List do redakcji: Jak „drogowcy zaczęli nauczać” podstawowych przepisów

35

Nasz Czytelnik, Henryk Rozmus, opisał pierwszy dzień ruchu po oznakowaniu poziomym ronda przy moście zamkowym.

Najpierw przypomniał obowiązujące przepisy ruchu drogowego: "linia pojedyncza ciągła P2-oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i…..oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tą linię i….najeżdżania na nią.

- reklama -

 

 

W dniu dzisiejszym zaczęły te linie "funkcjonować" Omówię odcinek wykonany: na pierwszym zdjęciu widać zaplanowany zjazd z ronda. Miejsce to źle "wymierzone" ponieważ zmusza  kierujących, którzy pokonują ten rozjazd, do toru jazdy większym łuku i przejeżdżania przez linię ciągłą, co widać na pozostałych zdjęciach. Nawet jak widać "maluch ma kłopoty z przestrzeganiem tak zaplanowanego łuku zjazdu, nie mówiąc o wiekszych pojazdach.

 

A jak powinno być? Linia przerywana dotycząca tego rozjazdu powinna zacząć sie kilka metrów wcześniej. Tak, aby kierujący nie m u s i e l i  najeżdżać na linię ciągłą!"

 

/Henryk Rozmus/

- reklama -

35 KOMENTARZE

 1. Panie Henryku! przeciez ten pas (zew) był jeszcze wyłączony z ruchu o czym świadczą „pachołki”. W planach było jasno powiedziane, ażeby zjechać na ul. Podwale to trzeba będzie wcześniej zając pas tylko i wyłacznie zewnętrzny!!!!

 2. po pierwsze kto z lewego pasa skręca w prawo na zjadz? Chyba niedzielni kierowcy. Jak chcesz skręcic w prawo to wczęśniej musisz zjechać. Normalnie rozbrajają mnie ci co jeżdzą jak na wsi bez wyobraźni.

 3. Chłopcy! Bez urazy, przyjrzyjcie się najpierw d o k ł a d n i e fotką ,zanim podejmiecie dyskusję. Rozmawiacie z wykładowcą ABCD! W żadnym przypadku ,nie można i g n o r o w a ć bieżacego oznakowania, doprowadza to bowiem do ignorancji prawa! Z CAŁA PEWNOŚCIĄ , z wewnętrznego pasa ,bedzie można r ó w n i e ż zjeżdzać w ul .Podwale, aby to było mozliwe , a m u s i być, inaczej muszą być poprowadzone linie – ciągłe i przerywane! Zjeżdżający z mostu, nie mieliby bowiem możliwosci wjechania do centrum! Czy to jasne!

 4. to jest tylko fragmen tornda, linia przerywana jest wcześniej. Zmiana pasa ruchu jestn na lini przerywanej co widać w oddali gdzie można wjechac w stronę kolejowej. Jak ktoś nauczył sie jeździć jak baran zmieniając pasy na rondzie jak mu się podoba to teraz ma problemy z prawidłowym zachowaniem się na rondzie. Tak to jest jak wybudują prawdziwe rondo w Raciborzu i kierowcy panijują bo będą zmuszeni do prawidłowego zachowania się na rodnzie.

 5. Po pierwsze zdjęcie są zrobione źle bo nie odzwierciedlają obecnej rzeczywistości – pas zewnętrzny jest na razie WYŁĄCZONY z ruchu! dlatego kierowcy (co widać na zdjęciach) skręcają z pasa wewnętrznego w ul. Podwale. Po drugie jakoś autorowi zdjęć tj. p. Henrykowi chyba sie nie chciało już tego fotografować. Po trzecie dlatego mamy tutaj zbędną dyskusję.

 6. No właśnie, jest tak jak mówi mike. Pas zewnętrzny jest nieczynny i nie rozumiem o co kaman. Przecież tego nie malował robol tak jak chciał tylko ktoś kompetentny w tej kwestii to ustalił. Zamiast się cieszyć, że rondo już przynajmniej w jakimś stopniu działa, zaś pretensje… Co zrobisz itak będzie źle.

