inne Utwory Wierszowane", zbiór "Aforyzmy, Wierszowanki oraz inne Rymowanki", "Subiektywne szkice z dziejów Śląska"- broszurka zawierająca informacje historyczne jak i własne utwory na temat Śląska( wyróżniona w 2008r. przez Politechnikę Śląską – Wydział Organizacji i Zarządzania, "Wiersze i Aforyzmy Żydowskie"- zbiór wierszowanych utworów, anegdot i aforyzmów o tematyce żydowskiej.

 

Zmarł 11 sierpnia br. Msza żałobna odprawiona zostanie w Kościele św. Mateusza i Macieja w Brzeziu, w dniu 18 sierpnia 2008r. o godzinie 13:00.

 

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here