W grudniu 2008 weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków stosowania kas fiskalnych, w którym jedną z istotnych zmian jest zapis, iż wymóg wykonania przeglądu okresowego kasy fiskalnej obowiązuje co 24 miesiące (wcześniej co 12 m-cy).
W kilku pierwszych tygodniach po wejściu w życie przepisu nie było jednoznacznej interpretacji urzędów skarbowych w zakresie daty, od której należy liczyć owe 24 miesiące. Większość podatników asekuracyjnie zlecała swoim serwisom ich wykonanie. Obecnie jednoznacznie przyjęta została zasada, że podatnik, który wykonał przegląd okresowy kasy w roku 2008 nie ma obowiązku zlecenia przeglądu w roku 2009. Zatem firmy serwisowe bieżący rok mogą uznać za tzw. złą koniunkturę – może się bowiem okazać, że nie będą miały przychodów niezbędnych do utrzymania służb serwisowych. O powyższym problemie głośno było w mediach w trakcie konsultacji treści nowego rozporządzenia w roku 2008.
Inne zasadnicze zmiany w przepisach fiskalnych to m.in. możliwość stosowania do ewidecjonowania sprzedaży kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii transakcji, oraz skrócenie okresu obowiązkowego przechowywania kopii paragonów fiskalnych do dwóch lat. Poprzedni zapis narzucał obowiązek przechowywania kopii paragonów przez okres pięciu lat, obecnie dwa lata liczone są od zakończenia roku, w którym nastąpiła sprzedaż.
Nowe przepisy (ustawa o VAT) zmieniają także kwotę ulgi, jaką podatnik może naliczyć podczas zakupu pierwszej kasy fiskalnej. Wprawdzie wartość procentowa została podniesiona do 90% jednak z niekorzyścią dla podatników kupujących droższe urządzenia nadano limit ulgi na poziomie 700zł (przed zmianą przepisu ulga wynosiła 50% ceny netto kasy jednak nie więcej niż 2500zł).
Przypomnijmy, że również w 2008 roku zmienił się także zapis rozporządzenia o kasach fiskalnych (z dnia 27 czerwca 2008r.) w myśl którego od 1 listopada obowiązek stosowania kas rejestrujących dotyczy podatników świadczących usługi (w przypadku gdy ich sprzedaż nie jest całkowicie objeta fakturami VAT):
- krótkotrwałego zakwaterowania,
- przechowywania i dozoru mienia,
- wynajmowania nieruchomości na własny rachunek,
- obsługi nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomośći),
- rzeczoznawstwa w ramach usług architektonicznych i inżynierskich,
- rekrutacji i pozyskiawania personelu, detyktywistycznych i ochroniarskich,
- komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne)
W powyższych przypadkach (gdy warunek sprzedaży na faktury VAT nie jest spełniony) nadal obowiązuje w roku 2009 zwolnienie z obowiązku stosowania kas ze względu na osiagane obroty (podobnie jak w 2008 roku), tj. ze zwolnień, tak jak dotychczas, korzystają podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, u których wielkość obrotów z tytułu tej działalności nie przekroczyła w okresie rocznym 40 tys. zł. Zostało również zachowane dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci, gdy nie przekroczą obrotu w wysokości 20 tys. zł liczonego od 1 stycznia 2009 r., nie stracą prawa do zwolnienia z instalacji kas. Istnieje nadal również wiele zwolnień z obowiązku rejestracji tzw. podmiotowych. Oznacza to, że niektóre rodzaje sprzedaży nie podlegają obowiązkowi instalowania kas fiskalnych. Wśród uprzywilojowanych nadal znajdują się gabinety lekarskie, kancelarie prawne czy adwokackie.
Ciekawy pogląd na zwolnienia przez Ministertswo Finansów z obowiązku instalowania kas wybranych podmiotów porusza 4 lutego na łamach Gazety Prawnej Rzecznik Praw Obywatelskich – dr J. Kochanowski: "Obecne zasady przyznawania zwolnienia prowadzą do uprzywilejowania niektórych grup podatników, co jest niesprawiedliwym uprzywilejowaniem".
Pełna treść rozporządzenia na stronie softib.pl