Interwencja posła w sprawie Straży Granicznej

Argumenty i pytania Henryka Siedlaczka w sprawie utrzymania w Raciborzu siedziby Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, których użył w swojej interpelacji do marszałka Sejmu RP nie powinny budzić watpliwości.

Zgodnie z opinią posła, szczególnie ważne jest w tym przypadku położenie geograficzne Raciborza co sprawia, że pozostawienie komendy oddziału w regionie, który dla odcinka Polski graniczącego z Czechami jest punktem newralgicznym, jest jak najbardziej zasadne. Umieszczenie komendy oddziału na uboczu, tak jak by to było w przypadku przeniesienia jej do Kłodzka,  może w skutkach przynieść nieodwracalną utratą rozpoznania w sytuacji imigracyjnej i przestępczej Śląska. Natomiast zlokalizowanie Komendy w Raciborzu pozwoli efektywnie operować zarówno we Wrocławiu, Opolu, jak i całej aglomeracji śląskiej skupionej w pasie przebiegającej przez trzy województwa autostrady A4. Tym bardziej, jak stwierdza H. Siedlaczek, ŚOSG w Raciborzu obsługuje m.in. rejon Cieszyna, lotnmisko w Pyrzowicach oraz kontroluje ruch z Zebrzydowicach. Nie bez znaczenia jest także stan odpowiedniej infrastruktury niezbędnej dla właściwego i efektywnego funkcjonowania ŚOSG i bardzo dobre zaplecze kadrowe i logistyczne, jakie wypracowano w Raciborzu na przestrzeni wielu lat praktyki funkcjonowania Straży Granicznej w mieście.

- reklama -

 

Innym, negatywnym skutkiem przeniesienia komendy oddziału z Raciborza, to – zdaniem H. Siedlaczka – skutki społeczne. Ucierpią wtedy pracownicy i ich rodziny, a przede wszystkim ponad 200 zatrudnionych w raciborskiej komendzie pracowników cywilnych – głównie mieszkańców Raciborza i okolic, które wskutek takiej decyzji dołączą do grona bezrobotnych, co w obecnej sytuacji gospodarczej może być dla miasta i regionu poważnym problemem.

 

Poseł H. Siedlaczek w swojej argumentacji przemawiającej za pozostawieniem siedziby komendy ŚOSG w Raciborzu skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji następujące pytania:

 

– Czy w obliczu przedstawionej powyżej argumentacji, niezbicie przemawiającej za usytuowaniem ŚOSG w Raciborzu, rozważy Pan taką możliwość? W której komendzie OSG wystąpią większe koszty osobowe (i jakie?), przy zwalnianiu pracowników cywilnych zatrudnionych wyłącznie w  komendzie oddziału?

– Jakie zostały ustalone ramowe potrzeby w zakresie infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania komendy oddziału przy jednoczesnym uwzględnieniu zasad prawidłowej gospodarki mieniem stanowiącym własność Skarbu Państwa, w celu wyeliminowania sytuacji prowadzącej do posiadania ponadnormatywnej powierzchni substancji budynkowej i terenu, generujących powstanie zbędnych kosztów?

– Który z oddziałów ponosi wyższe koszty utrzymania (i jakie?) komendy oddziału w zakresie utrzymania substancji budowlanej, w tym media, konserwacja, podatki i opłaty, koszty osobowe związane z utrzymaniem zasobów (wynagrodzenie pracowników obsługi)?

– Ile procent budynków wchodzących w skład kompleksów obu komend oddziału zostało wyremontowanych i jakie będą w roku bieżącym i w najbliższych latach potrzeby finansowe w zakresie niezbędnych robót inwestycyjno-remontowych?

– Jakie są wyniki analizy skutków finansowych dla budżetu Państwa obu wariantów lokalizacji komendy oddziału, w tym wysokości kosztów utrzymania i możliwości uzyskania dochodu dla budżetu Państwa uzyskanego w wyniku sprzedaży zbędnej dla potrzeb SG części nieruchomości? (Pozostawienie komendy oddziału w Raciborzu zmniejszy koszty utrzymania i pozwoli na osiągnięcie dochodu ze sprzedaży zbędnej dla potrzeb PSG Kłodzko części nieruchomości. Natomiast lokalizacja PSG w Raciborzu i komendy oddziału w Kłodzku nie wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania i z uwagi na układ funkcjonalny istniejącej zabudowy w Raciborzu brak będzie możliwości dokonania sprzedaży nawet części zasobu).

– Gdzie oddział Straży Granicznej na granicy z Republiką Czeską planuje skupić główny wysiłek, mając na uwadze szlaki komunikacyjne, demografię (w tym cudzoziemców), urbanizację, ilość odprawianych osób na granicy zewnętrznej (lotniska),  w kontekście realizacji ustawowych zadań?

– Jakie konkretne kryteria (związane z ustawowymi zadaniami SG) przyjęto do wypracowania lokalizacji komendy nowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej?

– Na terenie którego obecnego oddziału występują największe zagrożenia nielegalną imigracją, przestępczością  zorganizowaną i pospolitą?

– Lokalizacja której komendy pozwala na najtańsze i skuteczne zarządzanie na terenie trzech województw w zakresie realizacji ustawowych zadań SG?

– Biorąc pod uwagę szeroko rozumianą działalność administracyjną, procesową, który z oddziałów posiada dogodniejszy dostęp do Urzędów Wojewódzkich, sądów, prokuratur, Państwowych Inspekcji Pracy, Urzędów Celnych, Komend Wojewódzkich Policji, ulokowanych na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego?

