Jadąc na groby za granicę, zabierz dokumenty

0

„Wszystkich Świętych”  to dzień kiedy wiele osób odwiedza groby swoich bliskich znajdujące się również poza granicami naszego kraju. Stąd ŚOSG przypomina o zasadach przekraczania granic.

- reklama -

Śląski Oddział Straży Granicznej przypomina o zasadach przekraczania granic wewnętrznych UE i o konieczności posiadania paszportu lub dowodu osobistego jako dokumentów uprawniających do jej przekroczenia i legalnego pobytu na terenie państw UE.

 

Zniesienie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych UE nie oznacza, że zlikwidowane zostały granice między Polską a innymi Państwami Członkowskimi. Nie oznacza też, że przestały obowiązywać przepisy regulujące ich przekraczanie.

 

Po wejściu Polski do Strefy Schengen przekraczanie granicy wewnętrznej jest możliwe bez kontroli niemal w każdym miejscu, a nie tylko w wyznaczonych przejściach granicznych, w czasie ich otwarcia. Ograniczenia miejsc przekraczania granicy wynikają jedynie z przepisów dotyczących np. ruchu drogowego czy parków narodowych. Jednak, aby skorzystać z prawa swobodnego przekraczania granicy wewnętrznej niezbędne jest posiadanie dokumentów do tego uprawniających. To, że osoby przekraczające granicę nie są kontrolowane na granicy, nie oznacza, że takich dokumentów nie powinny posiadać. Podróżowania po obszarze Schengen nie należy bowiem rozumieć jako podróżowania po obszarze Polski. W trakcie ewentualnej kontroli na terenie Państwa Członkowskiego, do którego się udamy, musimy mieć przy sobie i okazać na żądanie uprawnionych organów (np. służb granicznych i policji), dokument potwierdzający obywatelstwo polskie określone przez przepisy prawa krajowego.

 

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obywatele Polski, mogą przekroczyć granicę państwową do państw Unii Europejskiej na podstawie paszportu lub dowodu osobistego , c o ważne, dokument taki powinny posiadać również osoby niepełnoletnie. Prawo jazdy, legitymacja szkolna, zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego czy też świadectwo urodzenia, nie są dokumentami uprawniającymi obywateli polskich do przekraczania granicy.

 

Brak paszportu lub dowodu oznacza nielegalne przekroczenie granicy, które jest traktowane, jako wykroczenie, za które możemy być ukarani grzywną, nie licząc nieprzewidzianej przerwy w podróży związanej z potwierdzaniem przez służby naszej tożsamości. By tego uniknąć pamiętajmy o obowiązujących przepisach.

 

/ŚOSG/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here