„Die Deutsche Stimme aus Ratibor”

Słuchaj na www.mittendrin.vdg.plDie Deutsche Stimme aus Ratibor o 13:00 na www.mittendrin.vdg.pl o 11:05 w radiu Vanessa
Koncert życzeń w j. niemieckim. W programie: reportaże na aktualne tematy z powiatu raciborskiego i nie tylko, reportaż z dożynek gminnych w Roszkowie, mini słuchowisko, życzenia i pozdrowienia, oraz dużo niemieckich „Szlagrów”.

- reklama -

43 KOMENTARZE

 1. Do trzech razy sztuka ! Dobrze, RACIBÓRZ JUŻ JEST, bo tak być musi. Przyczytajcie sobie jeszcze wszytko co jest w cudzysłowie, jako nazwa audycji i podumajcie, jak mogą Was odbierać Polacy w Raciborzu? Nadal brzmi to jak za Komuny „Radio Wolna Europa” nadawana z Niemiec, którą notabene słuchała cała Polska. Komu jest potrzebne dziś nawoływanie ludzi do słuchania niemieckiej muzyki? To jest głośna propaganda. ( o jakich regulaminach dumacie?). Tu jest tylko Polskie prawo o mniejszościach narodowych, propaganda jest tam zabroniona!

 2. Do ,,Polak duży,, Ciężko się wysławiasz, no ale nie każdy z mniejszości musi znać perfekt j.polski! Rozgłośnia radiowa w języku niemieckim w Raciborzu jest indoktrynacją umysłów tych, którzy myśla, że mają korzenie zamocowane w Reichu. Wystarczy pójść na mszę w j. niemieckim, gdzie widać, że oprócz księdza, nikt porządnie nie zna języka niemieckiego /śpiewają i kaleczą/ Tyko perfekcyjna znajomość języka w mowie świadczy ,w jakim duchu Cię wychowano! A w regulaminie portalu, którego widać nie znasz, napisano jak wół, że tylko komentarze obrażliwe i nawołujące do niecnych czynów ,czy zachowań – będą usuwane! Już było radio Fall GLEIWITZ, niepotrzebny nam
  ,,niemiecki głos z Racibirza,, aby i n d o k t r y n o w a ł jeszcze tych, którzy mają wątpliwości gdzie jest ich miejsce!
  Niemcy zawsze Polakom wyznaczali takie miejsce i dalej o tym myślą jak widać i słychać!

 3. Widzę, że uczepił się polonista, może niedoszły? i operuje indokrynacją, której znaczenia do końca nie rozumie, myli komentarz z wyrażoną opinią, myli regulamin portalu co do komentarzy, z pawem obowiązającym w Polsce. W każdym zdaniu zieje dwuznaczność ale treść z nazwy tej grupy jest jednoznaczna. Jakaś młodzieżowa grupa, manipoulowana pod określonym patronatem (kto was opłaca?), świadomie antagonizuje i denerwuje wiekszoś narodową w Raciborzu. Co z takich działaczy młodzieżowych wyrośnie, może nowe „hitlerjugend”?

 4. Jeśli poziom tu przez was zamieszczanych komentarzy jest odzwierciedleniem poziomu intelektu Raciborzan, to nie ma się co dziwić, że w Raciborzu jest jak jest i zajmuje on taką pozycję, jaką zajmuje:(

 5. Sluchaj ty glupolu,nie wyzywaj ludzi Szwabami bo ciebie tez zaden nie wyzywa Poloku w guminiokach ale tys napewno nie
  z naszych stron i nie wiesz co to guminioki. No odpowiedz jak sie czujesz jak ktos do ciebie gado nie przez imie?
  Duzo Polakow mieszka na zachodzie,i nikt ich nie wyzywa,wyobrasc sobie oni maja nawet mszy Sw. w jezyku
  Polskim ale to chyba do ciebie za ciezko (bo to trzeba myslec).Nie zapomnij ze jestes na Slasku i tu mieszkaja jeszcze
  Niemieckie Slazaki przewaznie starsi ludzie oni sie ciesza w ta niedziele posluac ten koncert zyczen, tak jak twoi
  rodacy na zachodzie msze sw.po polsku

