Kobylskie kreple zajęły II miejsce na Jarmarku Produktów Tradycyjnych

Już po raz trzeci na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku -tym razem w Górnośląskim Parku Etnograficznym – odbył się Jarmark Produktów Tradycyjnych.

Była to uczta i dla podniebienia i dla ducha. Goście jarmarku, wśród których nie zabrakło smakoszy śląskiej kuchni, mieli okazję spróbować wielu regionalnych potraw. Chleb cebulowy, kwaśnica, placki z blachy, sery owcze i miody to tylko niektóre z licznych specjałów, które na stałe wpisały się w kulinarną mapę naszego regionu.

- reklama -

W samo południe w konkursowe szranki stanęli uczestnicy VIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz danie i potrawę regionalną i lokalną. Jego celem jest identyfikacja regionalnych produktów oraz ich promocja. Producenci mogą się ubiegać o ochronę zwoich wyrobów, zgodną z ustawodawstwem unijnym. Ideą konkursu jest też zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu. Organizatorem konkursu – odbywającego się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa – jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Partnerem merytorycznym i organizacyjnym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Częstochowie.

W kategorii „Produkty pochodzenia roślinnego” nagrodzono:  I nagrodą „Pierniki żywieckie” (Kazimiera i Krzysztof  Bielewicz, Zakład Cukierniczo-Piekarski) , II nagrodą – „Kreple, czyli śląskie pączki” (Jadwiga Kabut, KGW Kobyła), III nagrodą – „Chleb zwykły sławkowski” (Józef Kraśka, Piekarnia) i „Placek drożdżowy z pieczkami i posypką” (Aniela Stańko, KGW Danikowice). Ponadto wyróżniono „Podpłomyk” (Marian i Jadwiga Dudys, Gospodarstwo Agroturystyczne „Chlebowa Chata”).

W kategorii „Produkty pochodzenia zwierzęcego" nagrodzono: I nagrodą "Nec, necówka, polędwica w otrzewnej" (Maria Jaworska), II nagrodą "Bryndza wołoska wędzona" (Piotr Kohut, "Kolyba na Szańcach") i "Żymlok śląski" (Ryszard Widenka), III nagrodą "Serek krowi" (Magda Rapacz). Ponadto wyróżniono "Cieszyński smalczyk ze szpyrkami" (Lucyna
Zawada).

W kategorii "Napoje regionalne" nagrodzono: I nagrodą "Śliwkówka, czyli Delicje śliwkowe" (Piotr Mach), II nagrodą "Wajecznik cieszyński" (Lucyna Zawada), III nagrodą "Imbirówka" (Janina Norymberczyk, KGW Stara Wieś). Ponadto wyróźniono "Likier różany" (Ewa Mika, KGW Dankowice).

W kategorii "Podukty mieszane" nagrodzono: I nagrodą "Szpajza wiśniowa" (Bronisława Porembska, KGW Ornontowice). Wyróżniono "Pieczki, czyli susorki żywieckie" (Przemysław Rapacz).

Wśród "Potraw regionalnych" nagrodzono: I nagrodą "Pstrąg z wody w jarzynach" (Irena Kurzawa i Iwona Kowacka, Restauracja "Nad Potokiem"), II nagrodą "Udziec z jelenia z buraczkami w glazurze i pieczoną bułeczką" (Tomasz Żurawski, Andrzej Wikarek i Magdalena Włosińska, Ośrodek Wypoczynkowy "Orle Gniazdo Hucisko"), III nagrodą "Jaskółcze gniazda" (Leokadia Wójcik, Renata Krawczyk, Restauracja-winiarnia "Sedlaczek")

Spośród laureatów wyłonione zostały produkty nominowane do prestiżowej nagrody „PERŁA 2008”, której uroczyste wręczenie nastąpi podczas Targów FARMA w Poznaniu. Nowminacje otrzymały: "Gęś siewierska" i "Pierniki żywieckie".

Nagrody wręczał wicemarszałek Zbyszek Zaborowski

Po raz pierwszy Jarmarkowi Produktów Tradycyjnych towarzyszyły występy zespołów muzycznych, kabaretów oraz plenerowe widowiska. Na scenach wystąpiły m.in. kabaret „Rak”, Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio, kapela góralska „Strzecha” oraz studenckie zespoły folklorystyczne z Indii, Grecji, Kenii i Turcji. Wydarzeniem sobotniego popołudnia był
niewątpliwie występ Katarzyny Gertner z zespołem.

Organizatorami Jarmarku Produktów Tradycyjnych byli: Górnośląski Park Etnograficzny i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, we współpracy z Fundacją dla Śląska, Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku, Śląskim
Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Urzędem Miasta Poręba.

Listę potraw w finale regionalnym konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” 2008 oraz Listę Produktów Tradycyjnych z województwa śląskiego zamieszczono na stronie internetowej www.silesia-region.pl

oprac./ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here