Andrzejki

0

Andrzejki – dzień św. Andrzeja obchodzony jest z 29 na 30 listopada. Święto to pochodzi ze Szkocji. W czasie tego dnia i nocy wróży się przyszłość z wosku lanego najczęściej przez klucz oraz urządza się zabawy. Kiedyś święto to było obchodzone tylko przez dziewczęta. Dziś chłopcy i dziewczyny bawią się wspólnie.

27.listopada grupa sześciolatków bawiła się wspólnie z rodzicami na zajęciach zorganizowanych z okazji andrzejek. Wychowawczynie Aleksandra Wawoczny i Teresa Fijałkowska przygotowały tradycyjne zabawy i wróżby. Przepowiadano przyszłość za pomocą czarodziejskiego worka, liczbie zawiązanych supełków na sznurku. Oczywiście nie zabrakło wosku, który lany przez klucz przybierał różne kształty. Wszyscy – dzieci i rodzice doskonale bawili się podczas wróżb i zabaw ruchowych z muzyką.
W popołudnie andrzejkowe rodzice przypomnieli sobie czasy dziecięce a przedszkolacy poznały tradycje i obrzędy związane z obchodzonym świtem i sposób spędzania długich jesiennych wieczorów bez telewizji i komputerów.
Opr. Aleksandra Wawoczny i Teresa Fijałkowska

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here