 6. Wymiana myśli na tym portalu niczym się nie różni od podobnych dyskusji w tym temacie na innych portalach,ale może warto jednak przypomnieć że historia Raciborz nie zaczęła się w 1945 roku lecz nasze miasto znalazło się poza granicami Polsk iod 1335 roku kiedy to król Kazimierz Wielki sprzedał Śląsk Janowi Luksemburskiemu/korona Czeska/,a potem to już poszło łatwo-panowanie Habzburgów i kolejno Prus a po zjednoczeniu II Rzeszy.Szybko licząc wychodzi że 600 lat historii naszego miasta miała miejsce poza granicami Polski i zestawiając to z 74 latami „szczęścia ” w Polsce powinno zmuszać do chwilowego zastanowienia się nad problemem [b]Piastowskiego Śląska[/b].

 7. Nie mam nic przeciwko mieszaniu się kultur ,sądzę nawet ,że przynosi to wymierne korzyści,ale nawiązywanie do,, TEJ KULTURY, – to p r o f a n a c j a osiągnięć i wkładu kulturowego narodu niemieckiego w Europie i na świecie! Co taki osobnik demonstruj? A może on po prostu nie wie,[img]upload/small_2ScreenShot114.jpg[/img][img]upload/small_1ScreenShot112.jpg[/img] co włożył na swój zakuty łeb!

 8. Im wszystkim trzeba ciagle historie przypominać! To tacy osobnicy, ŻE MAJA NIEZWYKLE KRÓTKĄ PAMIĘC![img]upload/small_0ScreenShot016.jpg[/img][img]upload/small_0ScreenShot019.jpg[/img][img]upload/small_0ScreenShot020.jpg[/img][img]upload/small_0ScreenShot022.jpg[/img][img]upload/small_0ScreenShot026.jpg[/img]

 9. I co powiesz w sądzie, że to nieprawda, iż Niemcy wybierając Hitlera na kanclerza,nie przyczynili się do tego, że przez armię zbrodniarzy z Wehrmachtu , zginęło prawie 50 000 000 ludzi. Tu nie chodzi o r a d i o, a dyskusję na forum, na temat nostalgi niektórych Waszych przedstawicieli. Jeżdżą sobie na motocyklach po Raciborzu w kaskach stylizowanych na najbardziej znienawidzony hełm w Europie, stahlhełm M -35 i M40 hełm zwyrodnialców z Wehrmachtu. Das ist einverschtanden fur dich?

 10. Już dwa razy zwracałem uwagę moderatorom portalu, że nawet w cudzysłowie „Ratibor” odnoszące się do współczesnego radioprogramu, jest naruszeniem prawa. Stale pojawiają się reakcje Polaków, gdy na tym portalu, ktoś celowo wraca do faszystowskiej przeszłości Raciborza i cynicznie drażni i narusza godność Polaków. To co widzimy na załączonych obrazach to zrozumiała reakcja, gdy ktoś celowo pisze „Ratibor”, ubiera się na cyklisty Wermachtu itp. To wszystko dzieje się w Polsce, na Śląsku. Niemcy nie mają prawa nazywać siebie Ślązakami, bo to Polska Ziemia. Widać tu naturę osobnika, który wie, że znowu ktoś pośle obrazek zbrodniczej przeszłości Niemiec faszystowskich, jakby sycił swoje oko, tym co zgotowali Niemcy Światu i Polakom. Ktoś w komentarzu zapewnia, że takie prowokacje są na wszystkich śląskich portalach Mam głęboką pogardę dla takiej UE.

 11. Racibor1: jeżeli wiesz, że nastąpiło naruszenie prawa, to udaj się biegusiem na komisariat. Policja już dobrze będzie wiedziała, co dalej z tym zrobić.
  Tropiciele „faszystowskich” hełmów: wrzućcie sobie na luz, bo nic nie zdziałacie w tej sprawie. Hełmy podobne do tego zamieszczonego na zdjęciu były używane tamtym okresie czasu w różnych armiach, również w Polskiej.
  Hełm tego nieszczęsnego motocyklisty wyraźnie różni się od M35 i M40, bardziej przypomina M16 lub M17 używane między innymi przez nasze wojsko.
  Pewnie następnymi insygniami, jakie będziecie tępić będą motocykle z koszem, bo przecież też się źle kojarzą.

