Spotkanie integracyjne uczniów w Gminie Rudnik

0

Spotkanie integracyjne uczniów odbyło się w ramach projektu „RAZEM PRZEZ CAŁY ROK” w połowie października
w Zespole Szkół Ogólnokształcących W Grzegorzowicach.

Wczesnym popołudniem 16 października do Zespołu Szkół Ogólnokształcących W Grzegorzowicach przyjechali po raz pierwszy uczniowie czeskiej szkoły z miejscowości Koberice.

- reklama -

 

 

Celem wizyty było nawiązanie kontaktów, bliższe poznanie się dzieci, a przede wszystkim wspólna zabawa. Realizowano opowieść o 100 krainach. Około setka uczestników, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, stało się mieszkańcami różnokolorowych krain, którzy musieli wspólnie wykonać rozkazy króla (wymyślić flagę i godło, zaśpiewać hymn,  przebrać się w narodowe stroje). W trakcie zabawy można było odnieść wrażenie, że dzieci i dorośli znają się już od dawna, a nie od kilku minut. Szybko została pokonana bariera językowa, dzieci odkryły wspólne słowa. Na zakończenie zabawy symbolicznie zerwane zostały granice między krainami, a prowadząca zabawę- pani Daniela Płoszczyca, zwróciła uwagę dzieci na fakt, że jeszcze do niedawna prawdziwa granica utrudniała kontakty mieszkańcom Polski i Czech. Dzisiaj można łatwo przedostać się do „sąsiada” i nawzajem się odwiedzać. Nasze szkoły wykorzystując tę możliwość, przez cały rok planują wiele wspólnych spotkań.

 

 

Nie nie zabrakło wspólnie pieczonych kiełbasek przy ognisku. Uczniowie uczyli się nawzajem polskiej i czeskiej piosenki ludowej, a na zakończenie odbył się konkurs na logo całego projektu. Uśmiechnięte buzie dzieci świadczą o tym, że spotkanie było udane.  Już we wtorek 21.10. dzieci obu szkół wyjadą razem na wycieczkę do Kravare i Opavy.

 

 

Powyżej opisywane działania odbywają się w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013- Fundusz Mikroprojektów  EUROREGIONU SILESIA.

 

 

/Gmina Rudnik/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here