Internauto – od dziś możesz zadać pytania prezydentowi, staroście, radnym

Wychodząc naprzeciw potrzebie budowania platformy komunikacji, pomiędzy czytelnikami a osobami publicznym, rozpoczynamy dziś inicjatywę, polegającą na wykorzystaniu forum dyskusyjnego – forum.raciborz.com.pl – do rzeczowej i merytorycznej dyskusji z osobami publicznymi miasta i powiatu.

Za pośrednictwem forum.raciborz.com.pl można od dziś zadawać pytania bezpośrednie kierowane do prezydenta M. Lenka, wiceprezydentów W. Krzyżeka, L. Nowackiej, starosty A. Hajduka, naczelników wydziałów urzędów, dyrektorów placówek podlegających samorządom oraz radnych miejskich i powiatowych. (Osobom publicznym, do których skierowane zostaną pytania za pośrednictwem forum zostanie udzielone wsparcie redakcji w zakresie technicznym i przepływu informacji).

- reklama -

 

Fora dyskusyjne to potężne narzędzia komunikacyjne umożliwiające zabranie głosu w ważnych tematach dyskusji publicznej. To narzędzia, które nie tylko tworzą opinię społeczną ale wywołują też ogromny wpływ na świadomość czytelnika i postrzeganie przez niego zjawisk społecznych, działań samorządowych, wydarzeń kulturalnych. Z drugiej zaś strony coraz częściej stanowią narzędzie do uprawiania manipulacji, walki personalnej z osobami (nie tylko publicznymi), czy uprawiania demagogii.

 

Internauci, ukryci pod anonimowymi nickami, niejednokrotnie widzą tu możliwość toczenia ostrej walki, nieraz używając „broni niedozwolonej” czy „chwytów poniżej pasa”. Pod płaszczem konstytucyjnej wolności słowa sięgają nie tylko po niesprawdzone argumenty, ale i niewybredne pomówienia i oszczerstwa. W Polsce powszechna jest niestety opinia, iż przestępstwa internetowe związane z pomówieniami i szkalowaniem osób czy też łamanie praw konstytucyjnych na łamach for dyskusyjnych jest trudne do ścigania. Nieuczciwi komentatorzy czują się bezkarni.

 

Sytuacja jaka ma miejsce w ostatnich tygodniach na łamach forum portalu raciborz.com.pl, czyni ten problem tematem gorącym nie tylko na łamach samego portalu ale zwłaszcza w środowiskach osób pokrzywdzonych czy upokorzonych.

 

Jeden z przykładów: za pośrednictwem kancelarii adwokackiej, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego, zgłosił redakcji portalu raciborz.com.pl, iż czuje się szkalowany i wzywa portal do usunięcia komentarzy użytkowników Forum. Zaprezentowaliśmy na łamach portalu kopię pisma kancelarii, które wywołuje duże zainteresowanie i dalsze komentarze na forum. Z drugiej strony wydaje się, że jednocześnie zawarta w artykule prośba redakcji do internautów biorących udział w polemikach na forum, aby zanalizować zarzuty kancelarii i argumenty przytoczone w piśmie a także zapisy regulaminu forum (którego znajomość każdy internauta potwierdzał akceptując warunki udziału w portalu – np. punkt 7 regulaminu: „…Użytkownik bierze pełną odpowiedzialność za opublikowane treści w kontekście obowiązującego prawa.”) przyczyniają się do zmian sposobu wypowiedzi.

 

Celem jaki stawiają sobie niezależne media jest dążenie do tego aby platformy komunikacyjne, do których należą fora dyskusyjne i systemy komentarzy do artykułów portalu, służyły do wymiany opinii merytorycznych, budujących miarodajne źródło informacji, obiektywnie odzwierciedlające nastroje społeczne, nie stanowiły natomiast prywatnego dziedzińca bojów niespełnionych mieszkańców, które dla czytelnika „stojącego z boku” stanowić mogę materiał zniekształcający opinię o rzeczywistości.

 

Nie wdajemy się dziś w ocenę zasadności pisma adwokackiego (wydawnictwo nie jest powołane do tego typu rozstrzygnięć); w związku z ewentualnymi wątpliwościami wokół pisma i samej dyskusji przywołanej z forum Raciborskiego Portalu Internetowego, a także dla szeroko rozumianej ochrony interesów naszych internautów – ocenę zostawiamy czytelnikom.