 12. Pyzaty! O hełmach to Ty nie masz zupełnie pojecia, M-16 I M- 18 były g ł ę b o k i e i różniły się znacząco , choćby uchwytami na przyłbice, których M-35 I M-40 juz nie miały. I nie rżnij głupa, bo po I-ej wojnie św. Wasze magazyny wojskowe zostały p r z e j ę t e i faktycznie, nawet polskie wojsko ich używało. Ale kaski motocyklowe stylizowane na M-35 i M-40 obwożone demonstracyjnie, są formą Waszych resentymentów do czasu, które o d e s z ł y i już nie powrócą! Czasu, który był odrażajacym i potępionym przez cały cywilizowany świat,czasu, który pokazał najmroczniejszą twarz niemieckiego militaryzmu! Z takimi odrażajacymi symbolami tamtego czasu, mogą obnosić sie tylko osobnicy Twojego pokroju, karmionymi prawdami o ,,polskich obozach koncentracyjnych,, itp Zresztą po co ta ,cała dyskusja, jak za słuchacza ma się wychowanków E.Steinbach! Ale przynajmiej, dowiedzieliście się, jakie jest nasze zdanie na takie postawy – o d r a ż a j ą c e!

 13. [b]polski Ślązak wiem ze takie jak ty przylazly zza Odry . Z rybnickiego przewaznie . Co ma sluchanie muzyki aus Ratibor z tym calym wojennym Scheißem . Wojna skonczyla sie 64 lata temu a te polskie wieczne gledzenie o martyrologii idzie nam juz wszystkim auf den Sack . Lubicie sie jako naród wprost w tym plawic . Kiedy nie otworzysz TV jak nie jakas rocznica i wiecznie latanie ze sztandarami to jakas parada . Dla was jest to Racibórz a dla nas Ratibor und das ist gut so !!!!!!!!!!!!!! Nas gnebiliscie tutaj 50 pare lat tym drzistaniem o piastowskich ziemiach i innych duperelach, ciezkich walkach o Raciborz itd . Teraz jestescie w EU i nagle oczy wam sie otwarly ze tutaj tez sa inni niz wy Polacy . I co nagle szoku dostaliscie czy jak albo paniki ze moze zas przyjdziemy i wam wasze ” piastowskie ziemie ” szabla odbiezemy ??? Nie ma obaw nasze Leopardy juz stoja w waszych koszarach ale ” niestety” Hoth i Guderian juz nie zyja . [/b]
  [b]Kolekcjoner [/b]jak slysze takie nieudolne pieprzenie o Erice Steinbach to mysle , ze czytasz jeszcze ciagle Trybune Robotnicza albo za duzo sluchasz Konusa I tegu Pisiora Krótkiego zwanego na zachodzie kartoflem . Typowe dla ciemniakow ze strachem w portkach . A nuz ta Steinbach tu sie zjawi i nam to cudownie zaniedbane miasto zabierze . Bez obaw . Kazdy kto mieszka w EU ma równe prawa i nie musimy wiecznie my poslugujacy sie dwoma jezykami tu na tej ziemi przed wami klaniac i prosic o cokolwiek . MY JESTESMY U SIEBIE I TO OD WIEKÓW !!!!!!!!!!!!

 14. Brawo Slonzok ! Brawo Kolekcjoner ! SUPER!!! tak wlasnie z tym Bezczelnym chadziajskim pakiem trzeba postepowac im ciezko teraz do tego sie przyzwyczaic ze juz w Raciborzu-Ratibor nie maja nic do meldowania . Skonczyly sie ich kargulowe dobre czasy kiedy na naszym slasku robili co chcieli i jak chcieli ! Poltonie – my slozoki radzimy wam pyski na klotko ogon pod dupa i cicho siedzic,jak chcecie miec skora na brzuchu A jak sie wam nie podaba ta droga wolna nikt was tu w Raciborzu sila nie trzyma won z wami za Odre do polski.Ale tam was wasze swojaki tez nie chca .Bo wiedza z jakich to wlasnie plugawych gniazd sie wywodzicie . Potomkowie Szabrownikow , komunistow , kretaczy ,nierobow i zlodziei.Ktorzy nas przez tyle powojennych lat gnebili.

