Tydzień kina niemieckiego w Polsce 2009

Już po raz ósmy z rzędu odbywa się w Raciborzu Tydzień kina niemieckiego. Impreza rozpoczęła się w niedzielę – 22 marca i będzie trwać do 27 marca w Domu Kultury „Strzecha”.

Również w dziesięciu innych miastach Polski wyświetlane będą filmy związane z dwudziestą rocznicą upadku Muru Berlińskiego. Patronami tegorocznych dni filmowych są reżyser Andrzej Wajda oraz Michael Schmid-Ospach, prezes fundacji filmowej Filmstiftung Nordrhein-Westfalen. Tydzień kina niemieckiego organizowany jest w Polsce przez Związki Mniejszości Niemieckiej oraz w dużej mierze przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

- reklama -

 

W Raciborzu te wydarzenie kulturalne organizowane jest przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Centrum Kultury i Spotkań im Eichendorffa w Łubowicach. Patronami honorowymi w ubiegłym roku byli starosta powiatowy i prezydent miasta Raciborza.

 

Impreza kulturalna pod tytułem „…niemieckie niuanse…deutsche details” ma na celu ukazanie w dziełach młodej niemieckiej kinematografii żywego i wieloaspektowego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie nim polskiego sąsiada. Poprzez Tydzień kina niemieckiego mniejszość niemiecka w Polsce chce również zwrócić większą uwagę na swoją działalność, a w szczególności na swą pracę w obszarach kultury i kształcenia.

 

Wszystkie filmy wyświetlane będą w języku niemieckim z polskimi napisami. Oprócz tego w wielu miastach przewidziane są dodatkowe wydarzenia kulturalne towarzyszące imprezie. Poza koncertami i różnorodnymi warsztatami przybędzie do Polski na specjalne spotkania dyskusyjne także wielu reżyserów prezentowanych filmów. Dyskusje dotyczyć będą przede wszystkim Jesieni Ludów roku 1989 oraz idących za nią głębokich przemian w NRD i RFN.

 

W celu przyciągnięcia jak najszerszej publiczności, oprócz najnowszych niemieckich filmów – Listopadowe dziecko i Pod Czerwoną Kakadu, wyświetlony będzie również film klasyki niemieckiego kina Podzielone niebo oraz film dokumentalny Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid. Dla młodszych widzów przeznaczony jest film Nic więcej, który może być również omawiany podczas zajęć lekcyjnych. Organizatorzy Tygodnia kina niemieckiego udostępnią zainteresowanym dodatkowe materiały dydaktyczne. Pokazy filmów uzupełniają filmy krótkometrażowe nakręcone przez absolwentów szkół filmowych.  Więcej informacji: www.niemieckieniuanse.pl

 

Program Tygodnia kina niemieckiego(terminy wyświetlania filmów) w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu:

 

23.03.2009 – „ Meer is nich/Nic więcej” o godzinie 17:30
24.03.2009 – „ Der geteilte Kimmel/Podzielone niebo” o godzinie 17:30
25.03.2009 – wyświetlane będą filmy krótkometrażowe o godzinie 17:30
26.03.2009 – „Der rote Kakadu/Pod czerwoną kakadu” o godzinie 17:30
27.03.2009 – „Novemberkind/ Listopadowe dziecko” o godzinie 17:30
Ceny biletów wstępu:
1,00 PLN – za jeden seans filmowy
4,00 PLN – Cena biletu za cały tydzień filmowy

 

Tydzień kina niemieckiego …niemieckie niuanse…deutsche details, edycja 2009r.

 

Podzielone niebo

(Der geteilte Himmel, 1964, reżyseria: Konrad Wolf)

„Podzielone Niebo“ to historia miłosna Konrada Wolfa z roku 1964, która odbywa się w czasie podziału Niemiec na dwa odrębne państwa.  Film zalicza się do jednej z najważniejszych rozpraw o podziale Niemiec.

 

Pod Czerwoną Kakadu

(Der Rote Kakadu, 2006, reżyseria: Dominik Graf)

Młody malarz Siggi przyjeżdża do Drezna, gdzie poznaje Luizę i Wollego. Obydwoje wprowadzają go w świat „Czerwonego Kakadu“ – lokalu rock'n'rollowców, który obserwowany jest przez służby bezpieczeństwa. Ta świeża przyjaźń zostanie jednak już wkrótce wystawiona na próbę, a upragnioną drogę na Zachód przegrodzi Berliński Mur.

 

Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid

(Lenin kam nur bis Lüdenscheid, 2008, reżyseria: André Schäfer)

Richard D. Precht przedstawia swoje antyautorytarne dzieciństwo w prowincji zachodnich Niemiec w latach 1964-1989. Oczami dziecka opisuje wydarzenia współczesnej historii Republiki Federalnej Niemiec do upadku Muru Berlińskiego oraz to, jak jego rodzice zostali socjalistami.

 

Nic więcej

(Meer is nich, 2007, reżyseria: Hagen Keller)

Koniec szkoły… ale co dalej? Lena buntuje się przeciw rodzicom, nauczycielom i doradcom zawodowym. Kim zostanie w przyszłości, postanawia dopiero po koncercie rokowym: będzie perkusistką. Awantura z rodzicami, którzy pragną dla swojego dziecka jak najlepszej przyszłości, jest nieunikniona.

 

Listopadowe dziecko

(Novemberkind, 2008, reżyseria: Christian Schwochow)

Kiedy pewnego chłodnego, listopadowego dnia w meklemburskiej wiosce pojawia się przybysz, Inga dowiaduje się prawdziwej historii swojej matki: to nie śmierć w Bałtyku a ucieczka na Zachód. Inga postanawia więc wraz z obcym odszukać rodziców, których nigdy nie miała… Poruszający do głębi film drogi wprowadzający w otchłanie niemiecko-niemieckiej historii.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj