Apel młodych krzykiem o dialog?

20

Środowisko kulturalno – artystyczne apeluje do prezydenta o odwołanie obecnego dyrektora RCK. Zdaniem niektórych radnych, jest to krzyk o dialog, którego teraz w przekonaniu zarówno artystów, jak i radnych nie ma.

– My, działacze kultury, twórcy i artyści zwracamy się do Pana, Panie  Prezydencie, o odwołanie ze stanowiska dyrektora Raciborskiego Centrum Kultury Pani Janiny Wystub. Jednocześnie wnosimy o powołanie na w/w stanowisko menedżera życzliwego twórcom kultury, kompetentnego i nowoczesnego. W uzasadnieniu naszego wniosku i chcąc uniknąć powtórzeń, z całą mocą  pragniemy podkreślić, iż nasze stanowisko w pełni oddaje interpelacja radnej Pani Katarzyny Dutkiewicz, a także jej odpowiedź na Pana argumenty przeciwko tej interpelacji. Wiemy, że Pan Prezydent w tej sprawie jest odmiennego zdania, jednakże kierowani poczuciem troski i współodpowiedzialności za kształt kulturalnej przyszłości Raciborza oraz w czysto ludzkim odruchu ekspresji naszych uczuć, nie możemy pozostać niemi wobec negatywnego zwrotu jaki dokonała raciborska kultura, głównie w wyniku pozbawionych twórczej wyobraźni działań obecnej dyrektor RCK. Nie chcemy, nie szukamy i nie prowokujemy konfliktów. Przyczyny negatywnego rozwoju sytuacji w przedstawionym temacie są od nas niezależne. Chcemy rozwijać się i tworzyć w atmosferze swobody oraz wzajemnego poszanowania postaw reprezentowanych  przez wszystkich przedstawicieli środowisk twórczych dla wspólnego i uniwersalnego dobra jakim jest nieprzymuszona Kultura i Sztuka – piszą w apelu. Podpisali się pod nim raciborscy artyści, muzycy i działacze kulturalni

- reklama -

 

Odwołanie dyrektor RCK w obecnej sytuacji byłoby – zdaniem radnego Tomasza Kusego – chyba najlepszym rozwiązaniem. – Wcześniej podchodziłem z dystansem do opinii o pani Wystub,  chociaż byłem przerażony jej destrukcyjnym działaniem. Jednak to na prezydenta Lenka spada cała odpowiedzialność za obecną sytuację i to wyłącznie jego decyzja, czy coś z tym zrobi. Gdyby problem nie dotyczył tak poważnej sprawy jaką jest kultura, można by przystanąć i z otwartą buzią patrzeć: „O! Jaka piękna katastrofa!” – mówi Kusy.

 

– Jestem ostrożna, co do zmian personalnych – mówi radna Elżbieta Biskup. –  Od dłuższego czasu zwraca się uwagę na potrzebę debaty w sprawie wyznaczenia kierunków polityki kulturalnej miasta. Nie ma dialogu w zakresie kultury. Radzie Miasta proponowałam, aby została utworzona „społeczna rada kulturalna”, w jej skład powinni wejść przedstawiciele środowisk kulturotwórczych. Na pewno znalazłyby się osoby chętne do współpracy. Sztuka potrzebuje dialogu, dyskusji. Natomiast Rada Programowa RCK to nie jest rada kulturalna –  mówi Biskup.

 

Jak przekonuje Biskup – jest wiele formacji kulturotwórczych. – To jest apel młodych, poza nimi są ci najmłodsi, średni i najstarsi. Wszystkie te grupy powinny ze sobą współpracować, powinien być dialog. Jest ogromna potrzeba wspólnego dialogu. Jest wielu artystów w Raciborzu, o których w ogóle nie słyszymy – wyjaśnia.

 

Zdaniem Elżbiety Biskup być może nie doszłoby do takiego apelu, gdyby już dwa lata temu podjęto działania na rzecz kultury. – Już wtedy było źle. Teraz jest bardzo duży problem. Trzeba zacząć rozmawiać, jeżeli nic się nie zmieni to będzie jeszcze gorzej – tłumaczy. Radna zwraca również uwagę na niewykorzystanie potencjału lokalnych artystów w ramach obchodów 900-lecia miasta.  Powinniśmy pokazać czym możemy się poszczycić – dodaje.

 

Jak mówi radny Piotr Klima w przyszłym tygodniu odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Programowej RCK, na którym zostanie poruszony problem funkcjonowania RCK i działań pani dyrektor. Klima jest przekonany, że młodzi są zdeterminowani i temat będą drążyć. Przyznaje, że temat powinien zostać również poruszony na komisjach oświaty i kultury a nawet na Radzie Miasta. Musi być dyskusja a potem działania. Nie doszłoby do tego, gdyby podjęto wcześniej kroki – mówi Klima.

