Edukacja nastolatek z zakresu nowotworu piersi i szyjki macicy

2

W D.K. Strzecha odbyło się spotkanie, w którym wzięły udział nastolatki. Dla dziewczyn było szansą na zdobycie wiedzy na temat chorób oraz na nabycie umiejętności samooceny piersi.

Nastolatki wzięły udział w wykładzie mającym na celu zwiększenie ich wiedzy o chorobach piersi, ich przyczynach i znaczeniu badań profilaktycznych, a także o technikach palpacyjnego samobadania piersi. Nie zabrakło również ćwiczeń na fantomach z guzkami piersi. Uczestniczki programu otrzymały bezpłatne materiały informacyjne. Program przygotowany dla raciborskiej młodzieży, umożliwił im, mówiąc ogólnie,  zdobycie pewnego kwantum wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych.

- reklama -

 

 

Propagowanie zachowań zdrowotnych jest jednym z podstawowych celów edukacji zdrowotnej. W czasie realizacji programu przekazuje się uczestnikom wiedzę o chorobach nowotworowych w tym przypadku o raku piersi, raku szyjki macicy, umiejętności w samokontroli piersi oraz działania prewencyjne w profilaktyce tychże chorób. Profilaktyka – jest działaniem prowadzącym do wzbogacenia wiedzy na temat chorób. Profilaktyka wspomaga obecnie prowadzone badania przesiewowe (mammografia) w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Natomiast badania cytologiczne,  regularność w poddawaniu się badaniom, pozwalają na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.

 

 

Działania edukacyjne w profilaktyce nowotworu piersi i szyjki macicy – założenia programu

 

Program ma na celu profilaktykę chorób cywilizacyjnych i społecznych, promowanie edukacji zdrowotnej w szerokim tego słowa znaczeniu, głównie w profilaktyce raka piersi i szyjki macicy. Przeznaczony jest do realizacji dla młodzieży,  społeczności lokalnej, środowisk zawodowych itp. W teraźniejszym świecie nadeszła potrzeba wprowadzenia przez każdego człowieka zmian w stylu życia i kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu. Większość zaburzeń i chorób występujących u współczesnych ludzi jest efektem wadliwego stylu życia i niedostatku zachowań prozdrowotnych. Nad zdrowiem trzeba pracować a praca ma charakter pedagogiczny, której zamiarem jest wykształcenie trwałych nawyków higieniczno-kulturowych, odpowiednich postaw wobec kwestii zdrowia fizycznego i psychicznego oraz pewne kwantum wiedzy i umiejętności. Postawy i zachowania nie są wyłącznie osobistym dorobkiem jednostki, ale wynikiem potężnego oddziaływania czynników jak obyczajowość, tradycje, wierzenia. Jako że negatywny stosunek człowieka do własnego zdrowia jest z celami wychowania zdrowotnego i dobrem samej jednostki, ważna się staje umiejętność modyfikacji już istniejących złych nawyków. Bodźcem do tego są najczęściej przemiana wewnętrzna związana z zaistnieniem choroby u danej jednostki oraz wpływ środowiska zewnętrznego.

 

Celem działań edukacyjnych dla kobiet w kierunku profilaktyki nowotworów piersi i nowotworów szyjki macicy poprzez epizodyczną akcję jest :

 

– Wykształcenie silnych mechanizmów motywacyjnych do działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie chorobom nowotworowym piersi i szyjki macicy. 
– Uświadomić w sobie potrzebę samokontroli swojego stanu  zdrowia, w tym gruczołu piersiowego i szyjki macicy. 
– Uzyskanie  umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożenie życia i zdrowia.
– Stworzenie modelu przewidywania indywidualizowanego ryzyka zachorowania na raka piersi. – – – Uświadomienie kobietom poczucie zagrożenia, które warunkuje obawę przed zachorowaniem.
– Konieczność stworzenia obiektywnych kryteriów dla oceny ryzyka zachorowania. 
– Podejmowanie szybkich i skutecznych działań prowadzących do wyleczenia choroby. 

 

Oczekiwane rezultaty programu: 

 

1. Redukcja odsetka zgonów spowodowanych nowotworem piersi i szyjki macicy.
2. Wczesne wykrycie raka piersi i szyjki macicy.
3. Przestrzeganie rygorów badań przesiewowych- znacznie zredukowanie ilości zgonów przez te nowotwory.
4. Wczesne wykrywanie raka piersi przez wykonywanie badań diagnostycznych, palpacyjnego badania piersi i samobadania oferuje kobietom najlepszą możliwość redukowania wskaźnika umieralności.
5. Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy przez wykonywanie regularnych badań cytologicznych pozwala na szybką interwencję w przypadku zagrożenia zdrowia.
6. Comiesięczne samobadanie piersi daje szansę na wykrycie guzka, który jest jeszcze mały.
7. Guzek nowotworowy, który nie został ujawniony w badaniu mammograficznym może zostać wykryty przez uświadomioną kobietę zanim zostanie wykonana następna mammografia.
8. Wczesne badania przesiewowe dla raka piersi i szyjki macicy ratują życie tysiącu kobietom każdego roku.
9. Szybkie zdiagnozowanie choroby cywilizacyjnej, nowotworowej.
10.  Branie odpowiedzialności za swoje decyzje ku zdrowiu.
11. Umożliwienie młodzieży  raciborskiej zdobycia pewnego kwantum wiedzy na temat chorób, które sprawiają im problem  lub nie posiadają istotnej wiedzy w tym zakresie. 

 

Realizacja:

 

dr Krystyna Trela – radioterapeuta, pracownik Instytutu Onkologii w Gliwicach,
mgr Krystyna Klimaszewska, Beata Wysoczańska – Skroban, Halina Jedynak –  z Zarządu Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Raciborzu,
mgr Piotr Jucha – przedstawiciel firmy farmaceutycznej,.

 

Współpraca:

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie koło Terenowe przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu
Urząd Miasta Racibórz,
Szpital Rejonowy w Raciborzu,
Firma Farmaceutyczna, przedstawiciel mgr Piotr Jucha.

 

/oprac.KJ/ 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Statystyki w Polsce są zatrważające jeżeli chodzi o nowotwory piersi i szyjki macicy. Takie prelekcje i ćwiczenia na fantomach powinny być w każdej szkole, gdyż okazuje się, że świadmość wśród dziewczyn jest bardzo mała. Realizatorów prosimy o częstsze tego typu akcje !!

  2. To było pierwsze sensowne wyjście ze szkoły! Żadne tam kino, okazja do odpuszczenia sobie lekcji. Taka nauka to jest coś! Już ze szkoły i z TV wiedzialam, ze trzeba się badać, ale nigdy i nigdzie nie było okazji, zeby dowiedzieć się, jak to robić. Do lekarza iść? Wsydze się. A tu taka okazja mi sie nadarzyła. Niby anonimowo, ale łaknęłam, jak każda z moich koleżanek, każde słowo. No i można było spróbować manualnie, czego nalezy szukać nieodpowiedniego w budowie swoich piersi. Chętnie powtórzę takie szkolenie za pół roku, chociaż po to, zeby nie zapomnieć, co i jak powinnam robić, by dbac o siebie. Dziekuję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here