25 stycznia w Sanktuarium Maryjnym Matki Bożej Pokornej w Rudach odbył się koncert kolęd zaprezentowany przez chóry z Zawady Książęcej, Gliwic, Babic oraz Rud.
Koncert był kontynuacją – po rocznej przerwie – spotkań z cyklu "Muzyka w starym opactwie". – Kolęda to rzecz, która zawsze nas jednoczy przy symbolicznej stajence – powiedział na wstępie ks. proboszcz Bonifacy Madla, kustosz rudzkiego sanktuarium. Uroczystość swą obecnością zaszczycił również ordynariusz diecezji gliwickiej, ks. bp Jan Wieczorek.
Ks. proboszcz Bonifacy Madla
Wśród wielu kolęd, jakie tego wieczoru usłyszeli zgromadzeni w rudzkim sanktuarium były m. in. "Bóg się z Panny narodził", "Jezus malusieńki", "Dzieciątko się narodziło", "Mizerna cicha", "Gdy się Chrystus rodzi" czy "Cicha noc". Oprócz pieśni w języku polskim, zaprezentowano również kolędy po łacinie ("In Dulci Jubilo", czy "Adeste Fideles"), a także po niemiecku ("Still ist die Nacht") i hiszpańsku.
Koncert otworzył Chór im. Juliusza Rogera z Rud. Jak zaznaczył ks. Madla, J. Roger był wielką postacią, działającą w XIX w. na terenie Rud i okolic. Prócz tego, że był lekarzem, gromadził również polskie pieśni. I to jest ciekawe: Niemiec, zbierający polskie pieśni – mówił duchowny.
Chór im. dra J. Rogera z Rud
Drugim zespołem była schola z parafii św. Józefa Robotnika z Zawady Książęcej. Schola, to szkoła śpiewu i liturgii. Jest to zarazem najstarszy zespół w kościele. Jego powstanie datuje się na IV w.
Chór parafii św. Józefa z Zawady Książęcej
Następnie zaprezentowały się zespoły z Gliwic: Chór Szkoły Muzycznej II stopnia ze scholą dziecięcą oraz Chór Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia. Ten ostatni wystąpił pod dyrekcją Waldemara Gałązki, który był głównym chórmistrzem podczas gliwickiej wizyty Jana Pawła II w 1999 r. "Muzykę w starym opactwie" zamykał Chór i Zespół Instrumentalny parafii św. Anny w Babicach.
Chór Szkoły Muzycznej II stopnia ze scholą dziecięcą z Gliwic
/BaK/