 15. [quote]Brawo Slonzok Brawo ! SUPER!!! tak wlasnie z tym Bezczelnym chadziajskim pakiem trzeba postepowac im ciezko teraz do tego sie przyzwyczaic ze juz w Raciborzu-Ratibor nie maja nic do meldowania . Skonczyly sie ich kargulowe dobre czasy kiedy na naszym slasku robili co chcieli i jak chcieli ! Poltonie – my slozoki radzimy wam pyski na klotko ogon pod dupa i cicho siedzic,jak chcecie miec skora na brzuchu A jak sie wam nie podaba ta droga wolna nikt was tu w Raciborzu sila nie trzyma won z wami za Odre do polski.Ale tam was wasze swojaki tez nie chca .Bo wiedza z jakich to wlasnie plugawych gniazd sie wywodzicie . Potomkowie Szabrownikow , komunistow , kretaczy ,nierobow i zlodziei.Ktorzy nas przez tyle powojennych lat gnebili.[/quote]

 16. A jakbym powiedział, że moja rodzina nie pochodzi zza Odry, z rybnickiego, tylko stąd. Twoje teorie polegną? Bo tak naprawdę nie jest ważne, czy miałeś dziadka w Wehrmachcie, czy też był tzw. chadziajem. Ważne, by być człowiekiem. A tego człowieczeństwa Wam – cycu i Slonzaku – brakuje. Podobnie myśleli mieszkańcy Śląska, którzy dali się omotać hitlerowskiej propagandzie, głosowali na Hitlera, a potem błąkali się po ZSRR szukając „przestrzeni życiowej”. Nie dostrzegacie w swoim myśleniu nienawiści do inności. Bo jeśli tak, to jest to pierwszy krok, by kijem przywalić jakiemuś chadziajowi. Potem Arabowi czy Turkowi, co to jakiś bar w Raciborzu prowadzi. Tego pragniecie? A jeśli chodzi o przybyszów ze wschodu to nie szukaliby oni nowych siedzib na zachodzie, nie zostawiali by swojego heimatu (tak, dla tamtych ludzi ziemie utracone były małą ojczyzna, zamieszkiwaną od setek lat), gdyby nie niemieckie dążenia do budowy III Rzeszy. Siedzieli by sobie do dziś w polskim Lwowie czy Stanisławowie. Przyznaję, że komuniści dokonali na Śląsku wiele złego. Ale nie zapominajcie, że teraz można godać, po nimiecku się modlić, czy rzykać po śląsku, zakładać stowarzyszenia i wyśpiewywać w języku Goethego na spotkaniach dziadków w DFK. Nikt tego nie zabrania. A dzieje się to wszystko w Polsce, a nie w Niemczech.

 17. A przypominam, że przed wojną nasi niemieccy, kochani bracia nazywali Ślązaków wasserpolackami, pogardzali za kiepską wymowę. Dziś wielu z potomków tych wasserpolacków, co to hitlerowskiej niemczyzny mieli dosyć, działa w mniejszości, być może gada do mikrofonu w radiu, które wzbudziło tu kontrowersje.

