Festiwal Pieśni Chóralnej w Strzesze

5

29 listopada w sali widowiskowej D.K. Strzecha odbył się Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa.

Był to XVIII Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Einchendorffa. Wystąpiło na nim 12 różnych chórów. Były to: Chór dziecięcy "Piętnastka", Chór mieszany "Cecylia", Chór św. Anny przy parafii i DFK w Krzyżanowicach, Młodzieżowy Chór "Bel Canto", Chór Mieszany Parafii św. apostołów Mateusza i Macieja, Chór Mieszany "Krappitzer Chór", Chór Mieszany "Cantate", Chór Mieszany "Glogovia", Chór Mieszany "Cantate Deo", Orkiestra Dęta "Rafako".

- reklama -

 

 

Sala była wypełniona po brzegi. Prowadzący wspominali o związkach poety z muzyką. Pochodził on z uzdolnionej muzycznie rodziny, ale różne kłopoty zdrowotne nie pozwalały mu w opanowaniu żadnego instrumentu. Ostatecznie grał na gitarze i śpiewał. Regulamin festiwalu był prosty, jak tłumaczył konferansjer Krzysztof Świrzewski, każdy chór miał zaprezentować 3 pieśni: jedną w języku niemieckim, jedną śląską oraz jedną dowolną.

 

 

Wyniki festiwalu 

 

3 pierwsze miejsca:
1. „Cantate deo” z Rybnika, dyrygent Anna Barczuk

2. Chór św. Anny przy parafii IDFK w Krzyżanowicach, dyrygent Leonard Fulneczek

3. Mieszany chór św. Apostołów z parafii św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu – Brzeziu, dyr. Aleksandra Gamrot

 

2 drugie miejsca:
1. Młodzieżowy chór „Bel Canto” przy Stowarzyszeniu „Pomocna dłoń” w Raciborzu, dyr. Marceli Reszka

2. Chór mieszany „Cecylia” przy DK i DFK w Krzanowicach, dyr. Kornelia Pawliczek-Błońska

 

1 trzecie miejsce:
1. Chór mieszany „Krappitzer Chor” przy DFK w Krapkowicach, dyr. Ilona Joanna Gruchot

 

Joseph von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 roku w Łubowicach koło Raciborza. Zmarł 26 listopada 1857 r. w Nysie. Był znaczącym poetą niemieckim epoki romantyzmu. Studiował prawo. Brał udział w wojnach napoleońskich przeciw Francji. Następnie był urzędnikiem państwa pruskiego. Dzieła Eichendorffa odznaczają się optymistycznym powiązaniem z przyrodą, na przykład wiersz 'Mondnacht'. W noweli Z życia nicponia (1826) opowiada o prawie naiwnym młodzieńcu, który – zamiast pracować – woli raczej wędrować po kraju i ostatecznie znajduje spełnienie w początkowo nieszczęśliwej miłości. Stworzył też znany w Niemczech utwór o charakterze patriotycznym pod tytułem "Der letzte Held von Marienburg". Twórczość Eichendorffa jest romantycznie religijna, miejscami z tendencjami do panteizmu, jednak osadzonym w tradycji chrześcijańskiej.

 

/JL/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Pozwólcie na chwilkę refleksji. Przede wszystkim wielkie słowa podziękowania kieruję pod adresem Prezesa PZChiO, pana Piotra Libery, który od wielu już lat czyni wszystko, żeby Festiwal doszedł do skutku. Również wielkie podziękowania dla Dyrygenta, pana Pawła Kowola za całokształt pracy aranżacyjnej. To przede wszystkim Ich zasługa, że kolejna edycja Festiwalu doszła do skutku. Dziekuję i jeszcze raz gratuluję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here