Ponad 3 tys. raciborzan nie wymieniło starych dowodów

0

Według danych z 23 października 3400 mieszkańców Gminy Racibórz nie wymieniło książeczkowych dowodów osobistych.

Z uwagi na fakt, iż bez ważnego dowodu każdy obywatel napotyka na trudności w załatwianiu spraw codziennych raciborski Wydział Spraw Obywatelskich zachęca osoby, które jeszcze nie wymieniły dowodów, do jak najszybszego złożenia wniosku o jego wymianę.

- reklama -

 

W razie, gdy osoba starsza, schorowana, niepełnosprawna nie może stawić się do urzędu celem złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego wskazany jest kontakt telefoniczny – pod nr 0327550616 lub na adres e-mail – [email protected]órz.pl. Sprawa tej osoby będzie załatwiana indywidualnie.

 

Zgodnie z art. 55 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 roku (tj. z 2006 r. Dz.U. nr 139, poz. 993 z późn. zm.), kto uchyla sie od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo karze grzywny.

 

Przypomnijmy w artykule Nowsze nowe dowody osobiste pisaliśmy już, że MSWiA ma zamiar wprowadzić w 2010 roku na próbę nowe dowody, które od 2011 roku miałyby już obowiązywać w całej Polsce. Ponad 80 % kosztów pokryta zostanie z środków unijnych, a MSWiA zapewnia, że Polacy nie będą musieli wyłożyć nawet złotówki na nowe dokumenty. Nowe dowody osobiste będą miały zakodowane dane biometryczne i podpis elektroniczny. Zdjęcia biometryczne mają ułatwić identyfikację, podpisy mają usprawnić załatwianie spraw przez internet. Dodatkowo na dokumencie ma się pojawić chip zawierający informacje o właścicielu dowodu osobistego. Dane będzie można korygować w urzędzie lub drogą internetową.

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here