Strażnicy miejscy uczą się czeskiego

0

Raciborska straż miejska od października realizuje projekt "Techniki interwencji po polsku i czesku".

8 października w Urzędzie Miasta w Raciborzu odbyło się spotkanie komendantów raciborskiej Straży Miejskiej oraz Policji Miejskiej z Czech. Rozpoczęło się od powitania gości zarówno przez komendanta Straży Miejskiej w Raciborzu Andrzeja Migusa jak i przez wiceprezydent Raciborza Ludmiłę Nowacką.

- reklama -

 

 

Tematem spotkania było podsumowanie wspólnego projektu realizowanego w ubiegłym roku przez Policję Miejską w Opavie przy współpracy Straży Miejskiej w Raciborzu. Owocem tej współpracy był słowniczek polsko-czeski z zakresem zwrotów używanych przez Straż Miejską i Policję Miejską ułatwiających podejmowanie interwencji. Słowniczek otrzymali przedstawiciele komend, które uczestniczyły w jego opracowaniu.

 

 

 

Podczas spotkania odbyła się również prezentacja projektu realizowanego przez Straż Miejską w Raciborzu przy współpracy partnerskiej Policji Miejskiej w Opavie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013, pt. „Techniki interwencji po polsku i po czesku”. Wspomniano również o projekcie, który nie zyskał akceptacji Euroregionu Silesia pt. „Prewencja wśród dzieci po polsku i po czesku”. Podczas spotkania nie zabrakło również lekcji z języka czeskiego. Goście wzięli udział w lekcji dla strazników. Na zakończenie wizyty goście zwiedzili raciborskie Mueum.

 

 

Projekt "Techniki interwencji po polsku i czesku", realizowany wspólnie przez raciborską i opawską straż miejską, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia. Motto programu brzmi „Przekraczamy granice”. Jego realizacja będzie trwała do czerwca 2009 roku. Strażnicy będą uczestniczyć w spotkaniach raz w tygodniu. Łącznie wezmą udział w 37 spotkaniach  (35 z technik interwencji i 2 ostatnie z udzielania pierwszej pomocy). Podczas każdego spotkania strażnicy będą uczyć się języka czeskiego oraz brać udział w ćwiczeniach z technik interwencji. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi ponad 48 tys. zł.  Środki na ten cel w 85 % pochodzą z UE – dofinansowanie w wysokości ponad 11 tys. euro.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here