Zabytki Raciborza powinny być oświetlone

5

Mury miejskie przy ul. Podwale oraz baszcie, basztę, kościół p.w. św. Ducha i Dom Kultury "Strzecha" proponuje oświetlić Joanna Muszała-Ciałowicz – Miejski Konserwator Zabytków.

- reklama -

Radna Elżbieta Biskup jest przekonana o konieczności podświetlenia zabytków raciborskich. – Nasze miasto to historia, kultura. Musimy to akcentować – przekonuje radna. Brakuje oświetleń zwłaszcza wzdłuż traktów spacerowych – dodaje Biskup.

 

Zdaniem radnej Elżbiety Biskup należy akcentować bogatą historię Raciborza

 

Stąd radna na ostaniej komisji branżowej zwróciła się o opracowanie materiału na temat oświetlenia zabytków miejskich. W odpowiedzi Joanna Muszała-Ciałowicz – Miejski Konserwator Zabytków zaproponowała oświetlenie murów miejskich przy ul. Podwale oraz baszcie, basztę, kościół p.w. św. Ducha i Dom Kultury "Strzecha". – To jest moja propozycja. Nie ma w niej na razie murów miejskich przy ul. Drzymały, gdyż trzeba wpierw je odrestaurować – wyjaśnia Muszała-Ciałowicz.

 

 

Elżbieta Biskup zastanawia się również, czy nie byłoby warto wyeksponować murów miejskich, które odkryto przy okazji remontu na ulicy Odrzańskiej. – Może dałoby się w odpowiedni sposób zabezpieczyć bramę i przykryć ją na przykład szybą, aby była widoczna. Mam wrażenie, że nie do końca ta sprawa została przemyślana – tłumaczy Biskup.

 

 

Zdaniem Joanny Muszały-Ciałowicz, Racibórz ma zachowane mury miejskie nie tylko pod ziemią, ale również na ziemi. – My mamy odcinki muru nad ziemią, więc powinniśy je pokazywać. Pokazywanie tego, co pod ziemią jest bardzo kosztowne. Wymaga zabezpieczenia przed wilgocią. Trzeba to ciągle monitorować. Gdy znajdziemy drugą stronę bramy, to zamierzamy zaznaczyć ją innym kolorem kostki, dokładnie tak jak biegnie. Dodatkowo będzie ustawiona tablica informacyjna – mówi Miejski Konserwator Zabytków.

 

/KJ/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. I tutaj muszę przyznać rację dyrektor Muszale Ciałowicz ( wreszcie jest okazja 🙂 Jestem za tym by oświetlić budynek odremontowanej „Strzechy”. Przecież ten budynek pięknie prezentuje się w dzień a co dopiero nocą kiedy detale zostaną wyłonione oświetleniem. Tylko prośba, by nie były to lampy podobne jak skierowane na wieżę farnego. Warto zainstalować specjalne diodowe oświetlenie na elewacji „Strzechy”. To będzie wspaniała wizytówka miasta od strony Opola, Kędzierzyna i Głubczyc, zwłaszcza, że powstaje tam nerka. Niech jeszcze ktoś pomyśli o iluminacji kościoła Św. Mikołaja albo samej wieży (najwyższa budowla w mieście). Dbajmy i eksponujmy to co posiadamy w Raciborzu 🙂

  2. A ja proponuję [i]n a j p i e r w[/i] wyasygnować potrzebne kwoty na sporządzanie posiłków dla dzieci, które przychodzą do szkół G Ł O D N E! Dopiero wówczas , pomyślmy o ilumiacjach miasta!

  3. Znowu ubijanie piany. Raciborskie zabytki powinny być przede wszystkim[b] WYREMONTOWANE! i CZYSTE! [/b]
    W chwili obecnej wyglądają jak tuż po wojnie… Zawsze zastanawiam się – jak lokalni notable np. biorą kogoś na obiadek w Racku i muszą przejść przez np. „estetyczny” rynek?! A może jeżdżą do innych miast? A jakiś elementarny wstyd? Już kilka lat wszczyscy mówią o tym samym – brudnym problemie. Niestety.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here