LEKCJA HISTORII

Początek listopada to okres, w którym wspominamy zmarłych. Uczniowie kl.III Gimnazjum nr 5 w Raciborzu, w dniu 29.10.08r odbyli jedną z ważniejszych lekcji historii połączonej ze wspomnieniami o ludziach pomordowanych w czasie II Wojny Światowej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Oświęcim-Brzezinka.

Dreszcze przechodziły wszystkim po plecach, kiedy stali przed bramą śmierci przy głównej wartowni SS.
Obrazy, które widzieli i ich wyobrażenia pozwoliły zrozumieć jak wielkie było cierpienie milionów ofiar.

Cyniczny napis” Praca Czyni Wolnym” od ponad 60lat „wita” wszystkich przekraczających granice tego miejsca.
W powietrzu uczniowie czuli atmosferę śmierci. Wchodzili do poszczególnych bloków, gdzie ukazywały się im ogromne sterty włosów, butów, toreb, walizek, okularów czy ubrań.
Widzieli miejsca, w których na więźniach przeprowadzano różnego rodzaju eksperymenty, dokonywano egzekucji.
Zdjęcia wygłodzonych osób, wśród których były również dzieci, głęboko zapadną w ich pamięci.
Wcześniej w szkole uczyli się o wydarzeniach jakie miały miejsce w Auschwitz, jednak dopiero tam zrozumieli,jak straszna była wojna i jakie mają szczęście żyjąc w obecnych czasach.

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Też kiedyś byłem…. Dziś zadaję sobie takie pytanie…
    Czy szkolne spendy do KL A_B mają na celu zaszczepienie w sumieniach młodych obywateli współczucia dla żydowskich ofiar holocaustu?? Młodzi ludzie wchodzący w dorosłle życie muszą przecież być świadomi krzywd jakie lata 40te przyniosły europejskiej masonerii.
    Ciekawe dlaczego przewodnicy po takiech miejscach nie przedstawiają przyczyn i okoliczności które tworzeniu się takich miejsc sprzyjały.

  2. Do ,,emir wiernych,, Nienawiść i totalna głupota opanowała Twoje sródmózgowie! A ROBAK nieznanej wiary ,drąży Twoje szare komórki! Przejdż na dietę bogatotłuszczową, bo wegetarianizm zabija zdrową jeszcze tkankę mózgu!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here