 7. poprostu brak nowych tymczasowych zoltych linii, po cholere je maja malowac skoro i tak wystarczajaco dobrze oznakowana droga jest i tak drogowcy musieliby je zamalowac za pare dni wiec bzdura z tymi zdjeciami wychodzi, inaczej gdyby chodzilo o wpelni wyremontowane i otwarte rondo dajmy czas i poczekajmy

 8. Widać Panowie -mike,Maks reks i dratewka, że prawko zdobyliście ucząc się tylko….testów na pamięć. I S T O T Ą
  mojego fotoreportażu ,jest fakt ł ą m a n i a prawa drogowego, bez względu na to, jaki jest etap prac.Wiadomo było,że kierowcy będą zjeżdzać w Podwale i nie wolno było stworzyć sytuacji ,aby jeżdzili po ciągłej linii.To co jest oznaczone na drodze, dla kierowcy m u s i być ś w i ę t e! Jeżeli tego nie potraficie zrozumieć, to dyskusja jest bezprzedmiotowa! Podam przykład. Remontowano jezdnię ,na której była dopuszczalna np.70-tka.Na czas remontu
  był postawiony znak ogr.do 40-ki. Remont zakończono, a 40-tki nie ściągnęto, bo ktoś np.zapomniał. I……….dokąd tej
  40-tki drogowcy nie zdejmą Policja może i musi ,,lepić,, mandaty bo……….taki jest aktualny stan prawny i nie ma żadnego tłumaczenia się! Czy to jest dla Was jasne!

 9. Za to w pańskich czasach nie trzeba było „maluchem”wyjeżdzać z placu. A po drugie czy nie przeszkadzał Panu fakt, że w zeszłym tygodniu po rondzie jeździło się prawie jak w Anglii? Doszukuje się Pan dziury w całym. to jest remont i stuacja tymczasowa.. jeju no

 10. Linie są białe!!!! – gdyby sytuacja miała być tymczasowa, linie byłyby żólte! Linie zostały żle namalowane! To chyba koszt tego szybkiego udrożnienia, którym władza się tak chwali! Dobra robota Panie Henryku.

 11. Do ,,paranoik,, Wiesz jaka to radość, dla nauczyciela, kiedy przynajmniej j e d e n słuchacz – czytający z uwagą , wie o co chodzI nauczycielowi .B R A W O! Miałeś i dobrego instruktora ,i zgłębiałeś samodzielnie ,jak sadzę ,nie tylko testy!

 12. no wlasnie o tym pisalem ZOLTE LINIE ale panowie czego wymagac w polsce tym bardziej w racku, w hollandii gdy gosc z slozb drogowych maloje balustrade na mostku to caly pas ruchu jest wylaczony z uzytku na odcinku jakis 300m, polska 20 lat w stecz a wy chcecie aby w raciborzu oznakowania remotow czy tez napraw drog byly jak jesli nawet drogi oddane swierzo do uzytku sa zle oznakowane

 13. Bez przesady, po jakiego matoła jeszcze teraz malować żólte linie, pogubicie się czy co?
  Za dwa dni rondo będzie otwarte to znów będą te linie zamazywać tak?

  Nie rubcie problemów. Typowi polacy :/

 14. Pani Henryku śledże Pańskie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu. W związku z tym chciałem Pana zainteresować innym odcinkiem drogi w naszym mieście a mianowice skrzyżowanie przy wiadukcie kolejowym – wylot na ulicę Piaskową od strony ul Pocztowej. Inaczej mówiąc jadąc ulicą Pocztową chcę jechać np. w stronę Auchan (kierunek Rybnik) zjeżdżam w dół do skrzyżowania i zatrzymuję się przed powierchnią wyłączoną z ruchu żeby następnie skręcić w lewo pod wiadukt. Dojeżdzając do skrzyżowania widzę znaki poziome tzw. strzałki ,które wskazują kierunek w lewo i na wprost – czyli z powrotem możliwość wyjazdu na ul. Kolejową.Takie oznakowanie jest błędne ponieważ na powierzchnię wyłączoną z ruchu wjeżdżać nie można a więc strzałek do jazdy na wprost nie powinno być.
  Co Pan na to ?- temat opisuję na zasadzie pół żartem pół serio, chcę Pana uświadomić ,że miejsc żle oznakowanych jest w mieście mnóstwo, pozostał tylko żal w stosunku do inżynierów ruchu.

