Europejski Dzień Walki z Otyłością

0

24 października, od godz. 1200 do 1600 na placu przed wejściem do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego odbędzie się akcja promująca zdrowy styl życia "Nie tyj – jedz i żyj zdrowo! Twój żołądek, to nie śmietnik – zastanów się, co do niego wrzucasz!".

W związku z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Otyłością (24 październik br.) Profesor Genowefa Grabowska, poseł do Parlamentu Europejskiego organizuje w Katowicach przedsięwzięcie promujące zdrowy styl życia pod hasłem: Nie tyj – jedz i żyj zdrowo! Twój żołądek, to nie śmietnik – zastanów się, co do niego wrzucasz!

- reklama -

 

Otyłość to plaga, która objęła już ponad połowę populacji europejskiej, w tym także i polskiej i stała się poważnym i kosztownym problemem cywilizacyjnym XXI wieku. Nadal nie wszyscy Europejczycy są świadomi, jak poważne skutki i powikłania wywołuje otyłość. Dlatego walka z otyłością poprzez propagowanie zdrowego stylu życiu oraz racjonalne odżywanie i aktywność fizyczna są priorytetami w polityce zdrowotnej Unii Europejskiej.

 

Powodowana troską o zdrowie mieszkańców naszego regionu Profesor Grabowska chce przenieść tę europejską inicjatywę na Śląsk i organizuje w Katowicach Pierwszy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Celem Dnia jest uświadomienie społeczeństwu naszego regionu, że otyłość jest przyczyną wielu chorób (m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia i narządów ruchu), których leczenie pochłania ogromne nakłady z naszego limitowanego budżetu zdrowia. Ale przecież z otyłością możemy nie tylko walczyć, ale i jej zapobiegać i to niekoniecznie poprzez stosowanie drakońskich diet i środków farmakologicznych.

 

W programie przewidujemy m.in.:

 

– Laboratorium nie tylko dla Puszystych (badania kontrolne poziomu cukru i cholesterolu, pomiary masy ciała i wzrostu (obliczanie wskaźnika BMI), badania złogów i zanieczyszczeń w organizmie),
– bezpłatne konsultacje z psychologami i dietetykami dot. zdrowego żywienia,
– Śląski fitness room z ćwiczeniami "na każdą tuszę" (w tym: aerobic, taniec i konsultacje
z trenerami fitness),
– Instruktarz Nordic Walking (spacer z kijkami).

 

Ponadto uczniowie Szkoły Gastronomicznej im. Gustawa Morcinka w Katowicach zaprezentują Zdrową Kuchnię, z degustacją smacznych i niskokalorycznych potraw, a uczniowie Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu zaprezentują walory i zalety kobiecej sylwetki (także "puszystej") poprzez stylizację i wizaż (kolor, linia, fason oraz złudzenia optyczne).

 

Spotkanie umilą występy teatrzyków szkolnych: SP nr 15 w Katowicach, SP nr 13 w Mysłowicach i SP nr 4 w Siemianowicach Śląskich.

 

W Europejskim Dniu Walki z Otyłością weźmie również udział Klub Puszystych z Katowic, a Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach zaprezentuje programy dot. zdrowego stylu życia, tj. „Trzymaj Formę”, „Dbam o siebie – żyję zdrowo”, „Wiem, co jem”.

 

/ŁW/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here