List do redakcji: Oświadczenie Dawida Wacławczyka

22

Dawid Wacławczyk – właściciel pubu "Koniec Świata" – otrzymał wypowiedzenie umowy najmu pomieszczeń w DK "Strzecha". Pub będzie funkcjonował w "Strzesze" do końca roku.  

- reklama -

W związku z licznymi zapytaniami, jakie otrzymuję od dziennikarzy, redakcji i przyjaciół proszących o potwierdzenie, zaprzeczenie lub skomentowanie tej informacji – oświadczam, iż w dniu 30 września br. została nam wypowiedziana umowa najmu pomieszczeń w D.K. „Strzecha” z 3 miesięcznym terminem wypowiedzenia.

 

Jednocześnie oświadczam, iż:

 

1. nie zamierzam komentować, oceniać ani analizować tej decyzji i proszę o to, by na mnie w tej sprawie nie naciskano.

 

2. umowa najmu prowadzonego przeze mnie lokalu jest sprawą niezależną od faktu współpracy między RCK a Stowarzyszeniem Artystów i Podróżników GRUPA ROSYNANT, które w chwili obecnej posiada siedzibę w budynku RCK na ul. Chopina 21, a ponadto: trwa nasza współpraca przy organizacji V Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI, który odbędzie się w D.K. „Strzecha” w dniach 24 – 26 października 2008 roku, a także przy organizacji imprezy poprzedzającej tą imprezę tj. pokazu slajdów w dniu 17.10.2008 o godz. 18.00 w sali kameralnej D.K. „Strzecha”. Dyrekcja RCK wypowiadając umowę najmu lokalu „pubowego” zapewniła mnie jednocześnie o chęci współpracy przy organizacji imprez kulturalnych organizowanych przez Grupę Rosynant w przyszłości.

 

3. Pub & Cafe „Koniec Świata” będzie działał w obecnie zajmowanym lokalu do końca 2008 roku, czyli jeszcze przez całe 3 miesiące; będą się w nim odbywały zapowiedziane niedzielne koncerty pianistyczne, będzie prowadzona normalna obsługa gości itd.

 

4. W tej chwili poszukujemy miejsca na nowy, większy i niezależny lokal, w którym nasza misja, zarówno kulturalno – podróżnicza, jak i barmańsko – rozrywkowa będzie kontynuowana.

 

Jednocześnie zwracam się do wszystkich dziennikarzy, przyjaciół i gości pubu, a także do czytelników lokalnych mediów z prośbą o powstrzymanie działań mogących w swoich skutkach negatywnie wpłynąć na przebieg nadchodzących WIATRAKÓW, a także na wywołanie czy eskalowanie wszelkich niepotrzebnych konfliktów i nieporozumień związanych z tą sprawą. Od zawsze działałem, działam i będę starał się działać w sposób pozytywny, nastawiony na budowanie, współpracę i poszukiwanie kompromisów, a nie na niszczącą walkę, prowokowanie konfliktów i tworzenie napięć.

 

Z poważaniem

Dawid Wacławczyk

- reklama -

22 KOMENTARZE

 1. Kochani internauci! Mówiąc szczerze, miałem nadzieję że sprawa wypowiedzenia pubu nie wypłynie do mediów i opinii publicznej, a nawet do najbliższych mi osób czy pracowników KŚ przed zakończeniem WIATRAKÓW, gdyż uwierzcie mi – najzwyczajniej w świecie nie mam teraz czasu, ochoty, sił fizycznych i psychicznych by się tym zajmować. Przyjałem zobowiązania wobec artystów, urzędów, gości, muzyków i publiczności – i je w pierwszej kolejności mam zamiar wypełnić, w czym zresztą RCK pomaga (myślę o Wiatrakach). Wiadomość do mediów wyciekła nie ode mnie, o czym dobrze wie zarówno WAW, jak i moi pracownicy, którzy sami do mnie dzwonili z „newsem” a nawet przyjaciele i rodzina. Rzeczywistość jest jaka jest, każdy ją chyba widzi i moje jej komentowanie jest niepotrzebne. Nie mniej jednak w chwili, gdy człowiek znajduje się w takiej sytuacji jak ja – każdy wyraz solidarności, poparcia i wyrażenia zadowolenia z naszej pracy jest dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem i uświadamia mi, że to co robię ma sens, a w razie kłopotów nie zostanę sam. Sytuacji w której się znalazłem, po cześci z zaskoczenia, po części podejrzewając, że w końcu nastąpi – szczerze mówiąc chyba nie rozumiem, dlatego nie chce jej interpretować ani w jedną, ani w drugą stronę. Ale jeszcze raz dziękuję za wyrazy solidarności i popracia dla naszego dzieła. Postanowiłem dopisać tę informację, gdyż od rana otrzymuję sygnały, że odwracam się plecami do tych, którzy się ze mną solidaryzują i zaprzeczam wszystkiemu co myślą, piszą i czują. Nie jestem doświadczony w dyplomacji politycznej, rozgrywkach, poprawności itp., ale tak nie jest, jestem im za to niezwykle wdzięczny. Natomiast jeśli ktoś chce mi pomóc, to przede wszystkim zachęcam do pomocy w nadchodzącym festiwalu czy później w przeprowadzce pubu. Jeśli to nastąpi – będzie to najweselsza przeprowadzka i najweselszy pogrzeb jaki mial miejsce w Raciborzu!

