Odkryto pozostałości Bramy Odrzańskiej

– Podczas kolejnego etapu badań odkryliśmy to, na co liczyliśmy – pozostałości Bramy Odrzańskiej. Brama jak i reszta murów miejskich została wybudowana pod koniec XIII wieku – wyjaśnia Romuald Turakiewicz, archeolog z raciborskiego Muzeum.

Podczas remontu ulicy Odrzańskiej prowadzone są badania archeologiczne. W lipcu zostały odkopane już fragmenty murów miejskich. Teraz archeolodzy odkryli Bramę Odrzańską. – Widać dokładnie prześwit bramy, jej kształt. Są dwie ściany jedna wschodnia i druga zachodnia. Prześwit bramy jest skierowany nieco ukośnie w stosunku do dzisiejszej ulicy Odrzańskiej. Ten prześwit kieruje się prosto na obecny most. Odległość między ścianami wynosi ponad 3 m – ludność mogła swobodnie przez nią przechodzić.. Poza ścianami bramy zachował się również fragmencik bruku, który być może wyścielał całe dno bramy, a być może tylko częściowo – tłumaczy Turakiewicz. Wspomina również, że brama była zamykana, ale  z elementów do zamykania nic się nie zachowało.

- reklama -

 

 

Zaraz za bramą od strony północnej od strony ronda archeolodzy dotarli do znajdujących się tam fragmentów bastei – budowli fortyfikacyjnych. Basteje te były wybudowane jeszcze w XVI wieku. Ich budowa rozpoczęła się dokładnie w 1594 roku.  Basteja po stronie wschodniej jest to wyłącznie basteja ceglana, natomiast ta po stronie zachodniej wybudowana jest i z cegieł i z piaskowca. Są to dwie niezależnie funkcjonujące budowle być może budowane w innym okresie, gdyż są wybudowane w różny sposób. 

 

 

Materiału zabytkowego – jak mówi archeolog –  znaleziono teraz dużo mniej niż podczas badań, które prowadzono w lipcu na  odcinku muru. – Czasem się warstwy archeologiczne dobrze zachowują a czasem gorzej. Tutaj ze względu, że jest dużo nowożytnych wkopów, rur. Cała ta konstrukcja jest poprzecinana różnymi nowożytnymi wkopami – wodnymi, kanalizacyjnymi – nie zachowały się one dobrze.  Podczas prac ten materiał zabytkowy został prawdopodobnie wywieziony. Działo się to w wieku XIX czy na początku XX, kiedy jeszcze badań archeologicznych nie prowadzono w tego typu miejscach – mówi Romuald Turakiewicz.

 

Zadaniem archeologów jest opracowanie dokumentacji fotograficznej, opisowej i rysunkowej odkrytej budowli. – Musimy udokumentować, to co zostało przez nas odkryte.  Staramy się zarejestrować jak najwięcej informacji – układ cegieł, głębokość murów, grubość. Po wykonaniu dokumentacji brama zostanie zakopana – tłumaczy Turakiewicz. – Będzie prawdopodobnie odtworzony przebieg murów obronnych i układ bramy za pomocą kostki brukowej, która będzie miała inny kolor – dodaje.

 

Po stronie zachodniej fortyfikacje nie zachowały się. – Dzisiaj sprawdzaliśmy zachodnią część.  Koparka wykopała głęboki rów, ale nic nie znaleźliśmy. Stały tutaj podpiwniczone kamienice i najprawdopodobniej w czasie budowy zniszczono stare fortyfikacje – mówi archeolog.

 

Nadzorem archeologicznym objęty jest również teren budowy „nerki” na skrzyżowaniu ulic Kozielskiej – Głubczyckiej – Londzina – Mariańskiej – Mikołaja w Raciborzu. – Staramy się tam znaleźć wczesne średniowiecze. Historycy przypuszczają, że w tym miejscu mogła znajdować się osada jeszcze przed powstaniem miasta Raciborza.

 

 

Na razie po przebadaniu połowy prac ziemnych nie udało się znaleźć wczesnego średniowiecza. – Nie mamy nawet samego średniowiecza. Jeszcze przed nami cały miesiąc prac, także może coś znajdziemy – mówi. Póki co archeologom udało się znaleźć elementy XVIII i XIX wieczne, np. cegły.

 

Zobacz również XIV – wieczne mury na ul. Odrzańskiej .

 

/KJ/       

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here