„Natura i kultura” – warsztaty raciborskiej Biblioteki

W dniu 16.01.2009 r. rozpoczął się w Wypożyczalni i Czytelni Oświatowo Naukowej raciborskiej biblioteki cykl warsztatów edukacyjnych, adresowanych do młodzieży gimnazjów i szkół średnich, poświęconych wzajemnym związkom i oddziaływaniom natury i kultury.

W zajęciach uczestniczy stała, dwudziestoosobowa grupa uczniów z Gimnazjum nr 1, 3 i 5 oraz I LO w Raciborzu, wytypowana przez swych nauczycieli. W trakcie comiesięcznych, dwugodzinnych spotkań (od stycznia do grudnia 2009 r.) uczniowie będą uczestniczyć w wykładach, zajęciach malarskich i fotograficznych. Będą również poszukiwać motywów przyrodniczych w folklorze, architekturze i przedmiotach codziennego użytku. Ich zadaniem będzie także odkrywanie pięknych parków, ogrodów i krajobrazu najbliższej okolicy oraz utworzenie dokumentacji fotograficznej obiektów, która nie tylko utrwali ich piękno ale i przyczyni się także do ich ochrony.

- reklama -

 

Realizowane (kolejno) tematy :
– Natura a malarstwo
– Motywy przyrodnicze w naszym życiu codziennym
– Natura w folklorze
– Ogrody, parki, parki zabytkowe, parki dworskie …
– Natura w fotografii
– Natura a architektura
– Kultura a krajobraz
Zwieńczeniem całorocznych spotkań będzie konkurs oraz wystawa prac fotograficznych w Galerii Gawra.

 

Natura w malarstwie   (styczeń 2009)
Zajęcia inauguracyjne pt. „Natura w malarstwie” poprowadziła Karolina Stanieczek z Instytutu Sztuki, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Po omówieniu przez P. Karolinę  zasad kompozycji plastycznej, uczniowie przystąpili do zajęć praktycznych, a więc malowania obrazów natury z wykorzystaniem matrycy naturalnej w postaci liści roślin i z zastosowaniem techniki druku strukturalnego z retuszem. Powstało kilkanaście prac plastycznych motywujących młodzież do utrwalania natury w obiektywie fotograficznym.

 

 

 

 

 

Motywy przyrodnicze w naszym życiu codziennym   (luty 2009)
W naszej codziennej rzeczywistości dość często obcujemy z przedmiotami zdobionymi motywami natury. Często praktyką jest stosowanie motywów przyrodniczych  na wyrobach ceramicznych, tkaninach, tapetach, meblach i biżuterii. Dlatego też kolejnym, lutowym tematem zajęć, a równocześnie wyzwaniem dla ucznia – fotografa amatora były motywy przyrodnicze w naszym życiu codziennym.
Uczniowie posługując się pędzlem, szablonami i stemplami  projektowali wzory roślinne  które mogą znaleźć zastosowanie w zdobnictwie przedmiotów codziennego użytku
Zajęcia praktyczne poprzedziła prelekcja Karoliny Stanieczek na temat sztuki secesyjnej.

 

 

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj