Comenius Regio – prof. Genowefa Grabowska zaprasza do udziału

Prof. Genowefewa Grabowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego uprzejmie informuje i zachęca do udziału w nowym unijnym programie Partnerstwa Comenius Regio: nowe możliwości współpracy regionalnej w dziedzinie edukacji szkolnej.

Zainaugurowane w tym tygodniu przez Komisję Europejską nowe działanie Partnerstwo Comenius Regio, w ramach programu. Uczenie się przez całe życie, ma wspierać współpracę między regionalnymi i lokalnymi władzami, szkołami i innymi organizacjami edukacyjnymi w Europie.

- reklama -

 

Pomysł Comenius Regio został po raz pierwszy zaproponowany przez Parlament Europejski w roku 2005. Jego ideą jest wspieranie współpracy regionalnej w dziedzinie edukacji szkolnej oraz promowanie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między regionami i gminami w całej Europie. Ma on na celu pomóc władzom regionalnym i lokalnym, odpowiedzialnym za edukację szkolną, poprawić możliwości edukacyjne dzieci w wieku szkolnym.

 

W ramach projektów współpracy dwustronnej regiony uczestniczące w projekcie mają swobodę wyboru dowolnego tematu, który ich interesuje i który ma dla nich znaczenie. Projekty mogą na przykład dotyczyć kwestii zarządzania szkołą, lepszej integracji dzieci imigrantów, rozwijania przedsiębiorczości, zapobiegania przedwczesnej rezygnacji z nauki itp.

 

W działaniach związanych z projektem muszą uczestniczyć szkoły i inni partnerzy w regionie lub gminie, jak np. klub młodzieżowy, biblioteka lub muzeum. Mile widziane są zarówno projekty współpracy transgranicznej, jak i współpracy między regionami z różnych części Europy.

 

Działania programu Partnerstwo Comenius Regio mogą obejmować na przykład wymianę pracowników szkoły, wspólne szkolenia dla nauczycieli, wymianę doświadczeń lub wizyty studyjne. W ramach programu można także zainicjować wiele innych działań w regionie, na przykład zbieranie danych, wypróbowywanie nowych podejść w nauczaniu lub prowadzenie kampanii uświadamiających.

 

Termin przesyłania wniosków o dotacje upływa 20 lutego 2009 r. Wnioski mogą składać regionalne lub lokalne władze odpowiedzialne za edukację. Zakończenie procedury wyboru wnioskodawców nastąpi latem 2009 r., a działania będzie można rozpocząć od sierpnia 2009 r. Partnerstwa Comenius Regio będą otrzymywać wsparcie przez dwa lata. Dofinansowanie to pozwoli zmniejszyć koszty mobilności między regionami partnerskimi i koszty działań w ramach projektu.

 

oprac./ab/
 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here