– Czy prawdą jest – jak dowiedziałem się z nieoficjalnych źródeł, iż z Komendy Oddziału w Kłodzku, w przeciwieństwie do Raciborza, nie ma możliwość pokrycia łącznością radiową całości terenów województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, czyli obszaru działania przyszłego Oddziału Straży Granicznej?

– Komenda Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu przez wiele lat doprowadziła do prawidłowej organizacji struktury zatrudnienia i lokalizacji jednostek organizacyjnych (taka jest obiegowa opinia). W związku z tym nasuwa się pytanie, czy aby taki kierunek myślenia związany z przeniesieniem Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej do Kłodzka nie jest czasem przykryciem dla zaniechania zmian organizacyjnych w tej części granicy (placówek w Kudowie i Międzylesiu), związanych z dostosowaniem do realizacji zadań w warunkach Schengen.

– Co jest powodem przyspieszenia działań w sprawie lokalizacji komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, skoro decyzja w sprawie umiejscowienia komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej miała być podjęta (najprawdopodobniej) do końca 2011r., a utworzenie nowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej miało nastąpić do końca 2012r?

– Co stoi u podstaw planowanej sieci komend oddziałów Straży Granicznej polegającej na przenoszeniu ich z  dużych obszarów miejskich o istotnym znaczeniu: Szczecin, Racibórz, a pozostawianiu komend w małych miastach?

/w/

Czytaj także: Trwają prace nad opracowaniem nowych struktur funkcjonowania straży granicznej w Polsce.  Reorganizacja odbije się na ŚOSG w Raciborzu.

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. [i]2009 20:30[/i] ten poseł już zaczyna działać mi na nerwy ,cały czas coś interpeluje ,składa zapytania i interweniuje ,jest na wszystkich dozynkach festynach otwarciach śzamba i oczyszczalni ścieków ,otwarciu chodnika ,panie przestań być populista który dział tylko dla tego zeby ponownie być wybranym zrób coś dla polski ,co ma za sens dla narodu jak ten gośc dba tylko o interesy swoich potencjalnych wyborców to jest populizm w najprymitywniejszej postaci ale cóż się mozna spodzi

    Ten poseł już zaczyna działać mi na nerwy ,cały czas coś interpeluje ,składa zapytania i interweniuje ,jest na wszystkich dozynkach ,festynach ,otwarciach szamba i oczyszczalni ścieków i otwarciu chodnika w przysiółku nowe zagrody .Panie przestań być populista który dział tylko dla tego zeby ponownie być wybranym zrób coś dla polski ,co ma za sens dla narodu jak ten gośc dba tylko o interesy swoich potencjalnych wyborców to jest populizm w najprymitywniejszej postaci ale cóż się mozna spodziewac po nauczycielu
    W skali kraju jest wazne by jednostki strazy granicznej były skoncentrowanie i na połudnowej granicy funkcjonariuszy trzeba wiele mniej niz 5 lat temu to są kszty liczone w dziesiątkach milionów złotych jesli jedna komenda jest w województwie dolnosląskim to też jedna wystarczy w województwie sląskim i podwyższanie kosztów działalności strazy granicznej tylko dlatego bo w raciborzu jest lobby i siedlaczek i potrzeba likwidacji bezrobocia kosztem istnienia lebrów w mundurach ?

  2. do syna mamusi: naucz się synu czytać i rozumieć sens tego co czytasz, poseł składa interpelacja w sprawach ważnych nie tylko dla naszego regionu ale i dla wszystkich Polaków. Sęk w tym, że nie zawsze dostaje na swoje pytania odpowiedzi i interpelacje. Ale ziarnko do ziarnka … i może chociaż parę spraw załatwi, tak jak to było z oddziałem NFZ, który od stycznia jest w raciborskim szpitalu i już nie musisz jeździć do Rybnika, żeby podstawowe sprawy załatwić, jak chociażby wymianę karty czipowej.

  3. Dobre pytania Panie Pośle. Jeżeli Komenda będzie w Kłodzku to będzie klęska. Koszty utrzymania 4 razy większe niż Raciborza. Kłodzko usytuowane jest peryferyjnie na granicy z Czechami . Poza kosztami utrzymania dojdą konieczne inwestycje – nie mniej niż 10 mln, nie są też uregulowane sprawy własnościowe. Przy pozostaniu oddziału w Raciborzu nie będą potrzebne żadne inwestycje. Geograficznie Racibórz jest też optymalnie umiejscowiony. Jest o co walczyć ! Powodzenia !

  4. No cóż -każdy może się bronić. Ale- Kłodzko leży dokładnie pośrodku odcinka granicy z Czechami, ma dużo lepsze efekty w zatrzymywaniu osób ( w tym cudzoziemców). Zatrzymało kilkadziesiąt razy większy przemyt niż Racibórz. Ma pełne wyposażenie logistyczne ( nowo wyremontowane – za kilkanaście milionów – budynki, duży teren,itp.) . W Kłodzku także są pracownicy cywilni, którzy m ogą stracić pracę. Likwidacja komendy oddziału w Kłodzku miała by dużo większe skutki uboczne na rynku pracy niż w przypadku Raciborza, który ma zaplecze miejsc pracy na całym Śląsku. Sam oddział w Racibórzu- brak miejsca, słabe zaplecze (ktoś widział salę gimnastyczną ? ), przeludnienie w pokojach, itp. Przecież prawdopodobnie również Krosno ma większe szanse niż Szczecin – z jakich powodów ? Ano z tych samych, które predystynują Kłodzko. Lecz zobaczymy – czas pokaże.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj