Modernizacja oczyszczalni ścieków; przekazano teren budowy

2

– W zasadzie roboty się jeszcze nie rozpoczęły. Póki co trwa ustawianie konternerów, w których będą zarówno biuro jak i pomieszczenia socjalne – podaje Maciej Basista z ZWiK w Raciborzu.

Przekazanie wykonawcy firmie Instal Kraków SA oczyszczalni ścieków w celu jej modernizacji odbyło się 11 września. Roboty – jak podaje Basista – najprawdopodobniej rozpoczną się pod koniec września.   

- reklama -

 

 

Przypomnijmy w lipcu w obecności władz Raciborza i Powiatu Raciborskiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy ZWiK Sp. z o.o. w Raciborzu a Instalem Kraków SA na modernizację oczyszczalni ścieków.

 

 

Zadanie to jest realizowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.  na mocy umowy zawartej z Miastem Racibórz o częściowe delegowanie realizacji projektu Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu. Inwestycja ma zapewnić wysoki standard oczyszczania ścieków i przeróbki osadów.

 

 

Efektem modernizacji będzie zwiększenie przepływów ścieków z obecnych 8 000 m3 na dobę do  15 000 przy zachowaniu odpowiedniego poziomu redukcji zanieczyszczeń, zmniejszenie energochłonności procesu oczyszczania ścieków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego w tym hałasu i  nieprzyjemnych zapachów, efektywniejsze wykorzystanie biogazu w wyniku produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją energii cieplnej.

 

Inwestycja będzie kosztować 45 mln zł,  są  to środki z Narodowego Funduszu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.  Modernizacja ma się zakończyć w październiku 2009 roku.  

 

Zobacz również Podpisano umowę na modernizację oczyszczalni ścieków w Raciborzu.

 

/KJ/

- reklama -

2 KOMENTARZE

 1. Czy to znaczy, że obecnie mamy zbyt małą wydajność w oczyszczaniu ścieków? Czy może miasto planuje jakąś inwestycję, która dostarczy nam podobną ilość ścieków, bo wątpię, że kiedykolwiek przyjedzie tu drugie tyle ludzi… dlatego coś tu jest nie tak!!

 2. Nie chcę aby w tej opinii był wyczuwalny pesymizm czy tzw.polskie narodowe narzekanie na wszystko, ale do rzeczy; iwestycja ogromna jak nasz raciborski zaścianek i co ?
  i wszystko jak prl-u, prace miały się rozpocząć w czerwcu ale firma ,która wygrała przetarg na modernizację nie skończyła jeszcze innych zobowiązań czy kontraktów i pisanie że prace się juz rozpoczęły od postawienia baraków to naprawdę lekka przesada
  ponadto znając doświadczenia z polskimi firmami budowlanymi jestem w stanie teraz przyjmować zakłady na to ŻE TERMIN ODDANIA OBIEKTU NA BODAJŻE WRZESIEŃ 2009R TO JAKIĘ NIEPOROZUMIENIE !!!!
  W tej chwili nie ma żadnego nadzoru ani ZWIK ani choćby z urzedu miejskiego ,nikogo na razie nie interesuje ze prace już mają 4 miesiące opóznienia,dotyczącego przebiegu iwestycji czyli wszystko zgodnie „z planem”
  i jak to jest w naszej rzeczywistości kłopoty się dopiero zaczną w momencie gdy ZWIK zacznie spłacać ogromna pożyczkę zaciągnietą z Funduszu Ochrony Srodowiska , bo za nie oddanie oczyszczalni wterminie kary będzie płacić własnie zwik a to odbije sie na zatrudnieniu .ponieważ po restrukturyzacji zakład nie będzie potrzebował już tyle załogi na oczyszczalni a wymówką będzie TRUDNA SYTUACJA FINANSOWA ZAKŁADU!

  ale pana Lenka to w tej chwili mało obchodzi a idę o kolejny zakład że będzie znowu uroczyste otwarcie , szampan i przecinanie wstegi z naszymi bonzami

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here