 2. myslalem ze gorzej z tym „miastem” nie bedzie a jednak dzieje sie, ludzie przeciez to jest tragedia czy ktos ta wioche naprawde specjalnie cofa, raczej nie poniewaz w okresie miedzywojennym to wiecej sie tu dzialo (chodzi o rozwoj kulturalny oczywiscie)

 3. dawno mnie nie bylo na forum(nie ma mnie w kraju) jak to zamykaja pub?????teraz to czytam i wlasnym oczom nie wierze! wyka byl niereformowalny ale zeby pANI wYstub tez??? dobrze ze juz nie robie w strzesze. pozdrowienia dla starych pracownikow

 4. nie wiem czy dobrze kumam , ale moze pani wystup grala II skrzypce ? jak polecisz to bedzie grala I skrzypce !!!
  decyzji nikt nie zmieni , bo sowiety sie nie myla itd itd jak posowietuja tak bedzie …

 5. Brawo Pani dyrektor Wystub. Wreszcie Strzecha przestanie być siedliskiem rozpijania młodzieży przy okazji różnych imprez. To jest historyczna i zasłużona placówka kulturalna. A dotychczas w ostatnich latach słynęłą wśród młodzieży z dobrego pabu piwnego. Uważam , iż tam powinna funkcjonować, szczególnie podczas imprez kawiarenka ale bez alkoholu. Patrz ustawa o wychowaniu w trzeźwości.

 6. czytając te brudy zastanawiam się nad pewnymi kwestiami czy pan Dawid mając pub i obiąc w nim imprezy i spotkania w innych salach ponosi opłaty za światło utrzymanie tego domu kultury Strzecha i wkońcu czy uzgadnia to z dyrekcją a może zachowuje się jak pasożyt buduje swoje ego na innych bo jak wiemy to wszystkie placówki tego rodzaju są na własnym rozrachunku i to może byc ten gwodżc niezgody to żałosne bo odnoszę wrażenie że to jest dom kultury w domu kultury jeden dom a dwuch gospodarzy a tak na marginesie to nie ona czyli dyrektorka wymyśliła wychowanie w trzeżwości macie brak osobnego wejścia wentylacji a to chyba byłoby częściowe wyjście muszę tu jeszcze dodacże byłam w tym pubie nie raz jest ciasno duszno i cuchnie a niejedno krotnie siedzi się na korutarzu czy tak powinno byc

 7. Henryku – jakiś ty bojowy!!! 😉 Co masz jednak na „myśli” ( w Racku) – mówiąc – fajne miesjce?! Jakieś Twoje miejsce?! Jakieś znajome Ci miejsce? Czyżbyś był typem tzw. patrioty dla zasady?! Jakiej zasady?!
  Fajny jest KŚ , z pewnością. [b]Jak na Ratiborek rzecz jasna[/b]. Nie zazdroszczę Dawidowi aktualnych problemów. Niemniej jednak trzeba przyznać.
  Ps. Oczysiście , że myśl – dratewki – ma uzasadnienie. Jeśli ktoś uważa , że w Racku aż tak kwitnie życie kulturalne – to chyba ma wątłe punkty odniesienia, albo słabo porusza się w tematyce kultury. Ale często takie egzemplarze lubią być agresywne. Niech będą , zobaczymy , czy to jest efektywne. Jak wiemy…

 8. Pani JK. Skąd urwałeś się człeku. Czy pab kojarzy ci się tylko z rozpijaniem. A nie pomyślałeś, że młodzież kulturalnie może tam czas spędzać. Może masz jakieś doświadczenia z alkoholem ale nie sądź, że jak jest gdzieś pub to jest pijaństwo toż to szowinizm alkoholowy. Życzę Ci rozsądku. Jakie rozpijanie młodzieży.
  Pomyśl to nie boli. !!!!

 9. Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
  1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,
  2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,
  3) w miejscach i w czasie masowych zgromadzeń,
  4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej,
  5) skreślony,
  6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.
  2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
  1a. skreślony,
  2. skreślony.
  3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.
  4. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.
  5. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
  6. W innych nie wymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

 10. Wspaniała uczta muzyczna dla wytrawnych melomanów i nietylko.IV Śląskie Spotkania Jazzowe POKOLENIA
  Sobotni koncert zrekompensował dotychczasową tandete muzyczna.
  Słowa uznania dla Pani dyrektor Wystub , Antka Kucznierza nareszcie pokazała Pani na co Panią stac więcej takich spotkań nawet nie takich rozmiaarów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  [b]gdyby nie idiotyczne rozgrywki młodzi ludzie poznali by więcej zastanówcie się komu robicie krzywdę[/b]

 11. czytam prawie wszystkie wpisy i dziwię sę że pan nie nie nawiązuje dialogu z tą Panią dyrektor bo wydaje mi się że to ona jest kozłem ofiarnym znam to z autopsji gdyby pan ze swej strony prosił joko najemca tego pomieszczenia o rozmowę napewno wyszło by to na dobre Panu a przede wszystkim modym bo będzie o ile już nie jest podzielona młodzież mi się UDAŁO POWODZENIA !!!!!!!!!!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here