 15. TAK! powinni namalować na POPRAWNIE namalowanych białych liniach TYMCZASOWE białe linie – jak to się robi przy okazji remontu węzła autostrady w Katowicach. Żółtą farbę dużo łatwiej usuwa się niż z nawierzchni białą.

 16. Jechałam wczoraj dużym rondem i faktycznie przed miejscem sfotografowanym przez p. Henryka jest przerywana linia, teraz zagrodzona przez pachołki. Powinna być domalowana tymczasowa przerywana żółta linia, no ale… No właśnie, no ale w całości rondo jest zdecydowanie lepiej pomalowane niż przed remontem, np. z mostu prawym pasem trzeba jechać na odrostradę, nie można już objeżdżać ronda zewnętrznym pasem – to jest świetne rozwiązanie. Zobaczymy jak w całości po otwarciu będzie wyglądała nowa organizacja ruchu na rondzie. Ja już myślę, że będize się lepiej jeździło 🙂

 17. Ale sam sobie odpowiedz na pytanie po co? W przypadku jak sam powiedziales węzła w Katowicach to jest konieczne bo to długotrwały remont. Ale już w tych samych Katowicach na pl. Wolności (jeśli się nie mylę co do nazwy- takie male rondo), na którym obecnie panują jakieś prace nie ma żółtych linii. Bo są to krótkotrwałe prace. tak samo jak w Raciborzu. Po co malować i białe i żółte , bądź tylko żółte aby za 3-4 dni pomalować to na biało bo rondo zaraz będzie otwarte? Nie wspomne już chyba po raz któryś, że ten pas widoczny na zdjęciach był/ jest wyłączony z ruchu. Zaraz go otworzą i po kłopocie. A tak malowanie, przemalowywanie, strata czasu i pieniędzy. NIe macie już dość zakorkowanego miasta? ja mam. więc mam to gdzies czy pomalowali to na biało żółto czy zielono. NIech to wreszcie kończą.

 18. co do węzła w Katowicach, to nawet, kilkudniowa zmiana organizacji ruchu jest stosownie oznakowana – na linie nakleja się taśmy (skreślenia) – a tam cały czas się zmienia coś… co do zasadności i kosztów – nie wnikam – i tak nic poza gadaniem nie zrobię… faktem jest, że nas – Raciborzan uczą cały czas, że nam się nie należy bo się nie opłaca itp. Basenu nam nie zrobbią, bo się nie opłaca, czegośtam nie odbudują bo się nie opłaca, cośtam może się rozpadać, bo się nie opłaca – a teraz nie namalują nam tymczasowych pasów – bo się nie opłaca? Gdyby chodziło tylko o te pasy – miałbym to w głębokim poważaniu, ale WSZYSTKO się w tym mieście odbywa na zasadzie nieopłacalności. Bo coś musi się komuś opłacać, żeby Raciborzanie mieli coś zgodnego ze standardami i poziomem życia innych miast regionu (bo o miastach w innych krajach Unii to nawet nie marzę). Jeśli jest inaczej – oferowane nam są standardy rodem z PRL-u!

 19. Tu sie z Tobą muszę zgodzić. Ale nie chce porównywać pasów do innych bardziej poważniejszych spraw. Firma, która przebudowuję węzeł w Katowicach jest full profesjonalna. Haruja dzień i w nocy, a z tygodnia na tydzien widać postępy. A na naszym lokalnym rynku wygrywa przetarg ta sama firma. Mnie nawet juz nie dziwi, że w Raciborzu fachowiec od bruków nagle jest fachowcem od asfaltu. potem mamy to co mamy. Wam nie pasuje to, że linie sa białe – ok zgadzam się to jest wasza opinia i ją szanuję, ale z drugiej strony mamy wiele ważniejszych problemów w mieście co sam zauważyłeś, pasy białe, żółte czy kolorowe to pryszcz.

