„Uwaga fotoradar” – to jedno z nowych oznaczeń, które obowiązują od 9 grudnia

Od tego dnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz administracji i spraw wewnętrznych z 23 września 2008r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Do zmian zobowiązuje unijna dyrektywa, zmiany wprowadzone w kodeksie drogowym, gdzie  jest m.in. obowiązek zachowania odległości w tunelach i coraz więcej fotoradarów na drogach.

- reklama -

 

Nowelizacja wprowadza niebiesko-biały znak (D-51) informujący o automatycznej kontroli prędkości. Oznacza to, że w konkretnym miejscu drogi umieszczono system automatycznego pomiaru i rejestracji prędkości jazdy. Kiedy system monitorowania dróg wejdzie w życie – w przyszłości na terenie całego kraju będzie obowiązywało jednakowe oznaczenie miejsc z fotoradarami – kierowcy muszą wiedzieć o tych punktach. W niektórych miastach już dziś takie oznakowania obowiązują, lecz na razie jedynie jako tablice informacyjne.

 

 

 

Przed wjazdami do tuneli będą ustawiane z kolei tabliczki informujące o ich długości. W tych dłuższych (powyżej 3 km), kierowca będzie informowany o każdym mijanym kilometrze i o tym, że tunel właśnie się kończy.

 

Specjalnie oznaczone zostaną także tunele z zatokami. Zatoka taka pozwala na zatrzymanie samochodu, np. w razie awarii, tak by nie przeszkadzać innym użytkownikom drogi i nie stwarzać zagrożenia w trudno przejezdnych miejscach. W zatoce mogą być umieszczane telefony alarmowe i gaśnice (o tym także będą informowały znaki i dopasowane do nich tabliczki).

 

Nowe znaki znajdą się również na granicach państwa. Po zniesieniu kontroli granicznej na zachodzie i południu kraju dotychczas obowiązujący znak „przekraczanie granicy zabronione” nie może być stosowany na drogach na granicy RP.

 

Nowością są także znaki dotyczące pojazdów przewożących towary niebezpieczne. Dla nich pojawią się specjalnie oznaczone nakazy obowiązkowej jazdy w określonym kierunku („Nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi, wybuchowymi i łatwo zapalnymi”).

 

Oprac. /wgg/
Źródło: Rzeczpospolita

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here