 

Oddając Państwu narzędzie w postaci forum dyskusyjnego budujemy platformę informacyjną, która powinna przyczyniać się do zmian; zarówno zmian świadomości jak i zmian społeczno – gospodarczych regionu, w którym mieszkamy. Pamiętajmy, iż konstytucyjna gwarancja wolności wypowiedzi obejmuje i chroni wszystkie te opinie, które są rzetelne, udokumentowane i mają pokrycie w faktach. Zaś media posiadają ten szczególny przywilej by tworzyć pomost komunikacji pomiędzy mieszkańcami a piastującymi urzędowe stanowiska.

 

z poważaniem
Ireneusz Burek

- reklama -

16 KOMENTARZE

 1. [quote]Znaczy się można zadać pytanie i żaden burkowy kocmołuch tego pytania nie zmoderuje?[/quote]
  a potrafisz się zmieścić w „do rzeczowej i merytorycznej dyskusji z …”? 😛

 2. No i okazuje się, że z wolnością słowa na burkowym portalu jest jak z wolnością słowa na pisowskim folwarku, zarządzanym przez Jarosława Czerwonorajstopkowego. Gdzie podziały się dwa wpisy? Wielki Moderator usunął?

 3. No a czego się spodziewałeś? Jest jedna linia portalowa i to jest nasza linia, i nawet jeśli Wasza linia jest prostsza to i tak nasza jest nojsza niż wojsza, bo nasza linia jest najnojsza! I tyle w tym temacie chyba…

 4. Hej Psiaczki…. czemu blokujecie użytkownikom ich IP? i co? zamierzacie zablokować każde zmienne IP neostrady [….] – to moja cenzura, zebyście nie musieli się trudzić kropkowaniem treści! a co się kryje pod tymi kropkami to sie domyślcie! mam tylko nadzieję, że jednak wszystkich użytkowników Wam przejmie konkurencja! POWODZENIA KOCHANE KUNDELKI!!!

 5. Danielku, daj se siana, Twoja żałosna pyskówka nikogo nie interesuje, posty bedą zapewne wycinane bo jestes g***, która wszedzie gdzie sie pojawia, bedzie „wygniatana”. Nawet przedszkolak wie, że zarówno regulamin forum jak i zdrowy rozsądek nakazuje wypleniac takich forumowiczów jak Ty. Proponuję idź na wódkę, może Ci ulży, inaczej żółć może Cię zalać.

 6. Lokalny kocmołuszku, zamiast cenzurować to forum zabrałbyś się do roboty. Możesz sobie wypleniać swojego pryncypała, z którym możesz napić się wódki. Zdaje się, że jest miłośnikiem tego trunku… Trudno się dziwić, jeśli ma się na sumieniu tyle istnień…

 7. jak Wam nie wstyd? udowadniacie, ze w raciborzu nie warto cokolwiek robic. jak Wam ta strona nie pasuje, to znajdzcie sobie inne miejsce. To, ze bluzgacie na P. IB, swiadczy tylko o Was.

 8. „To, ze bluzgacie na P. IB, swiadczy tylko o Was” -Nie o Nas tylko o Nim! Jak ktos jest dobrym człowiekiem to się źle o nim nie mówi. A jak ktoś robi z ludzi idiotów to się potem nie dziw że są takie komentarze.

 9. [quote]A ty jesteś lokajem, psem czy gorylem? – po odtajmieniu nicków, jest to zwrot przeciw osobie! Uważaj co piszesz, bo może się to dla ciebie źle skończyć. Taki osobnik już nie ma prawa powoływania się na konstytucyjne prawo do „opluwania” konkretnych osób!!! Tak się nie zachowuje nikt na tym portalu, to jakiś psychopata pozbawiony rozumu?[/quote]

 10. Dyskusja sięgnela bruku. Współczuję ,bo jak tu dogodzić? Wolnośc słowa to nie bluzganie,lecz merytoryczna polemika. Miał rację Norwid, ze nie potrafimy różnic się mądrze i pięknie. Ale kto dziś przejmujesię Norwidem?Byle swoje ucapić, nie przebierając w środkach.Ach jeszcze jedno – ludowe porzekadło mówi, że nie ten winien. co ukradł, lecz ten ,ktory złodzieja wskazał lub cygan zawinił, a kowala powiesili. Smutne, ale u nas niestety praktykowane.Życzę pozytywnych emocji.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here