I Rajd Harcerski „1918” zakończony

W dniach 22-23 listopada w Kuźni Raciborskiej odbył się I Rajd Harcerski "1918" o Puchar Komendanta Ziemi Raciborskiej.

Organizatorem imprezy była Komenda Hufca. W Rajdzie wzięło udział siedem patroli (w sumie 60 osób) z hufców: Ziemi Gliwickiej, Ziemi Raciborskiej, Rudy Śląskiej oraz z Głubczyc i Kędzierzyna-Koźla z Chorągwii Opolskiej.

- reklama -

W sobotę, w samo południe uczestnicy udali się na trasę rajdu, która wiodła wokół Kuźni Raciborskiej, a czasami i przez samo miasto. Patrole musiały stawić czoło zadaniom, związanym z historią Polski i historią harcerstwa. W programie znalazło się m. in. przygotowanie paczki z materiałami dla więźnia, przeprawa materiałów przez rzekę, tor linowy, puzzle z wielkimi postaciami, quiz, strzelanie z wiatrówki na strzelnicy, zajęcia z sygnalizacji w klubie krótkofalarskim oraz szereg zadań z szyfrologii. Każdy z patroli musiał ponadto rozszyfrować wiadomości znajdujące się między wersami reprodukcji gazety.

 

Gdy gra terenowa dobiegła końca, uczestnicy rajdu zakwaterowali się w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, skąd przed godz. 17:00 wyruszyli w kolumnie dwójkowej na cmentarz, by oddać hołd hm. Stanisławowi Stankowi w 10. rocznicę jego śmierci. Na cmentarzu spotkali się wszyscy komendanci Hufca Ziemi Raciborskiej (Kuźnia Raciborska), obecny był także Komendant Hufca Ruda Śląska, hm. Andrzej Laksa. Na grobie hm. Stanka zapłonęły znicze, a głos zabrał Komendant Marek Majewski, który powiedział m. in.: – Były Komendant Hufca hm. Stanisław Stanek był człowiekiem niezastąpionym. Był wielkim instruktorem, a zarazem projektantem bazy obozowej w Pleśnej, która z czasem stała się jego perełką. To człowiek, który potrafił wiele załatwić dla hufca, dzieci i młodzieży.

 

Z cmentarza, uczestnicy rajdu przeszli do kościoła pw. św. Marii Magdaleny, gdzie odprawiono mszę w intencji hm. Stanka oraz wszystkich zmarłych harcerzy i instruktorów. Udział w eucharystii wzięło ponad 60 przedstawicieli harcerstwa.

W godzinach wieczornych rozpoczął się tzw. kominek historyczny, podczas którego zaprezentowane zostały filmy pokazujące polską drogę do wolności oraz historię harcerstwa. W trakcie spotkania sporo uwagi poświęcono hm. Stankowi. Podczas krótkich przerw, każdy patrol prezentował zadanie przedrajdowe – piosenkę patriotyczną własnego autorstwa lub przygotowaną "gotową" na tę okazję. Piosenką rajdu został tekst "Ojczyzno, Moja Ojczyzno" autorstwa patrolu "Żywioły" z Hufca Ziemi Gliwickiej.

 

Zajęcia wieczorne upłynęły pod znakiem integracji oraz szeroko rozumianej wymianie doświadczeń różnych środowisk harcerskich (pląsy, gry i zabawy). Środowiska zostały również sprowokowane do dyskusji na temat znaczenia historii, seniorów oraz celebrowania ważnych dat na kartach historii.

 

Kilka minut po północy rozpoczęła się gra pod nazwą "Klucz do wolności". Zadaniem patroli była ucieczka z obozu jenieckiego, zlokalizowanego się na terenie lasu. Obszar był pilnowany przez strażników, a patrole uciekały z baraków znajdujących się w dwóch miejscach na terenie obozu. Gra zakończyła się po godzinie 1:00 w nocy.

 

W niedzielny poranek odbyły się zajęcia, w czasie których patrole musiały przygotować reklamę ZHP z różnych dziedzin życia harcerskiego, jak formy wyjazdowe, umundurowanie itp. Wszystkie zajęcia, jak również zachowanie podczas rajdu było oceniane i zaliczane do współzawodnictwa w rajdzie.

 

Rajd zakończył apel pożegnalny, w trakcie którego przedstawione zostały wyniki harcerskiej rywalizacji. I miejsce i Puchar Komendanta Hufca Ziemi Raciborskiej zdobył patrol "Młode Wilki" z Hufca Ruda Śląska, miejsce drugie przypadło patrolowi "Żywioły" z Hufca Ziemi Gliwickiej, a trzecią lokatę zajął patrol "Czarne Pantery" z Hufca Ziemi Raciborskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, plakietki oraz okolicznościowe pocztówki, zwycięzców uhonorowano ponadto koszulkami, książkami i mapami. Kolejny Rajd już za rok, na który już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają.

/BaK; fot. archiwum hufca/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here