 

Przyznaje również, że „Strzecha” bez Końca Świata to nie to samo.  – Szkoda, że tak to wszystko się potoczyło. Uważam, że powinna być zgoda na funkcjonowanie pubu, jeszcze przez cztery miesiące  – mówi Klima

 

Piotr Klima zwraca również uwagę, że w Radzie Miasta zasiada wielu nauczycieli, którzy zapewne wychowywali tych, którzy się teraz „buntują”. – Mamy tu chyba do czynienia z konfliktem pokoleń. My jako obecna władza nie możemy utwierdzać młodych w przekonaniu, że w polityce nie ma miejsca na dialog. Musimy rozmawiać. Nasze zachowanie może rzutować na dalszy rozwój młodych ludzi, stąd należy uważać. Nie mówię kto ma rację, ale trzeba rozmawiać, negocjować. Potrzebny jest dialog międzypokoleniowy, integracja – podkreśla.

 

11 grudnia odbył się happening na Rynku, podczas którego odczytano manifest, zaczynający się w następujący sposób –   Wyszło więc tak, jak chciała lokalna władza (Dyrektorka Raciborskiego Centrum Kultury, Pani Janina Wystub, w pełni popierający jej działania Prezydent naszego miasta, Pan Mirosław Lenk, a także Rada Miasta) … Władza w skandaliczny sposób postawiła na swoim, szkodząc zarówno twórcom, jak i Wam, odbiorcom kultury… W efekcie w Raciborskim Centrum Kultury:
– nie będzie podróżniczo-artystycznego pubu „Koniec Świata”,
– nie będzie koncertów muzycznych dla młodych ludzi,
– nie będzie kursów salsy,
– nie będzie spektakli teatru alternatywnego oraz festiwali sztuki,
– nie będzie slajdowisk i festiwali podróżniczych, 
– nie będzie spotkań historycznych,
– nie będzie energii, polotu, pomysłów …

 

Prezydent Mirosław Lenk przyznaje, że zorganizowanie happeningu było bardzo dobrym pomysłem. Kultura niszowa – jak mówi –  powinna uzupełniać kulturę masową. – Oferta kulturalna miasta powinna być uzupełniana – podkreśla. Zdaniem Lenka wychodzenie artystów pod wielki dach nieba jest normalne. – Plener to również miejsce sztuki, tak jest na całym świecie – dodaje. Prezydent nie zgadza się, natomiast z manifestem artystów, że nie będzie w RCK koncertów, kursów salsy, teatrów, festiwali, spotkań historycznych. Jego zdaniem, jest to próba zwrócenia na siebie uwagi. – Pod manifestem podpisały się między innymi osoby, które startowały w wyborach i się im nie udało – podkreśla. Konflikt pokoleń – zdaniem prezydenta – zawsze był i będzie. – My prowadzimy dialog, odbywa się on w różny sposób, ale jest – mówi.  

 

Apel o odwołanie dyrektora RCK  nie przekonuje prezydenta. – Nie zgadzam się ze stanowiskiem radnej Katarzyny Dutkiewicz i o tym napisałem w odpowiedzi na jej interpelację – odpowiada.

 

/KJ/

- reklama -

20 KOMENTARZE

 1. Redakcja ma pewiem problem ze zrozumieniem tekstu: „odpowiedź na Pana argumenty przeciwko tej interpelacji”. Nie chodzi przecież o argumenty prezydenta, które juz znamy, tylko o odpowiedź na jego argumenty autorstwa Pani Dutkiewicz… Zamiast walic takie byki, prosze zdobyc pismo od Pani radnej, które krązy już po UM…

 2. Zdecydowanie ciekawsze sa imprezy plenerowe niż imprezy w zamkniętych murach. Pamiętam, że w paryskim parku obok Louvre`u – Tuileries- przez całe wakacje odbywają się koncerty, happaningi, pokazy cyrkowe… To zaszczyt brać udział w takim czymś tak dla widza, jak i dla aktora. Oby tego typu imprezy stały się częstsze i u nas!

