Mężczyzna tłumaczył się, że alkohol kupił na jednym z przygranicznych bazarów po stronie czeskiej od nieznanych osób.
Jak informuje rzecznik prasowy komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu Cezary Zaborski – ujawnienie i zatrzymanie alkoholu pochodzącego z nielegalnego źródła było wynikiem rutynowej kontroli drogowej prowadzonej wspólnie przez funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji.
W rejonie miejscowości Chałupki, w trakcie sprawdzania bagażnika wytypowanego do kontroli Forda Mondeo, którym poruszał się 34-letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego, funkcjonariusze ujawnili 60 litrów alkoholu bez znaków skarbowych akcyzy (50 litrowych butelek wódki i 10 butelek spirytusu). Mężczyzna tłumaczył się, że alkohol kupił na jednym z przygranicznych bazarów po stronie czeskiej od nieznanych osób. Twierdził, że kupił go na własne potrzeby, ale niewykluczone, że wódka i spirytus wartości szacunkowej ponad 3 tysięcy złotych były przeznaczone do odsprzedaży z zyskiem na terenie Polski. W toku prowadzonych czynności mężczyzna zgodził się na dobrowolny przepadek ujawnionego w jego samochodzie nielegalnego towaru na rzecz Skarbu Państwa i wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze. Ujawniony alkohol – pochodzący prawdopodobnie z nielegalnej czeskiej rozlewni, zatrzymano, a w stosunku do jego właściciela funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowanie za popełnione wykroczenie karno-skarbowe.
Do podobnego zdarzenia doszło w trakcie wspólnego patrolu prowadzonego przez funkcjonariuszy czeskiej Policji i polskiej Straży Granicznej na terytorium Czech, w rejonie Czeskiego Cieszyna. Podczas kontroli osobowego Renault Clio, którym poruszała się obywatelka Polski- 59-letnia mieszkanka województwa śląskiego, funkcjonariusze znaleźli 20 litrowych butelek wódki. Alkohol wartości około 800 zł znajdował się w bagażniku pojazdu. Nie posiadał żadnych znaków skarbowych akcyzy i prawdopodobnie pochodził również z nielegalnej rozlewni. Kobieta wyjaśniła, że wódkę, kupiła na czeskim bazarze z zamiarem przewiezienia do Polski. Twierdziła, że kupiła ją na własne potrzeby, ale prawdopodobnie również ten alkohol był przeznaczony do odsprzedaży z zyskiem na terytorium Polski.
Gdyby ujawniony w obu przypadkach alkohol, trafił do sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków straciłby około 3 000 zł.
Wspólne polsko-czeskie patrole są jednym z elementów współdziałania między Polską i Czechami w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, szczególnie istotnym w warunkach zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych UE. Celem ich działania jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenach przygranicznych, poprzez przeciwdziałanie przestępczości i zakłócaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wspólne patrole rozpoczęły działalność od momentu przyłączenia obu państw do Strefy Schengen. Do chwili obecnej na odcinku Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzono ich ponad 200, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Polsko-czeskie patrole mogą działać w pasie do 25 kilometrów od wspólnej granicy państwowej, pieszo lub z wykorzystaniem środków transportu. Wchodzący w ich skład funkcjonariusze pełnią służbę zgodnie z przepisami wewnętrznymi państwa, na terytorium którego patrol jest realizowany. Patrol w zależności od potrzeb może składać się z funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji, polskiej Policji i czeskiej Policji lub polskiej Straży Granicznej, polskiej Policji i czeskiej Policji. Do ich zadań należy m.in. kontrola pojazdów i legitymowanie osób w szczególności w celu ustalenia tożsamości, ustalenia legalności pobytu cudzoziemców, ujawnienia sprawców wykroczeń i przestępstw; zatrzymywanie, przeszukiwanie i doprowadzanie sprawców przestępstw i wykroczeń; udział w zabezpieczaniu imprez o charakterze masowym; podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym oraz ujawnianie sprawców wykroczeń i przestępstw związanych ze zdarzeniami drogowymi. Podstawy prawne działania polsko-czeskich patroli wynikają z „Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską o współpracy w zwalczaniu przestępczości, ochronie porządku publicznego oraz o współpracy na terenach przygranicznych” z dnia 21.06.2008 r. oraz podpisanego na jej podstawie 17 grudnia 2007 r. „Porozumienia między Komendantem Głównym Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej o wykonywaniu wspólnych patroli”.
/opr. k/