Weź udział w zajęciach Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki w Raciborzu

0

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych odbywają się w środy o godz. 18:30 w SP15 oraz w piątki o godz. 18:30 w Ośrodku Szkolno Wychowawczym Dla Głuchych. Zaś dla dzieci w środy i piątki o godz. 17:00 również w Ośrodku.

"… tańczysz, kręcisz sie wokół wlasnej osi, gniesz jak trzcina, wirujesz jak drobina pyłu. Kurczysz się, chowasz w siebie,rozprężasz, ogromniejesz, jesteś i cię nie ma, na przemian mocny-słaby, mocny-słaby. Jesteś kulą i ostrzem, grzmotem i deszczem, piorunem i jeziorem. Tygrysem, panterą, czaplą, orłem, oposem. Lekki, miękki, ręce i nogi szybują wokół ciebie, luźne, nieomal obce, w ciągłym, płynnym tańcu, w zupełnym bezładzie. Ciału nadajesz ruch wirowy, zginasz się, prostujesz. Jesteś planetoidą wpuszczoną w bezmiar Kosmosu, popychaną Przypadkiem, wiedzioną Instynktem, niezależną, swobodną, wolną. Ręce głaszczą powietrze, chwytają je we wnętrze dłoni, przytrzymują, wciąż luźne, miękkie. I teraz właśnie całkiem niespodziewanie, nieoczekiwanie, zaskakująco – uderzasz. Wyrzucasz to z siebie, wypluwasz z krzykiem, charkotem, spięciem mięśni, całym sobą, ukryty w tym jednym jedynym ruchu, który jest Doskonałością, bo zawiera w sobie to wszystko, coś wytańczył: deszcz i piorun, kulę i ostrze, tygrysa i orła. Wibruje ten twój krzyk, nim przestanie jesteś znowu miękki, uginasz się jak wiotkie, sprężyste drzewo, zastygasz jak kamień, rozluźniasz się, poddajesz, uginasz. Tańczysz, unosząc się przybierasz kształty powietrza, które Cię otacza, póki znów nie napniesz mięśni, póki znów nie uderzysz…"

- reklama -

 

Jest to fragment treningu Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki, która jest jedną z najstarszych tego typu szkół walki w Polsce. Isnieje od ponad 50-ciu lat. Mistrzem i założycielem Akademii jest Soke Józef Brudny 10. Dan. Akademia nigdy nie zamykała się na jakiekolwiek sztuki walki, rozwijając się i podchodząc do człowieka zawsze w pełni.

 

Intelekt – Dusza – Ciało = Jedność

 

Swoją wiedzę opiera na filozofii, psychologii, medycynie jak i również nowoczesnej metodyce szkolenia ogólnorozwojowego. " – Choćbyś sto lat w Chinach mieszkał, nigdy nie będziesz Chińczykiem – mówił Mistrz Józef Brudny – i bezsensowne jest niewolnicze naśladowanie stylów i metod walki zupełnie innego kręgu kulturowego. I tak dla europejczyka nienaturalna jest medytacyjna pozycja lotosu. Hindus natomiast nieomal od niemowlaka jest do niej przyzwyczajony. Bliższa nam będzie pozycja za-zen lub całkiem dowolna, najbardziej przystosowana do indywidualnych warunków.Najważniejsza jest przecież idea: doskonale się rozluźnić, odprężyć, zapomnieć o tym, że mamy ciało, medytować własne wnętrze, osiągnąć stan pełnego relaksu. Daliśmy się trochę przytłumić legendami i wspaniałymi wzorcami Wschodu. W rozwoju myśli, folozofii, mamy w naszym kręgu kulturowym wielkich ludzi, w których dziełach mnóstwo jest analogii do starożytnych filozofii Chin czy Japonii: Sokrates, Platon, Arystoteles." "Dlatego treningi Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki – mówi mistrz sztuk walki Krzysztof Drożniak 7. Dan – kładą bardzo duży nacisk na swobodny dobór wykonywanych ćwiczeń i technik dostosowany do własnych predyspozycji psychofizycznych danego adepta. Nikt nie ma ostatecznej recepty na racje uniwersalną, racja każdego z nas musi być racją ostateczną."

 

Na treningi przychodzą ludzie w różnym wieku z różnymi motywacjami. Ci którzy przyszli tutaj nauczyć się tylko bić, odpadają najszybciej, czasami już po pierwszym pytaniu – Chcesz umieć bić czy chcesz poznać samego siebie ?

 

Ludzie, którzy wytrzymają tu rok, dwa wchodzą na drogę wojownika, tzn. na drogę walki z samym sobą, poznania, kształtowania siebie, ujarzmiania ducha i ciała. Spotykają się nie tylko na treningach, lecz również poza nim. To tu wiele osób zawiera przyjaźnie na długie lata. Chodzą razem do kawiarni, jeżdżą na wycieczki, obozy… poznają samych siebie również w relacji z innymi. Nie interesuje ich rywalizacja sportowa, lecz samoobrona i sztuka walki przez duże "S" i wychowanie oparte o kulturę chrześcijańską. Dlatego w treningach PASW oprócz ćwiczeń czysto fizycznych tak duży nacisk kładziemy na aspekty duchowe (wychowanie, etyka, moralność, medytacja). Każdy z nas może spóbować swoich sił w sztukach walki. Nie jest to zarezerwowane tylko dla elity. Spróbuj uwierzyć w siebie. Zanim zaczniesz ćwiczyć sprawdź samego siebie: "usiądź wygodnie wyprostowany, patrz w jeden punkt, łagodnie odsuwaj każdą myśl, która będzie przychodziła, nie myśl o niczym. Jeśli dojdziesz do tego, że potrafisz tak trwać 10 sekund, pół minuty, minute, kwadrans, stwierdzisz, że jest ci dobrze, cicho, spokojnie. Znalazłeś wejście w głąb siebie, uchyliłeś drzwi… To co Tam zobaczysz, zależy tylko od Ciebie. Uwierz. Możesz być piękny…"

 

Zajęcia Pszyńskiej Akademii Sztuk Walki w Raciborzu odbywają się:

 

– młodzież i dorośli: środa godz. 18:30 SP15, piątek godz. 18:30 Ośrodek Szkolno Wychowawczy Dla Głuchych
– dzieci: środa i piątek godz. 17:00 Ośrodek Szkolno Wychowawczy Dla Głuchych

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here