Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego rozpoczęty

0

23 sierpnia o godzinie 16:00 na Placu Długosza odbyło się oficjalne rozpoczęcie jednej z największych raciborskich imprez – Memoriału im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego.

Po Plażowych Mistrzostwach Polski w zapasach oraz Turnieju piłkarskim o puchar V-ce Premiera i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, o godzinie 16:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie XVI już Memoriału. Na otwarciu pojawiły się władze Raciborza w osobach: Mirosława Lenka, Adama Hajduka i Henryka Siedlaczka. Został odczytany list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Lecha Kaczyńskiego.

- reklama -

 

– Szanowni Państwo, organizowany od 1993 roku w Raciborzu, Memoriał noszący imię mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego, którzy zginęli w jednym z największych w historii Polski pożarów – w rejonie Kuźni Raciborskiej, jest symbolicznym wyrazem szacunku i hołdem oddanym bohaterskim strażakom. Ten tragiczny w skutkach pożar pochłonął śmiertelne ofiary, spowodował ogromne straty , doprowadzając do ekologicznej katastrofy, niszcząc tysiące hektarów lasów – pisał prezydent RP – Pragnę wyrazić uznanie pomysłodawcom Memoriału. Państwa cenna inicjatywa, której patronują polegli strażacy, przywołuje obraz tamtych dramatycznych dni walki z żywiołem. Osoby uczestniczące w akcji, dały przykład wielkiej odwagi (…) Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Memoriału. Różnorodny program z pewnością sprawia, że Memoriał jest dla raciborskiej publiczności ważnym wydarzeniem artystycznym i rozrywkowo – rekreacyjnym.

 

 

 

 

Ze wzruszeniem Stanisław Borowik – organizator imprezy, opowiadał o pierwszych edycjach Memoriału i o jego idei – Kiedy byłem pracownikiem Straży Pożarnej, widziałem,że ginęło mnóstwo strażaków i zauważyłem, że o pamięć o nich, nikt nie dba. Wyczytałem kiedyś na jakimś cmentarzy, że naród, który traci pamięć, traci swą historię. Wtedy pomyślałem, że nie możemy zapominać o tych, którzy zginęli. Miałem zamiar oddać też cześć rodzinom poległych – mówi Stanisław Borowik.

 

W chwili obecnej, Memoriał kojarzy się już w Raciborzu głównie z dobrą zabawą. Niektórzy mieszkańcy miasta zarzucają organizatorom, że w całej akcji memoriałowej zatraca się pamięć o poległych strażakach.

 

– To nie jest tak, że zapominamy o poległych. Andrzej Kaczyna lubił jeździć na rowerze, kochał sport, stąd organizacja rajdu rowerowego, turnieju zapasów. Andrzej Malinowski uwielbiał dobrą muzykę. Dlatego Memoriał składa się z takich, a nie innych atrakcji. Poza tym dzięki koncertom organizowanym każdego roku, ludzie kojarzą tą imprezę i chętnie na nią przychodzą – tłumaczy organizator.

 

Póki co, XVI Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego trwa w najlepsze, a Stanisław Borowik obiecuje, że za rok również się odbędzie i już teraz zaprasza na kolejną edycję imprezy.

 

Zobacz fotorelację z pierwszego dnia Memoriału.

 

Zobacz stronę http://www.memorial.com.pl/

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here