Nowsze nowe dowody osobiste

3 lata po wymianie starych dowodów na nowe, nadszedł czas na wymianę nowych dowodów na nowsze. Nowe dowody osobiste będą miały zakodowane dane biometryczne i podpis elektroniczny.

MSWiA ma zamiar wprowadzić w 2010 roku na próbę nowe dowody, od 2011 będą one już obowiązywały w całej Polsce. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać podpisana umowa z resortem rozwoju regionalnego dotycząca dofinansowania nowego projektu. Ponad 80 % kosztów pokryta zostanie z środków unijnych, a MSWiA zapewnia, że Polacy nie będą musieli wyłożyć nawet złotówki na nowe dokumenty.

- reklama -

 

Zdjęcia biometryczne mają ułatwić identyfikację, podpisy mają usprawnić załatwianie spraw przez internet. Dodatkowo na dokumencie ma się pojawić chip zawierający informacje o właścicielu dowodu osobistego. Dane będzie można korygować w urzędzie lub drogą internetową.

 

– Na razie są to tylko projekty, ustawa nie została jeszcze uchwalona. Na pewno taka wymiana dokumentów będzie nastepowała stopniowo, sukcesywnie. Na nowych dowodach są przecież daty ważności, więc nie trzeba się martwić, że nagle zostaniemy bez ważnego dokumentu – tłumaczy raciborski Wydział Spraw Obywatelskich.

 

Obecnie, dalej nie wszyscy mieszkańcy Raciborza wymieniło stare dowody na nowe. Około 3 tysiące raciborzan posługuje się papierowym dokumentem tożsamości.

 

/ab/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. KŁAMSTWO!! „MSWiA zapewnia, że Polacy nie będą musieli wyłożyć nawet złotówki na nowe dokumenty” – to, że nie będę płacił przy odbiorze nie oznacza, że nie zapłacą za ten dowód z płaconych podatków! Przecież dowody nie będą opłacone przez pracowników MSWiA z ich prywatnej kieszeni!

  2. Nowsze wrogiem nowego, potem już z górki: nowsiejsze, najnowsiejsze…
    Dalej strach myśleć…
    Mechaniczny klepacz bez polotu, czytaj swój tekst.
    Och, detal – projekt to tylko – urzędnicza zachcianka, a tu mi dzwonią na alarm że moje plastikowe już jest be.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here