Osoby niepełnosprawne w Polsce i w Europie

14 grudnia w hotelu "Ragos" przy ul. Kościuszki odbędzie się IV Forum Osób Niepełnosprawnych organizowane z okazji przypadającego na dzień 3 grudnia Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorami są Stowarzyszenie na Rzecz Integracji „ Podaj Rękę” i Urząd Miasta Racibórz a współorganizatorem Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- reklama -

 

Honorowy Patronat nad Forum Osób Niepełnosprawnych objęli: poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek oraz prezydent miasta Raciborza – Mirosław Lenk. Z kolei patronat medialny obejęli: Raciborski Portal Internetowy, Raciborska Telewizja Kablowa, radio „Vanessa”, radio internetowe „Mittendrin” i tygodnik „Nowiny Raciborskie”. Forum rozpocznie się o godzinie 15.00.

 

W programie przewidziano m.in. wystąpienia prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Integracji "Podaj rękę", prezydenta Mirosława Lenka i posła RP Henryka Siedlaczka. W dalszym ciągu Forum przedstawią swoje prelekcje: poseł RP Marek Plura, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny na temat "Problemów osób niepełnosprawnych w polskim parlamencie". Nastąpnie poseł parlamentu europejskiego, były premier RP, prof. Jerzy Buzek przedstawi "Postrzeganie problemów osób niepełnosprawnych przez parlament europejski".

 

Jan Mela (w środku) jest najmłodszym, niepełnosprawnym zdobywcą bieguna północnego i południowego (źródło: www.spaplanet.pl )

 

Jan Mela, polski polarnik i podróżnik, zdobywca bieguna północnego i południowego, tegoroczny zdobywca Kilimandżaro opowie o tym, że "Niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w zdobywaniu szczytów".

 

Zdobywca wielu szczytów górskich, m.in. Mont Blanc, Aconcagua i Kilimandżaro przekaże swoje doświadczenia i spostrzeżenia na temat rozwiązań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym.

 

Z kolei w prelekcji Marty Topór-Piórko będzie można usłyszeć o doświadczeniach pracy prawnika w Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Raciborzu.

 

Na zakończenie Forum zostaną wręczone "Laury Życzliwości" tym osobom, które niosą nieustającą życzliwość i pomoc sosbom niepełnosprawnym. Forum uświetni występ artystyczny Agnieszki Busuleanu.

 

/wgg/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here