Święto Wojska Polskiego

0

15 sierpnia w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego, znane w dobie II Rzeczpospolitej także jako Święto Żołnierza obchodzone jest dla upamiętnienia walk stoczonych w umocnieniu suwerenności naszego kraju w latach 1919-1920. Na dzień obchodów wybrano 15 sierpnia, jako że tego dnia 1920 r. pod osłoną nocy pierwsze polskie oddziały 21. Dywizji Górskiej przypuściły znad Wieprza pod Kockiem atak na wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego, którym dowodził Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski. Wydarzenie to nosi w historiografii miano "bitwy warszawskiej", która to – według lorda đ'Abernona – jest 18. decydującą bitwą w dziejach świata.

- reklama -

Święto Żołnierza – jak początkowo określano ten ważny dla polskiego wojska dzień, ustanowiony został 4 sierpnia 1923 r. z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych – gen. broni Stanisława Szeptyckiego. Głosił on: "W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski".

Tradycja obchodów Święta Żołnierza nie zanikła nawet podczas II wojny światowej. Heroizm żołnierzy czczono w Polskich Siłach Zbrojnych na wszystkich frontach działań wojennych. Z uroczystych obchodów Święta Żołnierza zrezygnowano po 1947 r. W zamian ustanowiono Dzień Wojska Polskiego, którego obchody wyznaczono na 12 października. Uchwalenie nowej daty wiązało się ściśle z bitwą pod Lenino (12 października 1943 r.), w którym to chrzest bojowy przeszła 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

W roku 1990 ponownie zmieniono datę obchodów Święta Wojska Polskiego. Uroczystości odbywały się w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Powrót do uczczenia Święta Wojska Polskiego pod datą 15 sierpnia nastąpił dwa lata później – w wyniku ustawy sejmowej z 30 lipca. W tym też roku po raz pierwszy odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Za każdym razem uroczystości te mają niezwykle podniosły charakter. W kościołach odprawiane są msze w intencji poległych na polu chwały, na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Pamięci Oręża Polskiego (zwany także Apelem Poległych), natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest Honorowa Zmiana Warty. Nowością – od czasu zakończenia II wojny światowej – była ubiegłoroczna wojskowa defilada, która nawiązywała w swoim charakterze do czasów II Rzeczpospolitej. 15 sierpnia 2007 r. ulicami Warszawy przedefilowało blisko sto pojazdów oraz tysiąc żołnierzy, a nad trasą przemarszu przeleciały wojskowe samoloty oraz śmigłowce.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here