 20. Oczywiście – są problemy błache i ważne – ale wszystko to problemy, które należy rozwiązywać… Nie obniżajmy standardów naszego miasta tylko dlatewgo że to Racibórz a nie Katowice. Zasługujemy na wszystko, co najlepsze!
  pozdrawiam ciepło

 21. Objeżdżając to nasze rondo mam wrażenie, że jest mniejsze, zmniejszyła się takrze chyba przepustowość. Zastanawiam się czemu nie zmniejszyli „zielonego placu centralnego” na koszt poszerzenia ronda.

 22. NIe pierwszy raz powtarzam, że rondo zrobiło sięmniej kolizyjne (czyt. idiotoodporne), ale NIESTETY JEGO PRZEPUSTOWOŚĆ ZOSTAŁA DRASTYCZNIE ZMNIEJSZONA. Długo nie trzeba się nad tym zastanawiać. Wystarczy raz czy dwa sie przejechać nawet kiedy nie jest jeszcze całkowicie otwarte. TOTALNA KLAPA.

 23. Do ,,słońce,, o jakiej gafie mówisz, bądż masz na myśli? DURA ,LEX SED LEX. Kierujący nie mają prawa jeżdzić po liniach ciągłych, ani ich przekraczać – inaczej wchodzi im taki ,,obyczaj ,,w nawyk, koniec, kropka.Rozwiązanie całej
  sprawy było banalnie proste, dokąd rondo nie jest całkowicie zakończone /zewnętrzny pas przy Podwalu cały czas zablokowany/ n i e n a l e ż a ł o dokonywać ż a d n yc h wymalowań! Jeszcze powinienem był zamieścić fotkę
  jak ciężarówki i tiry wjeżdzają w Nowomiejską, nie mieszczą się przy tak ciasnym skręcie i nadal będą jeżdzić po liniach ciągłych! Nie pomnę już faktu, że wszystkie obszary wyłączone z ruchu bedą ,,włączone ,, przez kierujacych , do ruchu, po pierwszym opadzie śniegu! Rondo ,z tej strony, miało być t e ż przebudowane/według zapowiadanych wcześniej planów/, celem ,,wymuszenia,, odpowiedniego ruchu a nie ,,przemalowane,,! Już np, nie widać linii przerywanej ,,umożliwiającej,, wjazd w ul. Odrzańską, została ,,rozjechana,,

 24. Przepisy prawa mówią: „Znaki poziome odzwierciedlające znaki pionowe ostrzegawcze lub zakazu stanowią powtórzenie zastosowanych znaków pionowych.”. Oznacza to, że powinny być zgodne ze znakami pionowymi.
  Na rondzie masz m.in. znaki nakazu C-9 i C-10, które są wręcz sprzeczne ze znakami P-2. Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. Co jednak powinien zrobić kierowca? Otóż przypomnieć sobie regułkę o „odzwierciedlaniu” znaków i przyjąć, że nie ma tych znaków poziomych, gdyż nie są odzwierciedleniem pionowych. Jeżeli ktoś łamie tu przepisy, to na pewno nie jest to kierowca. A czy tak powinno być? To inna kwestia.

 25. ,,Słońce _,, Jaką planetę oświetlasz? Już nawet nie będę pytał, czy masz tylko kartę rowerową, czy za i l e prawo jazdy.Filozof rzekł ,,Nie dyskutuj z durniem, ponieważ najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem,, Słońce_ ,najlepiej poruszaj się po drogach, po zachodzie słońca! Ale na wszelki wypadek podaj ż r ó d ł a swoich wiadomości , najlepiej Art.ust.punkt, może się mimo wszystko ,wszyscy, czegoś od Ciebie nauczymy i poznamy niezwykłe ,inne ,innterpretacje przepisów ruchu drogowego!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here