 3. Pani dyektor nie zdążyła niczego spieprzyć gdyż nie miała czasu.Winę całkowitą ponosi były Dyektor który jest w opozycji do obecnej Pani Dyektor.Pamiętamy dyskusje o niemocy pracowników RCK,o strachu itp.Nie Było inicjatywy,bazowano tylko na niszowych grupach.Ludzie szukacie kozła ofiarnego,a czy pracownicy RCK wykazali się inicjatywą,czy pomogli obecnej p.Dyekto,twierdzę że nie gorzej są w opozycji.Dla nich każdy Dyrektor będzie zły jak będzie wymagał pracy i wyników.Niech Pezydent prześledzi co robi każdy z pracowników RCK,czy jego praca jest efektywna,czy kreuje imprezy,a może siedzi w knajpie „K.. „itd i judzi.Artykuły niektórych pracowników RCK świedcza że nie chcą realizować polityki Prezydenta i Dyrektora RCK a Sami niczym sie nie wykazali.NIektorzy radni tez wchodza w rewiry aby juz robic kampanie.Zle sie dzieje a to tylko dlatego ze ktos sie musial usamodzielnic,oraz aby przeprowadzic remont.Oj dwulicowi osobnicy tez bedziecie osadzeni

 4. Nie ze wszystkim się zgodzę. Dawniej nie było pieniędzy i menegera do reorganizacji. Teraz nie ma pieniędzy, menegera, reorganizacji i inicjatyw. No i komunikacji werbalnej, którą człowiek jako jedyny posiadł. Remont Kościoła. Proboszcz zamknął fare i tyle.
  PS. Rzetelny artykuł. Rzetelniej niż u konkurencji.

 5. racek do p.lenka:
  Pod manifestem podpisały się między innymi osoby, które startowały w
  wyborach i się im nie udało – podkreśla. Konflikt pokoleń –
  panie lęk a panu się udało bo w markowicach liczyli głosy do skutku czyli do rana aż się okazało że wygrał pan z Kusym.

 6. Nie strzymam… połowa grudnia, ludzie grają w czapkach na Rynku bo nie mogą w RCK’u, a Lenk mówi, że plener to odpowiednie miejsce dla sztuki niszowej. Halo, czy ja mam uszy zatkane, czy ten facet pali czegoś, czego nikt inny w mieście nie odkrył ? POMOCY….

 7. Przyznaję, że pomysł z przeniesieniem biura prezydenta Lenka na rynek jest świetny. Urzędnicy publiczni powinni posiedzieć od czasu do czasu na świeżym powietrzu. Miałby bliżej do ludu, który go wybrał. Mógłby trochę sobie posłuchać. No i oferta niszowych polityków, powinna uzupełniać ofertę handlowo – usługową normalnego miasta. Skoro w zasadzie w mieście nikt go nie chce (tak jak w RCK nie chce się oglądać artystów), to niech sobie pourzęduje pod wielkim dachem nieba, albo pod choinką. Plener to normalne miejsce dla małomiasteczkowego prezydenta. To normalne w krajach kulturowych, do których nawiązuje on swoja postawa ideologiczną. Na przykład w Trynidadzie i Tobago…

 8. Drodzy komentatorzy – zapraszam Was dziś wyjątkowo przed telewizory na godz. 17.00, program TVN24. Zobaczycie, że pani dyrektor J. Wystub, mimo zadeklarowanej wcześniej dla telewizji chęci uczestnictwa w rozmowie ze środowiskiem twórców, zdecydowała się z nami jednak nie rozmawiać. A urząd miasta miał kogoś wysłać na rozmowę, ale powiedzieli, że to nie jest ich sprawa, tylko pani dyrektor.

 9. Kto by przypuszczał, że reporterzy Prosto z Polski zawitają do Raciborza za sprawą tak nieistotnej – zdaniem władzy – sprawy Końca Świata. Chyba nie dla wszystkich Dawid Wacławczyk to przede wszystkim przedsiębiorca. Gratuluję Panu Piotrowi Klima, który wstawił się przed kamerą za młodymi… Szkoda że prezydent nie przyszedł na rozmowę przed kamerę TVN 24.

 10. Akurat w tej sprawie, Prezydent stracił wszystko, co miał do stracenia. Trudno swoją twarzą, firmować kompromitacje. Od początku był tematem niezainteresowanyi nie dziwi mnie, że zabrakło go w TVN.

 11. Gdzie można zobaczyć ten program? Tak się składa, że nie miałem dostępu do TVN a chciałbym zobaczyć o czym było mówione w programie?. Sprawdzam co chwila stronę TVN24 a tam nie ma tego ujętego w dodawanych informacjach.

 12. Piękne Panie i zacni Panowie – któż z Was odpowie na pytanie nurtujące tak wielu… Kto jest autorem stwierdzenia: „Artysta lekko uciskany ma się lepiej”? Odpowiedź a) Józek Stalin. Odpowiedź b) Herman Gering. Odpowiedź c) Maciuś z Klanu (przez sen). Odpowiedź d) Aleksander Łukaszenka. Odpowiedź e) Mirosław Lenk. Odpowiedź f) Andrzej Lepper. Podpowiedzi szukajcie na: http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/rybnik/72459,prezydent-artysta-lekko-uciskany-ma-sie-lepiej,id,t.html

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here