Zagrożenia związane z dużymi opadami śniegu

Wojewoda śląski przypomina, że obowiązuje rozporządzenie nakładające na właścicieli, zarządców i administratorów budynków obowiązek usuwania śniegu i lodu.

Zalegający lub spadający śnieg, lód mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu budowlanego lub przebywających w nim bądź w pobliżu ludzi.

- reklama -

 

Wojewoda śląski nakazał inspektorom nadzoru budowlanego sprawdzenie budynków pod kątem zagrożenia, jakie może stanowić zalegający dachy śnieg i lód lub ich nawisy. Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego poleca wykonanie wyrywkowych inspekcji obiektów o podwyższonym stopniu zagrożenia katastrofą budowlaną, tj. budynków o powierzchni zabudowy powyżej 2 tys. m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej tysiąc m kw. W tej sprawie został również opublikowany komunikat do zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, którzy powinni przeprowadzić kontrolę bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.  Kontroli mogą dokonywać wyłącznie osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Jeżeli w trakcie kontroli stwierdzone zostaną przekroczenia dopuszczalnej grubości pokrywy śniegu w danym obiekcie, należy zlecić jego odśnieżanie. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń mogących spowodować zagrożenie życia lub zdrowia, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, osoba dokonująca kontroli zobowiązana jest do natychmiastowego przesłania kopii protokołu kontrolnego do właściwego organu nadzoru budowlanego.

 

Kto nie wypełnia nakazów rozporządzenia, podlega karze grzywny.

 

oprac./ab/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Nie można by pomyslec o tym aby służby przewidziane do odsniezania rowniez kontrolowały lub odsniezaly dachy? Mam na mysli te placówki, które podlegają pod samorząd. Trzeba zauwazyc, że zima chwyciła raptem tydziuen temu – byc moze firmy zewnetrzne mają umowe na cały sezon, biorą kasę a jedynie „czekają na snieg”” W innych gminach tez jest podobnie: firmy mające pogotowie do odsniezania mają płacone za tzw. „gotowość”. Zarządcy mogliby zakres poszerzyc o takie działania chocby z uwagi na to, żeby uzupelnic dla nich zadania kiedy snieg nie pada. A moze ktos zna szczegoly jak te umowy są spisane w naszym racku?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj