Raciborskie Wiatraki nakręcane muzyką

0

Podczas nadchodzącego V Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI, poza wyjątkowymi gośćmi, którzy będą opowiadać o swoich podróżach, warto zwrócić uwagę na część muzyczną imprezy.

Każdy dzień festiwalu kończyć będzie wyjątkowy, a zarazem inny koncert…

- reklama -

 

PIĄTEK, 24 października

 

W piątek będzie najmocniej i najbardziej orientalnie, a to za sprawą zespołu Soomood i jego pochodzącej z Jemenu wokalistki Rasm Al-Maschan, która wykonuje pieśni w języku angielskim i … arabskim!

 

 

 

 

 

Zespół Soomood (w języku arabskim słowo to oznacza opór i przeciwstawienie się złu) powstał w Krakowie w 2004 roku z inicjatywy Piotra „Lali” Lewickiego oraz Małgorzaty „Tekli” Tekiel.

 

Początkowo był to projekt studyjny, jednak niedługo potem do zespołu dołączyła Rasm Al-Mashan – pochodząca z Jemenu wokalistka i poetka. To ugruntowało obrany przez zespół styl muzyczny, którym jest niekonwencjonalne połączenie orientalnego brzmienia i stylistyki, europejskiego gitarowego rocka oraz sporej dawki elektroniki. Wokalistka Rasm Al-Mashan śpiewa w dwóch językach – arabskim i angielskim. Jej egzotyczny, niepokojący głos tworzy wraz z muzyką, specyficzny i niepowtarzalny klimat.

 

Zespół z powodzeniem koncertuje kraju i za granicą, ciesząc się niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności. Poszczególni członkowie zespołu to doświadczeni muzycy ze sporym dorobkiem artystycznym i fonograficznym. Debiutancka płyta pt. „Soomood“ odniosła sukces i przewietrzyła nieco duszny rynek muzyki rockowej…

 

Zespół tworzą:

 

Rasm Al-Mashan – śpiew; Piotr "Lala" Lewicki – gitara, keyboard, komputery, Małgorzata „Tekla” Tekiel – bass, Piotr Kubański- perkusja, Paweł Wróblewski- gitara, buzzuki

 

SOBOTA, 25 października

 

Sobotni wieczór podsumują muzycznie artyści Celtic Motion Projekt, w skład którego wchodzi zespół muzyki celtyckiej Beltaine i zespół tańca irlandzkiego Glendalough, które wspólnie stworzą dla nas irlandzki show muzyczno – taneczny, uzupełniony specjalnymi wizualizacjami multimedialnymi…

 

 

 
 

 

 

 

Beltaine to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Swoje niepowtarzalne brzmienie BELTAINE osiągnął dzięki szczególnej umiejętności łączenia tradycyjnej muzyki celtyckiej z muzyka współczesna. Ich twórczość wyróżnia niezwykła żywiołowość, pasja, rozmaitość brzmień oraz charakterystyczna już odwaga w aranżacjach.

 

Swój styl zespół zawdzięcza także niezwykle bogatemu instrumentarium, na które składają się charakterystyczne dla muzyki Irlandii, Bretanii i Galicji instrumenty, takie jak: skrzypce, irish bouzouki, mandolina, whistle, bodhran, akordeon, bombarda, galician bagpipes czy uilleann pipes. Całość dopełniają nieczęsto spotykane instrumenty perkusyjne: tabla, cajon, darabuka, djembe oraz instrumenty bliskie muzyce rockowej, czyli perkusja, gitara basowa oraz gitara elektryczna.

 

Niewątpliwie niełatwa do wymówienia nazwa zespołu Glendalough oznacza Dolinę Dwóch Jezior. To właśnie tam św. Kevin założył klasztor, którego ruiny przetrwały do dziś. Miejsce to jest dla kwintesencją Irlandii. Irlandii, z całą jej specyfiką i estetyką… Irlandii, do której każdy z nas chciałby w końcu dotrzeć.

 

I tak w październiku 2003 roku z inicjatywy osób, które miały już wcześniejszą, niewielką praktykę w tańcu irlandzkim, powstał zespół Glendalough.

 

Pierwsze kroki stawiali pod czujnym okiem krakowskich sąsiadów – zespołu Comhlan. Pierwszym występem o dużej randze była w 2004 roku „Scena Otwarta”, czyli impreza taneczna inaugurująca warsztaty tańców irlandzkich i szkockich "Celtyckie Lato". Nie mniej istotny był udział w jubileuszowym koncercie zespołu Krywań, który otwierał XXXVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
W roku 2005 podczas III Środkowoeuropejskich Zawodów w Tańcu Irlandzkim zdobyli brązowy medal w konkurencji tradycyjnych tańców ceili oraz trzy złote, srebrny i brązowy medal w konkurencjach solowych.

 

NIEDZIELA 26 października

 

Niedzielę, jak i cały festiwal zakończy muzyczny show AINU.

 

 

 
 

 

 

 

Niecodzienność koncertu „Ainu” poruszającego się po kręgu World Music, polega na charakterze i atmosferze widowiska , w którym oryginalne zaśpiewy, brzmienia muzyki Aborygenów; Indian północno i południowoamerykańskich, połączone są z nastrojowymi melodiami granymi na fletniach pana, harmonijce ustnej, fletach i gitarze (na żywo). Całość pulsuje w egzotycznych rytmach afrykańskich, czy tanecznych rytmach latynoamerykańskich, do których wyśpiewywane są wokalizy etniczne. Nowością na skalę światową są niezwykłe instrumenty stworzone przez samego artystę jak metalowe specjalnie strojone fletnie pana o unikalnych brzmieniach, bębny, aborygeńskie Digieridu, czy harfa elektroniczna. W roli dobrego ducha koncertu występuje przyjaciel Ainu – Pies Husky.

 

Wizualizacji widowiska dopełniają dwa wideoskopy z ruchomymi obrazami o tematyce podróżniczej i ekologicznej, a 7 wideo-clipów rzucanych na dwa wielkie ekrany, sprawia że Ainu – Show dostarcza nie lada wrażeń …

 

Wstęp na koncerty, podobnie jak wstęp na slajdowiska jest bezpłatny!

 

Zapraszam serdecznie!

 

Dawid Wacławczyk
– dyrektor festiwalu Wiatraki

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here