 18. Do polski Slazok.To co tu opisujesz to sa najprostrze prymitywne plotki i pierdolki ktora tam gdzies kiedys slyszales a teraz ty je wyolbrzymiasz.Albo jestes juz za stary albo staroswiecki.[b][i]Ale masz prawo takim byc[/i][/b]. To juz w normalnej sielankowej ludzkiej spolecznosci tak bywa i sie praktykoje nic strasznego i tyle !Ten tego nazywa chadziajem , werbusem , konusem, ten inny tamtego znowu krzyzakiem,hitlerowcym,szwabem. No i co az takie to straszne?Taka wielka krzywda sie dzieje?U nasw niemczech tez wyzywaja sie wzajemnie niekturzy ruznie- Kortoffelfresser Auslender, pimok,rucksackdeutsche, polake , itaka , Kammelentreiber , jugol, itp.Sa to normalne nieoficjalne wyzywanki ktore z humoren traktojemy i z ktorych sobie mniej czy wiecej nikt nic juz nie robi chociaz sa wszyscy niemcami posiadaja obywatelstwo niemieckie . I wszyscy jestesmy narmalnymi dobrymi sasiadami ,pracujemy czasami o ruznej narodowosci , kulturze i wyznania ww jednym zakladzie w jednym miescie i w jednym tak wspanialym kraju w ktorym [i][b]demokracje wolnosc,walnosc slowa , wyznania , tolerancja[/b][/i] jest zeczywiscie praktykowana i zywa.Na Patriotyzm patrzy sie u nas raczej zwielka rezerwa i politowaniem jest oznaka zacofania oraz fanatyzmu , ktore kiedys a jeszcze i teraz wlasnie wakorzystywane swiadomie przez niektorych politykow(np.waszychKaczynskich) prowadzi do wywolywania wasni , wrogosci i wojen.Razem wzieci nazywamy sie juz EUROPEJCZYKAMI, EUROPEJE.A to czy ktos jest polakiem niemcem,szwedem czy wlochem nie ma juz u nas zadnego znaczenia to wlasna osobista prywatnosc ktora innych nie obchodzi i tez nie powinna obchodzi.W taki wlasie sposob budoje sie demokracje zgode i pokoj. Wktorym benda mogly zyc spokojnie nasze dzieci .Ale tego trzeba sie uczyc i wprowadzac codziennie w zycie a szczegulnie u was w polsce jeszcze wam duzo brakuje,A wiec badzcie nareszcie Europejczykami z prawdziwego zdazenia a dajcie spokuj radiu: Die Deutsche Stimme aus Ratbior jego sluchaczom i wspulpracownikom.Troche umiarkowania i zyczliwoci.

 19. Też jestem stąd, a tego co tu niżej plecie (optami), niech śmieciara, obojetnie, polska czy niemiecka, jak najszybciej zmiecie bo to rynsztokowe typy, niby nie faszystowskie, a jeszcze gorsze bo to smrodlawe śmieci, takich w UE jest wiele, ale wolałbym aby oczyścić UE, aby mogła być wspólna.

 20. Germanizacja Śląska małymi krokami  Na Górnym i Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej inicjatyw promujących niemiecki, a zwłaszcza pruski okres w historii obu regionów, co nie tylko stanowi instrumentalne traktowanie historii, ale jest niezgodne z naszym interesem narodowym – ocenia „Nasz Dziennik”.

  Walka o prawo do wywieszania na stadionach transparentów z napisem „Oberschlesien” (Górny Śląsk), powracanie przez lokalne samorządy do poniemieckich nazw pod hasłem dekomunizacji czy pojawiające się coraz nowe pomysły z dziedziny kultury na eksponowanie niemieckich akcentów – wylicza gazeta tylko cześć inicjatyw wpisujących się, świadomie lub nie, w działania idące ku podkreśleniu odrębności Śląska od Polski

 21. ,,Serfer,, zacytował tekst z prasy krajowej i podał żródło! Czym za tym naruszył regulamin m o d e r a t o r z e? Czyżbyś był przedstawicielem RAŚ lub mniejszosci niemieckiej na terenie powiatu raciborskiego?
  RAŚ – Ruch na rzecz autonomii Ślaska.

 22. Sąd: NPD musi zdjąć antypolskie plakaty
  Skrajnie prawicowa niemiecka partia NPD musi zdjąć swoje antypolskie plakaty wyborcze rozwieszone w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W opinii sądu administracyjnego wyższej instancji w Greifswaldzie, spełniają one kryterium podżegania do nienawiści narodowej – poinformowała w sobotę rzeczniczka sądu.
  Werdykt ten oznacza anulowanie poprzedniego orzeczenia sądu administracyjnego, który nie dopatrzył się podżegania do nienawiści narodowej w plakatach z hasłami m.in. „Zatrzymać inwazję Polaków!”.
  Na początku września NPD rozwiesiło ponad 50 antypolskich plakatów m.in. w miejscowości Loecknitz. Ich usunięcie nakazały służby
  TAK SIĘ ODWDZIĘCZAJĄ Z MIEJSCA W SEJMIE, TABLICE DWUJĘZYCZNE, MSZE W JĘZYKU NIEMIECKIM, LOKALE GDZIE SP[OTYKAJĄ SIĘ I FUNKCJONUJĄ PO SWOJEMU NO I RADIO ,,GŁOS Z RACIBORZA,,
 23. „>Wtorek, 15 września (06:19)

  Na Górnym i Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej inicjatyw promujących niemiecki, a zwłaszcza pruski okres w historii obu regionów, co nie tylko stanowi instrumentalne traktowanie historii, ale jest niezgodne z naszym interesem narodowym – ocenia „Nasz Dziennik”.

  Walka o prawo do wywieszania na stadionach transparentów z napisem „Oberschlesien” (Górny Śląsk), powracanie przez lokalne samorządy do poniemieckich nazw pod hasłem dekomunizacji czy pojawiające się coraz nowe pomysły z dziedziny kultury na eksponowanie niemieckich akcentów – wylicza gazeta tylko cześć inicjatyw wpisujących się, świadomie lub nie, w działania idące ku podkreśleniu odrębności Śląska od Polski

 24. 70 lat po zakończenie wojny. Ta ludność pochodzenia niemieckiego która chciała pozostać tu w Raciborzu, we własnym domu i na ziemi swoich przodków mogła to uczynić. W okrfesie międzywojennym rozmawiali chętnie w gwarze śląskiej lub w j. polskim chociaż urzędowym był niemiecki. To prawda , że po wojnie zw2alczanol niemiecki na tych ziemiach. Al.e teraz jesteśmy w3 innej sytuacji p;olitycznej i międzynarodowej. Po co więc domaganie się nazw niemickich, utrzymywania
  DFK czy uznawanie mniejszości niemieckiej , własnego radia w Raciborzu i wydawanie róznych czasopism w j.niemieckim
  skoro Ci sami ludzie doskonale znają polski?
  Dlaczego ogromna rzesza Polaków mieszkających w Niemczech nie molże doczekać się utworzenia mniejszości narodowościowej – polsk,iej w Niemczech? Radio tu prezenrtowane dla ludności przybyłej na te tereny wydaje się być środkiem germanizacji . Bez n iego by się obyło. Wszyscy znamy j. polski i nim się posługujemy także w domu.. Dzisiaj po wejściu do Unii Europejskiej nie jest to już p;otrzebne.. Niech inni , którzy robią ionteresy w naszym kraju lub przyjeżdząją tu , uczą się również j. p;olskiego . Co to za dyskryminacja?

 25. Do T.K…. ciebie synku tez doma zodyn nie rozkazuje pojakymu ty mosz godac i czytac, a ta ogromno rzesza polokow w niymcach to przewaznie ludzie z pochodzyniym i ci nie majom potrzeby wlyzc do jakes ta polskej verajny bo my nie poto spier…..li z tego zgoralizowanego slonska. A jak ktosik mo tynsknota za polskom to niech pakuje kofry i wraco , granice som offen.

 26. do TK człowieku prymitywny,pytasz po co DFK i dlaczego w Niemczech nie ma Polonii?? Ano Tutaj i w Raciborzu Niemcy są u siebie w domu a oceniając realia są lojalnymi wobec Polski. Polacy zaś na Śląsku /podpuszczani przez -Pan wie kogo/dopuścili się nielojalności wobec suwerennego Państwa i zbrodniczo inicjowali taki mały DRANG NACH WESTEN.na rzecz innego /polskiego / Państwa Jaka to była krótkowzroczność, wbrew mądrym Polakom w tym Piłsudskiemu liczyć na ugodowość poplebiscytową ! W Niemczech zapanował zbrodniczy nazizm a burdy /bo przecież nie „powstania” / śląskie rozjuszyły ten już wystarczająco bestialski hitlerowski system. A więc t.zw.polskość naŚląsku i początkowo duża dla niej wolność – to w porządku. Ale czy „działalność” Korfantego i np Arki Bożka /nota bene ochotniczy żołnierz cesarza niemieckiego/ w swej charakterystyce jest choć podobna do funkcjonowania DFK ????? DFK na Śląsku ? to – zakazać.Takie jest Twoje rozumowanie godne Neandertalczyka ale rodem znad Wisły Gdyby „Polacy” na Śląsku zachowywali taką lojalność w Niemczecch jak DFK dzis w Polsce, to nie miałbyś o czym gadać .Poucz się syneczku historii!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here